II Na een Daad-leven een Praat-wereld De verborgen Vijand pienter Busuk99 In het spoor van Tong Tong DISCO BOLLAND In het vorige hoofdstuk achtten we het noodzakelijk het spoor van onze geeste lijke en maatschappelijke confrontaties te vinden langs twee "hoofd-richtingen": onze jeugd en de oorlog. Een "spoor terug" volgen is een onmisbare methode om in het Heden verward geraakte oriënteringen te herleiden tot hun authentieke oorsprong (en hun ware gestalte). Hierdoor heeft men de hele mensheid dóór niet alleen veel ontsporingen en hun oorzaak gevonden, maar vaak ook totaal nieuwe "maagdelijke gebieden" van geest en geografie ontdekt, waardoor nieuwe wegen ingeslagen konden worden die nieuwe culturen stichtten. Het "spoor terug" wordt doorlopend gezocht door: de historievorsing, het detective-verhaal en het rechtsonder- zoek, de psychiatrie, de erfelijkheids leer en vele biologische terreinen, elk alledaags contact dat leidt tot groter vriendschap of blijvende afstoting. Het is dus logisch dat ook Tong Tong bij het ontdekken van zijn juiste identi- teits-bepaling "het spoor terug" volgt. Dit in feite sinds zijn grondvesting ge daan heeft, al hebben oppervlakkige en kwaaddenkende mensen het als "passé" of "koloniaal" van de eerste dag van zijn bestaan af gedwarsboomd en gepoogd ons blad te vernietigen. Tong Tong heeft zich echter weten te handhaven 1. door zijn integriteit en onafhankelijkheid, 2. door te "poekoel teroes" en daardoor a.h.w. met elk nummer weer nieuwe indicaties "op wekkend" om het spoor terug met nóg meer vastbeslotenheid te volgen, 3. door het vaak intuitief vasthouden aan een heel oud Javaans spreekwoord: "Oio kentoro, ketjik betitik" of: Op den duur komt wat wezenlijk slecht is, aan het licht en wat wezenlijk goed is, zal blijken. Nadrukkelijk wordt de aan dacht gevestigd op "Op den duur"; niet te haastig oordelen, God's molen, die zo verschrikkelijk fijn maalt, maalt langzaam; en ook: onhoorbaar groeit de padi; het leven op aarde en het universum hebben hun eigen tempo, regel Uw tempo daarnaar. Diep binnenin is dus het zoeken naar eigen identiteit het zoeken naar de fundamentele verschillen tussen Goed en Kwaad. Omdat Tong Tong daar aanhoudend mee bezig is, doet iedere Indischman eraan mee, ongeacht rang of stand, ongeacht simpelheid of uit nemendheid van geest, ongeacht oud- of jong-gardist-schap. En elke door bladering van elke jaargang leert ons weer dat het inderdaad vaak juist de eenvoudigen van geest zijn, die ons de mooiste waarheden leerden. OP LEVEN EN DOOD Maar een andere essentie van ons ge- zamelijk tong tong-werk is óók door lopend aanwezig, al is die niet zo gauw opgemerkt: dat het een kwestie is van "to be or not to be", een strijd op le ven en dood, die vaak genadeloos kan zijn. Daaróm is de andere door ons ge noemde hoofdrichting De Oorlog, om dat ook die totaal genadeloos is. En ook al horen wij hier geen strijdge- druis, geen bren-mitrailleurs en geen granaatvuur. Dat komt omdat wij sinds lang uit on ze opvattingen van beschaafdheid de physieke geweldpleging hebben ge weerd als primitief, wreed, inhumaan, enz. enz. En ook al zorgen wij welis waar dat in ons eigen landje niet meer doodgeslagen wordt, we werken toch wel mee (of verdienen heimelijk) aan oorlogen elders. Dus zelfs in de door ons nét bevrijde ontwikkelingsgebie den. Maar "hier thuis" hebben we "de oor log afgezworen" en leven in vrede met "overleg en inspraak". Waarbij dus ook de zwaksten hun punt verdedigen mogen. Echter