BOEKBESPREKINGEN "ORDE OPSTAND ORDE" DE RAADSMAN BEEKBERGEN EN WIJ DICHTEN BIJ KANONGEBULDER Als dienstplichtige was J. A. A. van Doorn in de periode 1945-1950 drie jaar in Indonesië. Hij was dus één van "onze jongens" die de Republiek tot rede moesten brengen, één van de medewerkers aan de oplossing van de Indonesische kwestie. De dienstplichtige Van Doorn is inmid dels gepromoveerd en thans hoogle raar in de sociologie aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam. Met W. J. Hendrix, evenals hij dienstplichtig sol daat overzee, publiceerde hij enige jaren geleden een studie over "Ont sporing van geweld", gebaseerd op beider ervaringen tijdens de periode van het indonesische verzet tegen de Nederlanders. Het is een boek, dat het lezen meer dan waard is en wij verbazen ons, dat het niet die aandacht heeft gevonden, die het verdient. Wij komen er na deze aankondiging zeker nader op terug. Prof. Van Doorn en Hendrix zijn nu weer in Indonesië geweest, na ruim 20 jaar en wel om materiaal te ver zamelen voor een nieuw boek dat be trekking zal hebben op een bepaald aspect van de gebeurtenissen tussen 1945 en 1950. Maar dit bezoek leidde tevens tot een confrontatie van de gewezen nederlandse militairen met hun oude "vijanden" en deze weer tot een indringende analyse van de hand van Van Doorn van de rol van de in donesische strijdkrachten in de periode van 1945 tot heden. Van vijanden ge sproken: er is schijn noch schaduw van bitterheid of haat in de ontmoeting van de oude tegenstanders - integen deel, die ontmoetingen getuigen van een opvallende hartelijkheid. Dit "reis verslag" noemt de schrijver in zijn voorwoord een nevenproduct van de historische studiën die hem ditmaal naar Indonesië brachten. Hoe dan ook, het nevenproduct op zich zelf zou een reis naar Indonesië waard geweest zijn. Het nog geen honderd pagina's tellen de geschrift (Het boekje heet "Orde, Opstand, Orde") is uitgegeven bij Boom in Meppel en kost 12,50. Het is verkrijgbaar bij de boekhandel Tong Tong. Porto 0,90. JHR. P.S. In het boek staan enkele objec tieve waarnemingen zonder enig com mentaar omtrent de Indo-Europese groep, die zowel door de Nederlandse als de Indonesische samenleving wor den gebruikt (en door Ind. Nederlan ders gevoeld) als een lelijke beschul digende vinger, zonder dat men in staat is te peilen wat er achter bepaalde ge dragingen leefde en leeft en waar wér kelijke schuldvragen schuilen. Daarop komt té-zet-té T.R. terug in de artike lenserie "In het spoor van Tong Tong". Red. "De raadsman" van H. J. Friedericy beleeft zijn derde druk als no 330 in de Salamanderreeks, de pocket-uit gave van Querido. Evenals "De laatste generaal", het hartveroverend debuut van de bestuursambtenaar Friedericy grijpt "De raadsman" terug op 'schrij vers bestuursloopbaan, maar nu veel directer: men zou het bijna een auto biografie kunnen noemen. De raads man is de indonesische bestuursas- sistent die hem, zo laat zich raden, in het begin van zijn loopbaan heeft ter zijde gestaan. De raadsman is een oud en wijs man - de jonge nederlandse BBer is hij tot grote steun met zijn er varing, zijn kennis van land en volk van Gowa. Er ontstaat een sterke band tussen de controleur en zijn raadsman. Hoe die ontstaat is het onderwerp van een reeks schetsen met grote klaar heid en eenvoud geschreven en mis schien juist daardoor zeer indringend. Oudere lezers zal het interesseren, dat dit boekje in een grote letter is ge drukt. Het kost 4,25 en is bij de boekhandel Tong Tong verkrijgbaar. Voor verzending: 90 ct porto. JHR. Dezer dagen op de TV het transport van nieuwe wilde dieren voor Beek bergen. De giraffes in double-decker bussen, de zeldzame beertjes in nauwe stalen kooitjes. Misschien realiseren alleen jagers zich welk een krankzin nige verhuizing hier tot stand werd ge bracht van de "eeuwige jachtvelden" dezer dieren naar de "geborgenheid" van zoveel bij zoveel vierkante meter hok. Misscien heeft alleen een enkele vrouw (die haar intuitie behouden heeft) de verbijstering en radeloosheid gezien in die droeve ogen. Nu begint het eindeloze lopen langs de tralies, lopen, lopen, lopen repetent, tot ze dood neervallen. Ja, mijn besten: Beschaving en Gebor genheid zijn een labyrinth waarin op verraderlijke wijze de eindeloosheid van de Eeuwige Jachtvelden is inge bouwd: je denkt dat je duizend mijlen loopt, maar je bent maar één "stiek" opgeschoten, één handspanne. Het al ternatief: je losmaken van de eeuwig ruziënde bekrompen massa in een zaamheid. Literatuur: Octavio Paz: "The Labyrinth of Solitu de". Gabriël Garcia Marquez: "Hon derd jaar eenzaamheid". Wijzelf: Tong Tong, Piekerans, Tjies, Tjoek. In Holland zal men het pas begrijpen AFKNAPPER We reden achter elkaar Door zijn rijstvelden. En de boer Begon op de voorste tank in te slaan met een riek. Hij hield maar niet op. De commandant ging met hem praten En de boer Haalde pok naar hem uit. Dus stelden de tanks zich naast elkaar op En reden zo, zij aan zij, Door z'n mooie rijstvelden, In plaats van achter elkaar. MICHAEL CASEY HET WEER IN VIETNAM Er zijn hier twee soorten weer in Vietnam: Heet en droog en Heet en nat. Bij heet en droog is het stof zo fijn als talkpoeder. En hangt als een korrelmist in de lucht. Bij heet en nat Waait de moessonwind zo hard, Dat de regen van opzij komt. LARRY ROTTMANN Deze en veel andere gedichten van Amerikaanse soldaten werden ge schreven in Viet Nam. In het land met sawahs en een vreedzaam volk als Indonesië. Onder die Amerikaanse dienstplichtigen waren ook heel wat Indo's die destijds met Pa en Ma naar de Nieuwe Wereld trokken. In Vietnam waren ze weer "thuis" op een ver schrikkelijke manier. Misschien daarom hebben wij voor heel wat gedichten extra veel begrip - velen onzer ook denkend aan onze ervaringen bij "onze" politionele acties. Misschien zijn en lezers die ze ook graag willen hebben. Het boekje heet: "Welkom in zonnig Saigon", Oorlogs poëzie van Vietnam-veteranen. Prijs: 12,50. Porto 0,90. na vijftig jaar. Intussen: wees blij dat je aan de kant gezet bent; hou Tong Tong in leven. Ontelbare duizenden zullen later van oude jaargangen nut en geluk hebben. T.R. 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4