VOETBALLEN IN DE WOLKEN BOGOWONTO 11 Tandjong in midden Borneo had nog niet de verbinding over land met Balik- papan. De olievondsten en de nieuw bouw noodzaakten materiaal aanvoer door de lucht zoals zuurstofflessen, kratten met machineonderdelen enz. enz. Met zo'n volgeladen Dakota vloog ik eens van Balikpapan mee, de kist was volgepropt met kisten, kratten en ander spul. Met een schuin oog ge richt naar sommige kratten. Zo te zien waren ze lange tijd opgeslagen ge weest in het gras op het vliegveld en daarbij nog de verhalen dat er bij het uitladen soms ook zo'n klein slangetje uit zo'n krat kroop. Stel je eens voor! De weg terug maakte ik in de middag mee, maar nu met een geheel leeg vliegtuig. Alles even glad, alles schoon opgeborgen en slechts één stoel voor mij, de enige passagier voor de ca. V2 uur durende vlucht. Om met mijn 60 kg. nog wat evenwicht te brengen plaatste men deze stoel rechts helemaal achterin, net om het hoekje. Als oleh-oleh kreeg ik twee stuks grote djeroek Bali mee en in opdracht van collega's een doos eieren want ze wa ren in Tandjong goedkoper. De dje roeks waren door de jongens van het vliegveld netjes onder mijn zitplaats gelegd en na hun "selamat djalan" sjorde ik mezelf vast aan de stoel en zette de grote doos met eieren op mijn schoot. Er was nogal veel bewolking en dat kon wel eens een minder vro lijke trip worden zei men mij. Enfin, zolang de Dakota stilstond of taxiede was er niks loos. De twee djeroeks Bali lagen netjes geparkeerd onder mijn stoel, maar toen we "los" waren kwamen ze in beweging. Rolden naar voren. "Ma-nja", dacht ik bij me zelf. Mijn handen had ik echter hard nodig voor de doos, die kon ik ook niet neer leggen en in zo'n schommelende "vrachtloze" kist plus de weersom standigheden moest ik lijdelijk toezien hoe ze tegen de voorkant beukten om langs me heen richting pantry te rol len. Ze gingen heen en weer, kwamen terug, maar U begrijpt wel, even onbe rekenbaar als biljartballen gestoten door een beginnende speler. Ze kwa men voorbij bij elke wip van de lege kist en ik maar maaien met mijn benen om ze te onderscheppen. Opstaan dorst ik niet, kon me zelf aan niets vasthouden, en het moet een kostelijk gezicht zijn geweest om zo'n schop pende en benenmaaiende passagier te zien. Althans voor de telegrafist die door de klappen om de hoek van de deur kwam kijken wat er aan de hand was, en het nog erger maakte door zo'n djeroek nog een extra schop te verkopen. Soms bleven ze in het midden heen en weer rollen, net als bij Coen Moulijn als hij wil "verlakken" om dan ineens weer voorbij te schieten bij de volgen de wip. De match duurde slechts kort en bij de landing lagen ze weer rustig in de hoek. Ehhebeur! S. P. MAAS LUSTRUM INDISCHE KULTURELE KRING Op zaterdag 11 mei a.s. viert de I.K.K. haar derde lustrum met een cabaret- programma van de Indische cabaretier Robert Kreis met medewerking van Peter Stoops en zijn combo. De voorstelling, die zal bestaan uit Indische stukjes en humor vangt aan om 20.15 in de Sweelinckzaal van het Nederlands Congresgebouw. De toegang is vrij voor leden van de I.K.K. met introducé's. Wij wensen de jubilerende vereniging een succesvolle viering van haar lust rum tóe! Rivier op Java, ontspringende aan de Zuidelijke helling van de berg Soem- bing in de afdeling Wonosobo van de residentie Kedoe; zij stroomt verder door die residentie en wel door het landschap Bagelen, langs de stad Poerworedjo; nabij haar monding vormt zij de grens tussen Kedoe en Djok jakarta. Deze rivier heeft een histo rische bekendheid gekregen, doordien in de Java-Oorlog van 1825-30 de hoofd-opstandeling Dipo Negoro haar niet wilde overtrekken, om redenen van bijgelovige aard, wat zijn gevan genneming, waarmede een eind aan die oorlog kwam, heeft verhaast. De Opak, de Progo en de Bogowonto, die ontspringen op de Merapi, de Soembing en de Sindoro, zijn omgeven met mystiek en legende. Ze zijn namelijk de drie wegen waarlangs Njai Loro Kidoel op gezette tijden haar verblijfplaats in de Indische Oceaan verlaat om "een koude neus te halen in de bergen". Bogowonto betekent: Springende Pan ter; hier loeren bij uitstek diverse DONGÈNGAN VAN SI KLAAS Hier een vervolg op de vliegertijd Soerabaia; nu voetbal in Malang. Het was 1918 in Malang. Daar was de burgervoetbalclub Vogel (Voor Onze Gezondheid En Lust). Wij speelden in die periode steeds 5-3-2-1. Si Klaas speelde als center half. De competitie was bijna ten einde en moest Vogel kampen tegen een zeer sterk militair elftal met de naam Madjoe. Het was de laatste wedstrijd om de zilveren beker. Het was voor onze spelers zwoegen, doch wij hielden stand. Er was zeer veel publiek - dames en heren - niet slechts uit de steden doch ook van de vele ondernemingen van de suikerfabrieken en de andere cultures. Het was een tien minuten voor het eind en bleef de stand 0 - 0. Wij van Vogel spanden ons tot het uiterste in, om toch maar een doelpunt te scoren. Enhet geluk was met ons in die laatste minuten. Si Klaas kreeg van de rechts uiterst een prachtige voorzet toegespeeld en zonder er bij na te denken, schoot Si Klaas met links en het was goal. Nu was de kom gebroken; alles op alles zetten. Drie minuten voor het èinde kreeg Si Klaas weer zo'n prachtige bal toegespeeld van de centervoor en kwam het ellendig schot met de lin kervoet het doel van de tegenpartij in. Het publiek was niet te houden, allen stroomden het veld op. Plotseling kwam Si Klaas voor twee dames te staan en kreeg hij ferme zoenen van beiden en één der dames zei: "Wag seg, jou benang lajangan stinkt niet naar tDe omhelzing en zoentjes werden natuurlijk door Si Klaas met graagte en hartelijk be antwoord. Dag, dag, Malang I I I Si Klaas KAJOEPOETIH-OLIE De beste kwaliteit die we konden krijgen. Neem nu een fles (hoop dat U 'm niet nodig hebt!) want straks is het weer wachten op een nieuwe zending. 100 cc. fles 6,50 cc. 3,25 (porto 90ct-60 ct.) noodlottige gevaren, die de mens even onverhoeds kunnen "bespringen als een panter". (encyclopaedie van Ned.-lndië)

Tong Tong | 1974 | | pagina 11