hebben we nog steeds niet dóór dat wij daar een gigantosaurus van nog verschrikkelijker aard dan de oorlog op ons dak gehaald hebben. Want nu wint inderdaad niet de physiek sterk ste elk geschil, maar de man met de behendigste, glibberigste, bedrieglijk ste tong en is menig gelijk al bij voor baat GEWONNEN door de grootste PRATER. Hier is de basis gelegd van de eerste, Stationsweg 143 tel. 070-60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070-60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in oude krontjong en Indone- sische pop-muziek, ook op muziekcassettes. Uitgebreid country en western repertoire (import) Soul en Surinaamse L.P.'s. India filmhits uit Bombay en verder alle TOPHITS van nu. Voordrachten uit de Koran op L.P.'s. Op weg naar een beter en juister bij stand voor Adiks in Nood, zoals aan het woord in ons vorige nummer met een vijftal brieffragmenten, gaan wij verder met een analyse van de moeilijk heden en gevaren die leven in de maat schappij om ons heen. In dit nummer: de Strijd op Leven en Dood in de Oorlog van het Woord. Of: het laby rinth van Pienter Busuk. grote ontsporing: niet wat waar en eer lijk is, wordt gezocht, maar wat bewijs baar is, ook al is het fout, slecht of verderfelijk. In onze praatwereld (ken baar als "pienter busuk") is een onaf zienbaar bestaansterrein van onjuist heden en valsheden in de loop der eeuwen langzaam voortgevreten als een soort lepra, waar men niet tegen op kan. Want het is gepantserd met presentatie-vormen als "juridisch on weerlegbaar" en "volgens de beginse len van de logica absoluut sluitend". En U weet: van dat pientere woordge bruik kan zelfs de marktverkoper die ons weer eens "te grazen" heeft met bietjes of bintjes, gebruik maken tot de Nederlandse regering toe. Die in kabi net na kabinet en levenslang aanwezi ge Kamers plus Ministeries van Justi tie met woorden "aantoont" dat de Staat de Indische oorlogsveteraan NIETS schuldig is aan nimmer geres titueerde lonen. Dit is heel gewoon geheid Onrecht waarbij misbruik wordt gemaakt van een valse reputatie: dat wij tóch kolonialen zijn "net als Portu gezen, Spanjaarden en generaals-re- geringen", maar men nochtans lijnrecht handelt in de geest van het "Staats- klimaat van de Goelag Archipel". En wij weten dat de vorige premier nog, toen hem op de man af gevraagd werd waarom de oorlogssalarissen nooit zijn uitbetaald, alleen maar stot teren kon: "O ja? daar weet ik niets van!" Ik weet van niks, zei (en zegt nog steeds) de keukenmeid. En de vol gende premier gaat het wéér zeggen: "Maar ik zal een onderzoek instellen!" Ja, jammer dat men met kabinet en al omdukelt voor er wat van een onder zoek komen kan! En het volgende ka binet doet hetzelfde. En zo voort! Mij ne heren premiers! U hoeft niet zo ver te zoeken! Kom bij ons en we zullen hele rissen regeringsuitspraken over leggen waaruit Uw verplichting on weerlegbaar blijkt! En als U (slim!) tóch niets van Tong Tong wilt weten, dan hoeven wij maar één oproep in ons blad te plaatsen en van alle wind streken zullen andere gentlemen op draven om U te bewijzen wat U vraagt. Roept U: "Dat verhoede de hemel! Geen cent offeren we op!" net als alle keren dat het "Verlies van Indië" in het uitzicht werd gesteld plus "de baten" uit dit wingewest? WEES NIET BANG. Als puntje bij paaltje komt zullen wij U niet genadeloos het hemd van het lijf vragen. De Indischman heeft al ettelijke keren alles opgeofferd wat hij had en 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6