I Onze onvergeetlijke gelukkige schooljeugd In het spoor van tongtong OP DE LAGERE SCHOOL Toch was tóen al het patroon aanwezig van onze huidige maatschappij Durft U die tijd (en Uzelf) te onderzoeken Tong Tong is geen blad dat "alleen maar terugblikt". We hebben ons alleen verdiept in ons verleden om met beter begrip en gezuiverde maatstaven de maat schappij van heden dieper te peilen. In een serie artikelen zullerr wij met toepas sing van het geleerde ons in de komende maanden werpen op de dag van heden in de maatschappij van heden. Wij doen dit omdat vele van onze adiks in vrees en nood leven en naar ons kijken om begrip te vinden en eventueel hulp. We beginnen deze serie met twee "intro's: onze lagere schooljeugd, en het oorlogspatroon in onze vredesmaat- schappij. In de loop der artikelen krijgen allerlei problemen en noden in ons leven vanzelf hun herkenbare en reëele plaats. De lezer zal merken dat dan vanzelf de gestalte van Tong Tong steeds duidelijker naar voren treedt. Daarom heet deze serie ook: in het spoor van Tong Tong. Maar eerst publiceren wij het antwoord, dat ik de briefschrijvers gaf van de fragmenten aan het begin van dit eerste hoofdstuk. Dit antwoord vindt U aan het slot van dit hoofdstuk. VIJF BRIEFFRAGMENTEN ..kreeg plotseling een soort shock in mijn hoofddat is nu 14 maanden geleden, en tot nu toe sukkel ik maar door want je bent maar een kleine jon gen, die geleefd heeft zoals in de "Piekerans van een Straat slijper" en dan ben je uitgeteld" Verder is het natuurlijk zui vere roddel. Dingen worden maar half verteld en 75% erbij gerod deld; het is een chaos van waar heden en verzinsels, daar heb je geen idee van Soms word je plotseling be trokken in allerlei perkara's waar je niets mee te maken hebt of wilt hebben, die dan funest voor je kunnen zijn!" Op mijn woord, ik weet bij vlagen niet eens of ik werkelijk zo'n schoft of gek ben als ze achter mijn rug zeggen, want het kan me al lang geenmeer schelen wat ze van me zeggen. Maar waar ben ik toch het spoor kwijtgeraakt?" "Je hebt er geen idee van hoe eenzaam ik ben bij al mijn schijn bare geluk Deze brieffragmenten zijn uit lange brieven met precieze, soms ijzingwek kende uiteenzettingen van ellendige omstandigheden waarin de schrijvers gemanoevreerd zijn, en waaronder ze in een enkel geval zelfs bedlegerig geworden zijn met raadselachtige ziekte-symptomen waar doktoren geen raad mee weten. Zij zijn ongeveer te vergelijken met het antwoord op de vraag waarom op school Pietje een 4 heeft en tot je verbazing een enorm ziekte-rapport wordt opgespoten. Daarom starten wij deze artikelen met het verslag van on ze lagere schooltijd( zie hiernaast). Overigens lopen de brieven wat hun maatschappelijk terrein betreft ver uit een. En hebben de meeste briefschrij vers er geen idee van hoe al die uit eenlopende verschijnselen vaak de zelfde oorzaken hebben. Want after all: wat weten wij eigenlijk van de mensen om ons heen af. Hun werkkring, hun milieu, hun soms erfe lijke ziekten, enz. Wij hebben het alle maal te druk met onszelf, we leven min of meer in de "kooi" van onze vrien denkring, het leven van andere men sen is vaak zó ingewikkeld, dat wij niet in staat zijn om betrouwbaar te onder zoekenlaat staan om te oordelen en te veroordelen. Maar helaas gebeurt dat laatste juist het vaakst. Elke maatschappij bestaat uit buurten, waarop wij kartetsen en mortiergranaten laten regenen op vuur- aanwijzingen van anderen. Enorm veel critiek en verdachtmaking is persoon lijk niet onderzocht op exacte waar heid en doodgewoon uitvloeisel van eigen kwaaddenkendheid of door an deren opgewekte angst voor een ge signaleerd kwaad dat niet bestaat. Of als het echt zou bestaan, niet vergeven wordt. Wij leven met momohs! Omdat op zo'n manier veel verkeerd onheil wordt aangericht door ons, maar óók aan ons, is het totaal beeld uiter- Zonder dat wij beschuldigende vingers willen heffen of Barbertjes willen hangen, weten wij allen dat in deze maatschappij velen ten onder gaan aan wat samenvattend meestal "eigen schuld" of "koerang pienter" (dom) wordt genoemd. Wij halen dan de schouders op zon der verder onderzoek. Of met een vroom: "M.ene, mene, tekel ufarsin". En dan al. Niet waar? Gewogen en te licht bevonden; Uw dagen zijn geteld. Het verschijnsel kennen wij eigenlijk al sinds onze kinderjaren in de slechte cijfers, slechte rapporten en het eventueel zakken. Het kwam vrij vaak voor en in onze jonge jaren dachten we zelden of nooit over de droefheid of soms fatale deceptie voor de getroffenen. En we zochten nooit naar fouten bij het onderwijs of onze maatschappij Er is sindsdien niet veel veranderd. In onze maatschappij vallen wijd en zijd slechte cijfers en veroordelingen, min of meer even kort en koud beoordeeld en afgedaan als met een cijfer 4 of 3 of minder. Wie zessen of meer haalt, gaat verder, vaak even onopgemerkt. Fouten in de maatschappelijke structuur blij ven onopgemerktverreweg de meeste mensen gaan slapend door het leven. Net als vroeger met "allemaal zesjes" op school. De leerlingen met constant drietjes en viertjes of met af en toe een "rot-cijfer" werden (en worden nog steeds) veroordeeld met dat "koe rang pienter". Nietwaar? Of de lage cijfers worden geweten aan (natuurlijk!luiheid, onoplettendheid, domheid, "vergeten-si!" - mate verwarrend. Veel mensen "snap pen niets" van wat om hen heen of aan hen gebeurt, maar gaan toch uit gewoonte voort met hun bemoeienis sen. Daardoor letterlijk ziekte, vermin king en dood om zich heen zaaiend, net zo lang tot ze zelf getroffen of gedood worden. Het is dit gevaar, dat iedere burger instinctief aanwezig acht, die maakt dat vele mensen bang worden voor het leven. ANGST is de grootste be dreiging in onze vredesmaatschappij en TENSIE of zelfs HYPERTENSIE (ge spannenheid) de vaakst voorkomende, alhoewel niet als zodanig herkenbare, ziekte die méér dan 50% van onze samenleving aangetast heeft (wat de enorme afname van kalmerings- en verdovingsmiddelen verklaart). Denk niet dat onze vergelijking met de oorlog overdreven is. Onze maatschap pij is letterlijk dodelijk, al hoort U geen krijgsgeschreeuw of machinegeweer- geratel. Want, weet U - en U weet het! - tegenwoordig sluipt men in het strijd gewoel rond, gewapend met een in jectiespuitje, zoals Du Perron al zei. Met "onpartijdigheid", met "als-ik-lieg- dan-lieg-ik-in-commissie", met "in jouw belang moet ik toch wel zeggen van X. dat Ja, het is een totale oorlog, compleet met spionnen, afluisteren van gesprek ken en telefoons, valse identiteitsbe wijzen, deserteurs, overlopers, verra ders en ontzettend veel lafaards. (Maar vergeet niet: "Die Mörder sind UNTER UNS!"). 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6