'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief C~Ylfled{ VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Medi Miilders CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Menige lezer (weet ik uit ervaring) vraagt zich af, als in Tong Tong over een bijzonder persoon geschreven wordt: "Wie zou de vrouw zijn achter die persoon?" En daarbij zijn ze niet op zoek naar een misschien bekende meisjesnaam, maar naar de persoon, het karakter, achter die man. Daarom weet ik zeker dat bij het lezen van het Ridderschap voor Max Mulders in ons vorige nummer, menige lezer zich afgevraagd zal hebben: wie is de vrouw achter Max Mulders? D.w.z.: wat is haar bijdrage tot de bijzondere carrière van haar man, ook al was het "maar" op het werkterrein voor de Oud-Steurtjes? Wel, ik weet wie die vrouw is en ik vind het prettig dat ik over haar schrij ven mag. Zij is Medi Busselaar, en wie die naam uit Midden Java kent, die weet: ja, dat is "goed bloed": zelfbe wuste, op eigen benen staande men sen. Als U weet dat u verder niet ver in haar stamboom hoeft te zoeken om de naam van de vrijgeest Teeuwen tegen te komen, bent U zeker ook tevreden. "Bon sang ne peut mentir." Precies bekeken is Medi een "aange trouwd" Steurtje, want zij is dus zelf geen Wees in de Stichting Oranje-Nas- sau geweest. Maar zoals wel vaker ge beurt: zulke mensen begrijpen de Geest van het werk beter en zijn b.v. minder verwikkeld in de talloze kleine misverstanden en tegenstrijdigheden die elk gezin heeft, laat staan een ge zin van duizenden kinderen als dat van Pa. De twee fundamentele waarden van Pa's organisatie had Medi al van nature in zich: Erbarmen en Verant woordelijkheid. Daarbij heeft zij een typisch vrouwelijke eigenschap in ho ge mate: het onvermoeid zorgzaam zijn als een moeder. Vooral in die beginjaren van de weder opbouw van de Bond van Oud Steur tjes was zij een typisch oud-Indische gastvrouw, waar altijd eten op tafel stond, altijd stroop in de kan was voor alle gasten, op welk uur van de dag ze ook kwamen. Daarbij redigeerde en administreerde zij het Bos-orgaan en organiseerde de deelname aan pasar malams, fancy-fairs, reünies en verga deringen. D.w.z. ze deed het werk van een totale omvang waarvan je zelfs als toeschouwer vaak duizelde, en daar naast had ze de zorg voor haar gezin en haar Oma Hope, in voor-, tegen spoed en ziekte. Door dit werk nam ze Max veel taken uit handen en legde ze op haar eigen schouders, die hij eigenlijk niet behartigen kon door zijn veeleisende, keiharde werk als bouw kundige bij de spoorwegenbouw die hem nog vóór het krieken van de dag door storm en vrieskou de baan op joeg, vaak naar lastig en ondankbaar werk en moeilijk werkvolk. Wat er in zo'n man omgegaan moet zijn, als hij vaak móest denken aan de vriendelijke warme Indische tijd op de zorgeloze SS-baan langs zorgeloze kampongs, kunnen helaas maar weinigen begrij pen. Medi wist het en als een echte Indische huisvrouw klaagde ze nooit over eigen leed, maar hield de stem ming thuis gezellig en gastvrij. Niet door te praten over Cultuur en Schoonheid, maar door "wiengko" te kunnen maken of te kunnen schertsen over "woh-woh" (hoe weinigen weten wat dit laatste is!) Ik heb Max en Medi jaren lang van dichtbij kunnen gade slaan. Bij hen heb ik wéér leren kennen de enorme opbouwende waarde van "kleine onbelangrijkheden". Mensen als zij houden mij wakker en maken Tong Tong tot een menselijk en lees baar blad, waarlangs het inzicht in ho gere waarden tóch wel komt. Als het er maar van oorsprong en natuur in zit. Vaak, als ik ze zo observeerde in hun bezoekingen, prevelde ik onbegrijpend: "Waarom moet het leven juist voor mensen van goeden wille en goede in borst zó wanhopig genadeloos zijn?" En dan zag ik ze daar opgeruimd bijeen zitten met de oudste huisgenoot, Me- di's moeder Hope, en haar jongste dochter, die ook Hope heet. En ik zég voor mij het antwoord: gaande van Hoop tot Hoop in Genade gaat het Leven op de goede manier in vervul ling. T.R. MOPJES In enkele nummers hebben wij (om de voortdurende vraag ernaar te bevre digen) enkele "mopjes" geplaatst. Met excuses aan de lezer die ons deze mopjes toestuurde en daarmee iets deed, terwijl anderen wachtten, moeten wij zeggen dat onze lezers het maar "flauwe mopjes" vond, om geen bozer woorden te noemen. All right, stuur dan betere grapjes in. Alhoewel wij vaststellen dat dit soort grapjes "normale kost" waren in De Lach, Wereldkroniek en Astra veertig jaren terug. En wij leggen wat anders (nog eens) nadrukkelijk vast: de tijden zijn meer veranderd dan we kunnen begrijpen. En het soort humor is enorm méé veranderd en vaak zelfs totaal verdwenen. Terwijl veel "moderne" humor, zoals wij vaak zien op de TV ons "helemaal niet ligt", zullen we maar zeggen. HET NIEUWSTE FOTOBOEK VAN HEIN BUITENWEG "Het land waar de gamelan klinkt" 19,50 f 2,50 porto. Verkrijgb. bij Boekh. Tong Tong 5

Tong Tong | 1974 | | pagina 5