Wie Indonesië bezoekt, moet stellig niet verzuimen een bezoek aan Madura te brengen. Niet alleen de karepan maakt zo'n bezoek interes sant, maar zoals op de onderstaande foto's te zien is, zijn er ook nog vele attracties op dit eiland. Sommige plekjes, zoals dit kustgezicht zijn van een woeste schoonheid. Tot onze spijt konden wij niet meer foto's van Madura plaatsen, die hoewel het bijzonder mooie foto's in kleuren zijn, deze in zwart niet tot hun recht komen. nog verschillende andere synoniemen, maar ik vermoed, dat het duidelijk ge noeg is. Wie er niet in gelooft, kan dit gedeelte rustig overslaan. Kunt U zich herinneren, dat een stier plotseling mank werd? U heeft toen gedacht, dat hij over een steentje ge struikeld was, of U heeft er helemaal niet bij gedacht, omdat U het zo onbe langrijk vond. Het was wèl belangrijk, want door toverkunst met afstands werking is dat been stijf geworden. Misschien heeft U ook wel eens mee gemaakt, dat een span, dat goed liep op het laatste nippertje afweek en de zijlijn inliep. Nou ja dacht U, het was maar een klein ongelukje. Neen zegt de eigenaar. Hij had de beesten nog trouwer moeten "keloni" (omarmen). En hij geeft Buk Sidin de schuld, dat zij hem afgeleid heeft. Want door télémachinaties van de vij andelijke tovenaar, werden dieren èn Jockey zo betoverd, dat ze achter de FINISH plotseling een watervlakte za gen, zodat ze van schrik zijn afgewe ken. Het race-terrein is de avond te voren het doelwit van dukuns (medicijnman nen) en de manifestaties zijn in de nacht vóór de race te bewonderen in de omgeving van het raceterrein. Het is wel de moeite waard op die tijd daar te zijn, omdat het daar een ge zellige drukte is met warongs en kraampjes waar allerlei lekkernijen verkrijgbaar zijn zoals saté en soto Madura en tuwak (palmwijn). We zien dan allerlei vuurbollen en pijlen uit alle windrichtingen, om het race-terrein met als doel het terrein. Met verwondering en een gevoel, in een andere wereld verplaatst te zijn bekijken we met eigen ogen dit "vuur werk". De ongelovigen zijn eigenlijk benijdenswaardig, want zij hebben voor elk verschijnsel een wetenschappelijke verklaring, z.a. ontbranding van water- gas tot electrische ontladingen toe. En op dit ogenblik liggen zij heerlijk te ronken om krachten te verzamelen voor de interessante wedstrijd van morgen. Ook de Madurezen, die zich in feeste lijke stemming in de omgeving van het race-terrein bevinden, vinden ons maar gek, dat we zoveel belangstelling to nen voor iets, wat al sedert drie tot vier generaties een intrinsiek deel is van de Kerapan. Uit de richting waar de vuurbollen vandaan komen, mis schien ook de vorm of de kleur, kun nen ze met vrij grote zekerheid ver tellen, waar deze "panah" (pijl) van daan komt en waarschijnlijk van wie. Dit merken ze op zonder enige stem verheffing, zoals een Hollander zou zeggen: "Het is mooi weer!" De Hol lander zou dit wel met veel meer ver bazing opmerken. Ook bij andere sporten moet hiermede rekening gehouden worden. Wie zijn voetbalcarrière op blote voeten op dro ge sawahs is begonnen, weet, dat bij een wedstrijd tegen een naburige des- sa of streek een dukun of medicijnman mee moet gaan, die behalve het gene zen van verstuikingen met massages er ook voor moet zorgen, dat onze jongens niet zodanig "behekst" wor den, dat ze het vijandelijk doel zo klein als een postzegel zien op 20 pas af stand. Als een oud-voetballer U dat vertelt, kunt U dit van nu af aan dus rustig geloven. Dit dan over de BLACK MAGIC of de STILLE KRACHT. Bij de Kerapan is het niets bijzonders en het hoort er bij volgens de Madurees. Maar voor de niet-Madurees, die nog heel laat in de avond naar Madura oversteekt is het wel interessant om naar een schouw spel te kijken, dat boven zijn petje gaat. U hoeft zelf niet bang te zijn, dat het U schade berokkent, want het "voor- lees verder volgende pagina onderaan Ben heel andere kant van Madura dan waarover U in dit artikel leest, maar zeker niet minder de moeite waard: Foto boven: een haventje met de daarbij behorende bedrijvigheid. Foto beneden: een strandgezicht aan de Noordkust van Madura, typisch en weinig bekend. (Foto's Soetjahjo)

Tong Tong | 1974 | | pagina 13