De StSerenrermen Of Kerapan Sapi (II) TARI KALÈLÈS - DE ZEGEDANS Soefjahjo Bekijkt U nogmaals de GROBAK, zo dwaas opgetast met een onmogelijk aantal manden, dat een ervaren "stu wadoor" moet zijn, die dit (labiele) evenwicht kan doen ontstaan. Het is griezelig, er naar te kijken, want elk ogenblik verwachten we het gevaarte voorover te zien duikelen, öf achter over, zodat de beesten met hun poten in de lucht spartelen. Voor de karrevoerder is het parool dus: "KALEM, KALEM, SADJA, PA," (Het woord "kalm" is een Indonesisch woord en heeft ongeveer dezelfde be tekenis als in het Nederlands). Bij het beschouwen van het span in actie op de foto in dit artikel tijdens de race, is het nauwelijks te geloven, dat het dezelfde soort dieren zijn. Het is een en al snelheid en haast, jwat uit de houding van de beesten èn Jockey spreekt. De lengte van de baan is 100 meter en in deze exacte denk wijze, die zelfs tot de Madurese men ners doorgedrongen is, heeft men tijden gemeten van circa tien seconden. Het span wordt door een juk aan elkaar verbonden, een juk, niet veel verschil lend van het juk voor het trekken van karren en ploegen. In plaats van een kar, zoals dat op de eerste foto te zien is, wordt voor de wedloop een soort "slede" aan het juk bevestigd. De Jockey of de Menner moet zonder STIJGBEUGELS trachten, zich staande te houden op deze slede, b.v. door zijn lenige benen tussen de staven te kron kelen en goed gebruik te maken van zijn heel sterke tenen, geoefend bij het beklimmen van de klapper- en suiker palm. Door het geringe houvast en doordat hun handen met andere dingen druk bezig zijn, kan het wel eens gebeuren, dat ze er af vallen. Daarover straks! Hoe wordt een span stieren bestuurd en tot snelheid aangespoord, hetgeen soms op hetzelfde neerkomt? De stier die de leidsels door het neus- tussenschot heeft, reageert daarop minder snel dan een paard, zodat de "Stierenjockey" andere hulpmiddelen te baat moet nemen. Het comité zorgt er wel voor, dat hij vlak vóór de start op scherpe en harde dingen gefouil leerd wordt, zodat hij in die ongemak kelijke houding alles wel met zijn blote handen moet doen. Het span wijkt naar de kant van de langzaamste stier. Dus het besturen van een span komt hierop neer, de langzaamste stier gedurende de tijd, die de Jockey krijgt, aan te porren. De tijd, die hij krijgt is TIEN SECONDEN en de middelen: slaan op de billen, krabben op de buik, trekken en draaien aan de staart, zelfs BIJTEN in de staart en schreeuwen, waarbij er een soort code bestaat voor de rechtse stier en voor de linker stier. Ook het publiek laat zich niet onbe tuigd. Ze schreeuwen even hard mee en doordat het publiek ter hoogte waar het span zich bevindt, het hardst schreeuwt, kan dit als een soort "ge luidspeiling" door de renners gebruikt worden, om in de goede richting te blijven. Waar alle aandacht de volle ren van tien seconden gewijd is aan richting en snelheid, kan het gebeuren, dat, hoe lenig de benen ook zijn en hoe sterk de tenen, in een onbewaakt ogenblik, wel eens een Jockey van zijn slede kan vallen. Vergeet niet de kwade ma gische invloeden, die in negatieve zin werken... (afkomstig van de vijande lijke gelederen). En het is waar, dat de Jockey zich liever aan flarden laat scheuren dan los te laten! Ja, de Madurees is fier en tracht in deze ongemakkelijke, en voor al PIJNLIJKE houding zijn span over de streep te sturen. Dus, in dat geval heeft hij nog zijn leidsels, die hij in geen ge val zal loslaten. Als hij met deze han dicap toch de FINISH zou kunnen be reiken, dan zou hij als een held toe gejuicht worden, al zou hij verliezen. Kleine jongetjes zullen hem nog maan den later vragen zijn littekens te laten zien. Want, deze knaapjes hebben het toch vóór hun ogen zien gebeuren. Ze zaten immers buiten in die hoge boom, waar je alles zo goed kon vol gen Voorbij de FINISH, ongeveer tien me ter daarachter, staat een dichte haag van jonge mannen, om de spannen op te vangen en af te remmen. Een ervaren grijze jockey, die de kolossen in het goede spoor tracht te houden. U ziet zijn verwrongen houding. In zijn rechterhand houdt hij de leidsels vast en met zijn linkerhand tracht hij de linkerstier die wat achterblijft, aan te sporen. zodat bij de ZEGETOCHT naar de VIP-tribune de verheugde jockey op de opwindende maat van zijn eigen Tuk-Tuk kan dansen, terwijl we de eigenaar, die we maar Pa Sidin zullen noemen, niet minder verheugd en trots rechts zien voortschrijden, beheerst en zonder mimiek. 14

Tong Tong | 1974 | | pagina 14