VAMU NEDERLAND Kroepoek SLACHTHUIS-AFFAIRE "TIDA ADA KAMAR MANDI" Wateringen - Telefoon 01742-32 80 Gele Meerbloem 13 Standaardprijs f 1,75 per 150 Gram. Curry (groen) Kunstvlees van Soja bonen (bruin) Tomaat (rood) Vis (wit) Garnaal (geel/oranje) Mixed (alle kleuren getjampoer) smeren ze 'm. Mijn overbuur heeft de vraatzuchtigste en kwaadaardigste var kens. Ze hebben nu zowat voor vijftig pop aan katjang opgegeten alléén in de voortuin. "Ik zal overmorgen een stuk touw ko pen", zei de overbuur. Dat heeft hij zes "overmorgens" geleden beweerd en nu zitten de varkens dan eindelijk 's avonds aan een touw. Maar het touw zit aan één kant aan de hals van het varken en aan het andere eind zit het nergens aan. Als die overbuur dat eind vastmaakt aan een of andere stijl van zijn huis (stevige bomen heeft hij op zijn erf niet) dan trekt het varken het huis omver en dat zou hem (de overbuur) erg veel roegi bezorgen. Alle varkens heten "chiéiéiéta" wat on geveer klinkt als de naam van die pes- tilente aap van Tarzan. Mijn ene buurvrouw (die met dat vodje karoeng aan) heeft iets heel attents voor me bedacht. Op een dag hoorde ik haar varken schreeuwen, dat je het in Singaradja kon horen. Even later zag ik het dier zich door mijn pagger wrin gen met een trapeziumvormige bam boekraag om zijn dikke hals. "Waar is die bespottelijke vertoning in hemelsnaam voor!" vroeg ik nijdig. "Kijk, met zo'n bamboekraag kan hij moeilijker door de pagger," legde ze uit. "Maar hij is er wél door," tierde ik. "En dat niet alleen; nu is het gat in de pagger nog groter dan eerst!" Ja, daar kon ze niets aan doen. De bedoeling was goed, maar mijn pagger moest dan maar wat solider zijn Dan heb je nog de kippen. Daar wil ik weinig woorden aan verspillen. Ik heb in Soerabaja ook jaren lang een buur vrouw gehad met akelige kippen, die in drie weken tijds kans zagen mijn hele bloementuin tot aan de wortel toe te vernielen. De Balinese kippen werken net zo effectief. Dan komen we uiteindelijk aan de hon den. Bali moet naar schatting 21/2 mil joen honden hebben. Ze lopen net als de varkens vrij en vrolijk rond. Het zijn goede waakhonden over het algemeen; ze doen niemand kwaad, en leven van ja waar leeft een Balinese hond eigenlijk van? Ik heb weieens een Balinees in een gulle bui zijn hond een stuk klapper zien toewerpen. Maar dat gebeurt ook niet vaak. Toch blijven deze viervoe ters in leven en trouw bij de kampong, waar ze behoren. Ze zijn allemaal even lelijk (of even mooi, zoals U wilt) en teefje of reu, eleganter lopen ze er niet bij. Alle zwarte honden heten Hitam en alle wit te Poetih. Zelf heb ik er twee bij mijn erf gekregen. Met dit verschil, dat de witte een vrouwtje is en als hoge uit zondering Ketip is genoemd. (Ketip dubbeltje. Dit is dan al een héél vals dubbeltje!) Ze zijn hevig aan me ver knocht (omdat ik ze geregeld eten geef) en blaffen als compensatie de godganselijke nacht om alles en niets. Maar ik mag ze, ondanks alle gebre ken, wel. Waar ik een hekel aan heb, is Belle- Marie. Belle-Marie is een zwarte hond van een van de buren met een belletje om de hals. Ze komt (het is eigenlijk een hij, maar, omdat ik nu eenmaal die naam gekozen heb, zal ik maar zij zeggen) tegen schemering aanzetten en begint met Ketip een dollemansren door alle tegallans. Dat gaat zo de hele avond en nacht door, het maakt me crazy, dat gebel! Ik weet het: nu zitten ze bij de slabedden, nu in de katjang, o jee, nu rennen ze over de kweekbedjes met katjang idjoe en nu moeten ze in de buurt zijn van mijn net geplante rozen! Dan weet ik liever niets; wat niet hoort, wat niet deert. Maar wie zal die hond de bel afbinden? Balinese honden zijn zo schuw, als ik weet-niet-hoe. Ik zal Belle-Marie moe ten voeren en dat vertik ik beslist (ill. uit "Bali" van Covarrubias) In Rotterdam bestaan plannen om het gemeenschappelijk slachthuis op te heffen om dringende bezuinigingsre denen. Daar is van bepaalde zijden bezwaar tegen gemaakt, omdat dan 400 werknemers en 60 ambtenaren werkloos zouden worden. Wie noch tans wil doorzetten is de Wethouder voor Bedrijven. Hoe hij heet? J. Worst. Mana bisa ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost 22.-; zeepost 15,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! Toen een Indonesische kennis van ons hier in Holland na ettelijke verhuizingen (altijd bleken de kabinetjes te klein) eindelijk een grote halve étage had kunnen "buitmaken", hoorden wij dat hij na twee maanden toch wéér ver huizen wilde. "Waarom?" "Tida ada kamar mandi." En alleen wij begrijpen dat een Indonesiër zelfs in het mooiste paleis niet wonen kan, als er geen badgelegenheid is. Maar om die mooie woon-accomodatie toch niet al te on dankbaar af te vallen, zei hij er even later vergoelijkend bij: "Kakoes ada..." (Er was wél een WC). "Nou, dat had er nog bij moeten ko men ook!" stonden we op het punt uit te roepen. Tot we in een flits de background voor ons zagen van "de oedik" waar deze kennis vandaan komt. Want wél is het waar dat elk huis in Indonesië altijd een badkamer én een WC heeft (al was het maar een schut ting om een put en een "outhouse" van gedèk op het achtererf), als men dieper en simpeler logeert in de desa, hebben cfe huizen soms geen badka mer én geen WC, omdat er een kali of beekje langs het huis stroomt. Géén badkamer, maar wél een WC is dus wél wat bijzondersI "De Indo-de tective" heeft nog steeds veel te speu ren en veel te leren! Wij noemden vaker in Tong Tong "De Indo-detective", naar de figuur van de Indo-detective Leo Brandhorst in de serie detective-boeken, geschreven door UCEE (U. Coldenhoff). Wie kan ons nog meer voorbeelden noemen, waarin door lang denken en ijverig reconstrueren nog meer "raad selachtige" uitspraken of toestanden worden achterhaald? Zie ook: "Djoe- rang" op pag. 13 in de TT van 1 Maart. Dit soort opsporinkjes zijn belangrijker voor psychologische en sociologische studiën dan U denkt. - Red. 21

Tong Tong | 1974 | | pagina 21