c~Yïleiójeó Verzaak je plicht niet SOETIL B4ROE Dwalen de dwaalsterren Welke plicht dan? Je plicht tegenover de toekomst. Die je als huisvrouw op een bijzondere manier zó kan realiseren dat je in benarde tijden voor je nageslacht duizenden, ja tienduizenden mensen in barre nood kan helpen. Hoe? Door nu al heel simpele recepten uit te vinden van goedkope, gemakkelijk te bereiden, smakelijke en toch voedzame schotels. Nu de tijden langzamerhand duurder worden kunnen vooral de eenvoudige huisvrouwen of moeders met veel kinderen gedwongen zijn toe te komen met minimaal blandjageld en tóch het gezin gezond en vrolijk te houden. Onze ervaringen in krijgsgevangenschap hebben ons geleerd hoe wij soms konden smullen van simpele kostjes die ééns, misschien wel eeuwen geleden, arme "nenek mojang's (vóórmoeders) "uitvonden" om hun dierbaren in leven te houden - maar daarmee tevens een gerecht schiepen dat duizenden, ja veel vouden van duizenden dierbaren in leven hield. Eeuwenlang! Wel, eens zullen ook jullie "nènek mojang" zijn, maar eeuwen lang na ons kun nen nóg moeders dankbaar zijn om een kostje dat je NU gestalte geeft! Als ik de bet-overgrootmoeder in jullie aanspreek, besef dan ook dat ik jullie in dit artikel aanspreek als MEISJES, omdat het de eeuwig jong in hart zijnde vrouwen zijn, die deze uitvindingen doen. NIET de vrouwen die alleen maar kasten vol kookboeken in huis hebben "en toen al". Blijf jong, blijf inventief, blijf mooi! Want dit is het geheim van het ware mooi zijn: altijd pionieren! Kijk rond bij slagers, groenteboeren en kruideniers; kijk naar het goedkoopste en maak daar iets "haweldihs" van. Zend Uw recept in onder het motto "Soetil Baroe". Lily en Tjalie beloven U elk recept te proberen en te eten ook "tierlijk!" Tong Tong looft voor elk bekroond recept (per nummer drie) drie waardebonnen a f 25,uit, te besteden in onze Toko, dus zowel Barang als Boeken. Ajo, aan de slag nu (voor zover velen van ons niet al lang uit zichzelf aan de slag zijn gegaan!) voor de Maatschappij Onzer Bet-Achterkleinkinderen! Dat ze mogen smullen! (want jaargangen van Tong Tong leven dan nóg! - net als die ouwe schoolschriften van Ou-omaatje weetjenog? En (fluisterend achter de hand): "Poekoel Teroes TETAP!" Reacties op "Ik ben hier een barbaar" in TT 15 Febr. merendeels getuigend van mede-begrip, maar óók van af wijzing: het liedje verveelt al; er zit tóch niets op dan assimileren en dat is zo slecht niet. T.R.: het is géén alternatief. Er zijn twee verschillende NATUREN. De een kan wél ombuigen (althans tijdelijk); de ander niet. Het artikel werd ge schreven om duidelijk te maken dat de "barbaren" niet alleen in de kleine groep Tong Tongers zitten, maar in veel groter (en vaak erger) mate onder de zogenaamde "geslaagde assimilan- ten". De twee voorbeelden in het vo rige nummer waren slechts steekproe ven uit een enorme massa inwendig niet veranderden. Wie overigens een serieuze studie maakt van wat volgens de heriditeitswetten in onze genen en chromosomen wordt meegedragen, weet dat assimilatie-gepraat lapswan- serij is, noch wetenschappelijk, noch moreel te verdedigen. Er is slechts sprake van het zich neerleggen van de enkeling (de minoriteit) bij het leef patroon van de massa ter wille van de goede orde. Dit willen tóch wel alle "barbaren" van Ovidius af tot "het einde der we reld" toe. Alleen: sommige naturen gaat dat nu eenmaal verduiveld slecht af, omdat ze een sterker eigen "uit straling" hebben, zal ik maar zeggen. Deze mensen gedragen zich in afwis selend sterke mate "afwijkend". Op zijn minst is hun