I cfuwetieróbedrLj} BLOK JAKARTA zoais het "TOEN" was PRIKKEL TOT DENKEN WEET U HERMAN SONNTAG TOUR VOOR ORCHIDEE LIEFHEBBERS In het blad Internationale Samenwer king vinden wij weer iets over de res tauratie van Oud Batavia. Zoals men weet heeft gouverneur Ali Sadikin het plan ontworpen het centrum van de zetel van de Compagnie weer in 17e eeuwse glorie te herstellen als toeris tenattractie en daarvoor de medewer king verkregen van organen van de Verenigde Naties. Uit de editie van 22 februari van I.S. blijkt ons nu, dat de restauratie in volle gang is. Het blad schrijft: Indonesië zal de afgevaardigden naar het congres van de Pacific Area Travel Association, dat in juni 1974 in Jakarta wordt gehouden, een belangrijke nieu we toeristische attractie kunnen bie den. Dat is dan de gerestaureerde havenwijk van Batavia. Gebouwen uit de 17e en 18de eeuw worden er tot musea herschapen en bezoekers zul len hun keuze kunnen maken uit een overvloed van met de hand vervaar digde Indonesische artikelen, dineren in restaurants ingericht in de stijl van die periode en schepen bezoeken uit de grote tijd van de specerijenhandel. Honderden werklieden zijn nu bezig met de uitvoering van dit project, dat gesteund wordt door de ILO en het Ontwikkelingsprogramma van de Ver enigde Naties. Door het toerisme en de handwerknij verheid te bevorderen, zal, naar ver wacht wordt, het restauratie-project een verruiming van de werkgelegen heid zowel op het platteland als in de steden ten gevolge hebben. Als de export zou worden uitgebreid, zou dit hoogst waarschijnlijk een ver groting van de produkten van hand werknijverheid en een verhoging van de inkomens in Indonesië tot gevolg hebben. De regering is tot deze con clusie gekomen door een proefproject tot verbetering van de traditionele zij deweverij in het zuidelijk deel van Su lawesi. Op dit eiland biedt de zijdepro- duktie, vanaf het kweken van moerbei bomen tot aan het eindproduct, part- r time werk aan vele mensen. Het weven gebeurt thuis op eenvoudige weefge touwen, waarop lappen worden ge maakt, vier meter lang en 70 centi meter breed. Hiervan worden dan sa rongs gemaakt. De zijde van Zuid- Sulawesi is niet geschikt voor de ex port, omdat die te kort, te smal en niet kleurecht is; er is dan ook nooit een regelmatige handel in dit produkt op het buitenland ontstaan. Het was voor mij een hele verrassing nog een stukje van m'n vader te lezen. Het wordt 11 mei 6 jaar geleden, dat hij is overleden. U begrijpt, dat 't me erg heeft aangegrepen. Het was die tijd 1914, dat m'n ou ders mij verwachtten. Moeder heeft een moeilijke tijd meegemaakt, want vader was veel op tournée. Hij heeft tot z'n laatste snik met Indonesië mee geleefd. Tong Tong was ook 't blad, waar hij helemaal in op ging. Hij zal niet alleen geweest zijn daarin. Maar alles heeft zin in dit leven en prikkelt ons tot "bewust" denken. Niet te leven in een sleur. Wat fijn, dat door dit blad Helly v. Brink-Eweg, zo'n mo rele steun heeft gekregen. En wat een prachtig vers gaf ze ons mee! Dan wil ik nog even stilstaan bij 't stukje "Beloen Temponja". Ja, het was inderdaad niet z'n tijd, maar als hij zich er niet bewust tegen verzet had, was hij wel heengegaan. We hebben nog een wezens-Ik, verweven met 't stof felijk Ik. Het wezens-Ik is volmaakt, en onsterfelijk. Maar ons denkend Ik, kan bewust, via ons wezens-Ik gebruik maken van alle krachten uit de Oer bron. Els Suyderhoud-Bruinier. Wel vaker staan er stukjes in Tong Tong van lezers die lang geleden over leden. Door allerlei omstandigheden blijven stukjes bewaarde copy lang lig gen en "ontspruiten" opeens tóch. "Als 'n korreltje graan, wat moet sterf in die aarde, om op te staan". ENORM VEEL van die