De verdieping van Hotel van Aart bij de achterpoort. Mevrouw van Aart tussen de gasten. V. I. van de Wall schrijft "Katie-Katie" en mensen uit Ambon zeggen "Katé- Katé", hetgeen "klein" betekent. De prachtige schelpen en schelpjes uit het "Rariteitenkastje van Himpies" met o.a. de Harpe Amoret, de parelmoeren Nautilus, het dubbele Venushartje en de grote appelbloezeme Tour de Bra waren in de boedelbeschrijving ge waardeerd op: 3 gulden. Het porcelein en glaswerk op: 174 gul den. Er waren wel kasten vermeld en een schrijftafel, maar de prachtige bank: "Uit de collectie van Aaart-Over- dijk" op Plaat 59 in Van de Wall's boek stond er niet bij. Een jong meisje, Trudi van Dissel, werd in 1923 als onderwijzeres in Am- bon geplaatst. Ook zij kende Mevrouw van Aart heel goed en werd vaak gast vrij ontvangen op Katé-Katé. Ook zij hoorde haar graag vertellen over aller lei gebeurtenissen uit haar veelbewo gen leven. Zoals het verhaal van de visser, die zijn netten had uitgelegd juist op de plaats, waar haar privé-prauw moest afvaren naar de "Thuyn" aan de Bin- nenbaai. "Weet jij niet, dat dit mijn speciale plek is?" vroeg zij hem. "Jazeker, Njonja Besar" antwoordde hij en be gon de netten bij elkaar te halen. "Ont houd het goed, man!" zei zij. Een week later kwam de visser bij haar en smeekte haar de harde woorden terug te nemen, hij had de hele week niets gevangen. Zij keek hem aan en zei: "goed!" ")k heb een "mulut panas", zei Me vrouw van Aart". "Wat ik soms in boosheid zeg, kan wel eens kwalijk uitkomen." Zij zag ook wel eens din gen. In het boek vraagt Felicia aan haar Grootmoeder: "U ziet wel eens dingen, Grootma, is het niet?" Zo waakte zij eens bij het bed van een stervende vriendin. Zij zag de deur opengaan en kleine kinderen kwamen binnen; zij gaven elkaar een hand en dansten in het rond. Eerst dacht zij, dat zij droomde en keerde voorzichtig haar hoofd naar haar slapende vrien din. Toen zij weer naar de kinderschaar keek, kraakte de stoel en weg waren de kinderen. Zij stond op, keek naar buiten door de open deur, maar zag niets dan een maanlichte tuin. Zij deed de deur dicht. Dan het verhaal van de Bibi in Maria Dermoüt's boek: deze had schelpen- snoeren meegebracht, glanzend witte porcelana schelpen. Het jongetje Him pies had een paar snoeren uit de mand van de Bibi genomen en om gedaan, een snoer was een paar maal om zijn hals gewonden - een ander om zijn ene arm van onder tot boven, nog een ander hield hij in beide handen voor zich uit omhoog, het lange witte snoer hing in een boog tot bijna op de grond. Hij had alleen een wit hemd aan en een opgeknoopt wit broekje. Hij keek niet links of rechts, stond onbeweeg lijk stil, met wijdopen ogen, angstig en tegelijk verrukt. Aan de ene kant de donkere gebogen gestalte van de vreemde oude vrouw, di aldoor zachtjes zei: "mooi- mooi- mooi". Achter hem zijn donkere vriend je Domingoes in een donkerblauwe hansop, die toekeek en telkens riep :"Himpies, niet doen, niet doen". Het waren schelpensnoeren, die de Bergalfoeren op Ceram omdeden, als zij op sneltocht gingen en achter een boom verscholen een pijl op hun slachtoffer afschoten. De oude Grootmoeder was zeer boos op de Bibi, zij moest onmiddellijk weg gaan en mocht nooit meer op Katé-Ka té komen. Jaren later werd de oudste zoon van Mevrouw van Aart op een patrouille in Ceram door de pijl van een Bergalfoer in de hals getroffen, hij stierf, toen zijn mannen hem op een draagbaar naar de bivak terug droegen. Deze zoon Cornelis had zijn opleiding gehad op de K.M.A. in Breda en werd in 1903 als Tweede Luitenant van de Artillerie in Malang geplaatst. Hij was in Nederland getrouwd met Maria Su- zanna Albertine Boers. In 1904 werd hun eerste dochtertje geboren Suzan- na Caroline. Na de dood van haar man ging de jonge vrouw terug naar Hol land, waar in 1909 het tweede dochter tje Cornelia Albertine geboren werd, dat nooit meer naar Indië is terug ge weest. Op een der grote foto's staat het klei ne meisje Susanna Caroline bij haar Grootmoeder in de "Thuyn" Katé-Katé

Tong Tong | 1974 | | pagina 7