uiterlijk gedrag duide lijk waarneembaar "anders". Niet re gelmatig, maar helaas onregelmatig anders, waardoor men geen "hoogte van ze krijgt" en ze dus "onbetrouw baar" vindt. In feite gedragen deze mensen zich als dwaalsterren tussen de "vaste ster ren". In de constellatie van verhoudin- dingen voor het bestaanspatroon van de massa zijn zij de enige die voort durend en "koppig" andere "manie ren" hebben. Echter komt dit uitsluitend en alleen omdat men deze mensen evenals dwaalsterren voorheen niet duidelijk genoeg had geobserveerd en op juiste wijze beoordeeld. Dan zou men even als bij die dwaalsterren gezien hebben dat "there is system in their madness". In werkelijkheid maken dwaalsterren net zulke keurige vaste cirkels om de zon als de aarde (als wij - de massa - ons tenminste vereenzelvigen met de aarde. Wat wij graag doen. En dan zijn wij nóg maar een planeetje vergeleken bij de sterren Helaas moeten richtingbepalingen tot de vaste sterren door de aarde als maatgevend gelden voor de dwaal sterren. Die dus nog moeten gaan leren zich met bepaalde richtin gen (gezichtshoeken) van de aar de vertrouwd te maken. B.v. zulke richtingen als materialisme, politiek, rationalisme, enz. enz. En dat valt om de dooie dood niet mee voor mensen die andere richtingshoeken hebben of die richtingen zelfs niet eens kennen! En helaas bestaan er voor dit sóórt oriënteringen voor de dwaalsterren nog geen herscholingssystemen. En nog "helaas-er" is het dat de "aarde- dwaalsterren" zich met geen mogelijk heid kunnen voorstellen dat er nog andere richtingshoeken bestaan dan de eigen. Men is b.v. zó "getrouwd" met het rationele denken, waarbij alle redene ringen moeten "sluiten als een bus dat mensen voor wie redeneringen niet zo sluiten, gewoon gekwalificeerd wor den als "niet goed snik" of "stom". Weliswaar klopt voor de ratio-mensen óók niet alles als een bus, maar voor alles wat niet klopt zijn verzamelbak ken klaargezet zoals "absurd", "gek", "klopt-niet", "buitenlands", "krankzin nig", enz. enz. enz. En in zulke verzamelbakken komt dan menige "barbaar" terecht die door een noodlottige speling van de natuur be hept is met iets dat in feite vaak niet anders is dan een uitzonderlijk sterke neiging om zijn EIGEN dwaalster-baan te volgen. Waar hij doodgewoon geen lor aan kan doen in al zijn onbewuste handelingen en waar hij zich met min of meer succes verwringt (vaak met veel pijn) in zijn burger-habitus. Denk hier maar gerust lang over na. Dan krijgt men een andere kijk op "dat gedonderjaag van tong tong moet maar eens afgelopen zijn", want dan doemt op een ontzaglijke Dinosaurus van twintig miljoen gastarbeiders in Euro pa, de z.g. "Tiende Natie", waarvan 't onintelligent is om ze met hun weer spannigheid te wringen in ogenschijn lijk keurig gespreide maar toch heus wel naar de aard Procrustus-bedden, waarin maar flink gebatjokt moet wor den Het is een ontzaglijk oud fenomenon, (al sinds Ovidius en Gershom noteer den we in ons vorig nummer) en de historie bewijst met ontelbare voor beelden dat al die "flarden vreemd bloed" vaak enorm veel maatschap pelijk nut en cultuurverrijking hebben gebracht, als de grote ontvangende massa maar iets plooibaarder en be gripsvoller wilde zijn. I.pl.v. kodde beierachtig te bromsnorren op die dekselse kolonialen en ander buiten lands gespuisT.R. Weet U wel dat wij door al die me thoden die "sluiten als een bus" nu een hele conservenbus-cultuur gekre gen hebben, zonder vers voedsel en massa's blikvergiftigingen op geeste lijk terrein? 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11