Indische korreltjes zijn zo in Tong Tong gegaan en zullen vele jaren na ons ontspruiten. En ze gening verspreiden. Daarom, zoals Els aanmaant: niet leven met sleur, niet "bewusteloos" zijn, maar met het Le vende Woord van Tong Tong geprik keld worden tot "bewust denken". Dan sterven wij nooit. - Red. Soms zijn er zóveel begrafenissen achter mekaar van goede vrienden of mensen die je uit de verte bewondert - en het kan er op het laatst echt "niet meer af" om naar een begrafenis te gaan. Zelfs al gaat gewoon "een stukje van jezelf" weghet enige woord dat in ieder's leven overblijft is: "Adieu". Vlak voor het ter perse gaan (en met slechts een minimum plaatsruimte vrij) be reikte ons het bericht van het plotselinge overlijden van Herman Sonntag, een bericht dat alle lezers die hem gekend hebben diep getroffen zal hebben. Want Herman was een zeldzaam man en een waarachtig man. Zeldzaam was hij omdat hij in de wijde kring der Indischgasten een ondernemer, een doorbreker en een bouwer was. Geen toekijker. Waar initiatieven genomen moes ten worden, daar stond Herman al klaar met de handen uit de mouwen. Toenggoe mati bestond niet voor hem. Al lang bekend als administrateur van "Oost en West" en voorzitter van de KWIII ver eniging, was hij dezer dagen begonnen aan de voor-organisatie van een Soos en aan een enorm project van flat-complexen voor Indische ouden van dagen. De jammer ge noeg cliché geworden uitdrukking "gestor ven in het harnas" was voor hem onverkort van toepassing. Zijn plannen stegen in allu re en durf bij het klimmen van de jaren. Als de Voorzienigheid hem wegnam, is het ongewis alleen de bedoeling geweest om ONS aan te sporen Herman's werk over te nemen. Ook al omdat alleen dan de juiste eer bewezen wordt aan zijn gedachte nis. Tjalie gedenkt Herman persoonlijk als een ridderlijk en trouw vriend door dik en dun. Ja, hij was zeker een waarachtig man. T.R. In oktober 1974 wordt een Orchideeën Tour georganiseerd naar Malaysia en Thailand. Het is een 17-daagse tour, uitgevoerd door Hotelplan en UTA French Airlines, onder wetenschappe lijke leiding van Max Swart. Tong Tong-"veteranen" kennen de tandarts Max Swart nog wel, die enke le jaren terug met zoveel succes de, plantsoenen op de Pasar Malam in de Houtrusthallen te Den Haag maakte: stijl, sfeer, natuur, Leven! Wel, Max Swart is ook een orchidee-kweker van wijd erkende reputatie, dus de organisatie van de tour (hij gaat zelf als reisleider mee) is bij hem in uit stekende handen. Gegadigden kunnen alvast inlichtingen inwinnen bij Hotelplan Internationale Reisorganisatie, Leidsestraat 53, Am sterdam. Tel. 020-25.26.44. De tour ómvat o.a. bezoek aan tuinen en kwekerijen in Bangkok en Malay- sië, terwijl ook een personal orchid hunting trip naar Chiang Mai op het programma staat in het N.W. van Thai land. Meer bijzonderheden omtrent de trip zullen (hopelijk) nog volgen in Tong Tong. In elk geval is het een origineel en boeiend plan, voor welk initiatief wij Max Swart gaarne feliciteren. Daar vanzelfsprekend de normale touristi- sche sight seeing trips "in één moeite door" worden meegepikt, lijkt het ons wel een plan waar muziek in zit! miiiiiiHinnnniiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiininiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiDptiiiaiinnniimiiiiiiiiiiitninniHiinniiiiiiiiiiiiiiiuiHtHiiifnnmniintHiiiffliiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHJiiiiijm Vlamingstraat 5 Den Haag Telefoon 070-64 8153 1 Boekhorststraat 12 Den Haag Telefoon 070-63 64 21 I Specialist in alle Indische sieraden in 22 en 24 Karaat goud. In- en ver- koop. Ook op bestelling leverbaar. inminimiminimummimmmmmmimmmmmiiminimum 3

Tong Tong | 1974 | | pagina 3