TOKO MAS INDONESIA LAMSBOUT IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Dit is een verhaal uit de tijd, dat ik enkele jaren voor rekening van de Ja panse Keizer prachtige reizen maakte en zelfs gratis verblijfkosten genoot! Juni 1945. Mijn laatste Jappenkamp te Suwa (kamp 6), ongeveer 12 uur spo- rens van Tokio ergens in de bergen Noord/West ervan. Na vele omzwervingen en heen en weer reizen, varen, per spoor enz. waren we via Bandoeng, Tjimahi, Soe- rabaja, Batavia, Singapore, halverwege de Burma-road, weer terug naar Singa pore en van daar uit per vrachtboot via Saigon, Cambodja met z'n onver gelijkelijk mooie Camranh-baai eerst naar Formosa en verder naar het meest Zuidelijk deel van Japan, in de haven van Moji (baai van Simoneseki) aangekomen. Een lange, voor mij hoogst interessan te reis, welke echter door bombarde menten en torpedering van twee sche pen uit ons convooi door die lastige Yanks en verder ruw weer, hoogst karige onsmakelijke maaltijden en de vrij slechte accomodatie in de "toeris tenklas" van ons schip (200 man in een ruimte van 10 x 15 x 3 M.) niet altijd even aangenaam was. In Moji werden we verdeeld in groepen van 125 man met zoveel mogelijk nationali teiten bij elkaar en per trein naar ver schillende kampen in Noord Japan ver voerd. Mijn groep kwam terecht in Kawasaki (kamp 5) bij Yokohama en werden wij tewerkgesteld in de ijzer gieterijen aan de haven. Dit was in November 1943, toen er van het bom barderen van Japan nog weinig sprake was, doch gaandeweg drongen de A- merikanen op en begin 1945 waren dagelijkse regentjes van brandbom men iets heel gewoons. Tokio brandde als een fakkel! Toen hier nog scheeps- bombardementen bij kwamen besloot de Jap. legerleiding, met het oog op een dreigende invasie, alle krijgsgevange nen uit de kuststreken aT te voeren naar de in de bergen gelegen ijzer- en kolenmijnen. Ons kamp in Suwa was gelegen tussen prachtige dennenbos sen en heuvels, welke laatste hoofd zakelijk bestonden uit rode, sterk ij zerhoudende grond. Deze grond werd door ons afgegraven, in aan een kabelbaan hangende kiep- wagentjes gestort, die alles vervoer den naar een 5 km. verder gelegen gieterij. Zwaar werk bij absoluut on voldoende voeding doch in gezonde bergen- en dennenlucht. Het kamp zelf bestond uit een grote houten barak voor de uit hoofdzakelijk Amerikanen en Nederlanders bestaande 125 P.O. W.'s, dan een kleine voorraadschuur en bij de enige poort een wachthuis voor de Jappenbewakers. Het geheel was omgeven door een planken schut ting van drie m. hoog. Hiervan hadden wij natuurlijk binnen een week enkele planken vakkundig losgemaakt en on danks het dag en nacht patrouilleren der Jappen in en om het kamp werden er 's avonds bij toerbeurt strooptoch ten gemaakt in de omgeving, waar zich tussen de bossen veel groente en aardappelvelden bevonden, die het moesten ontgelden. Gewoon gekookt met schil (vanwege de vitaminen) plus een stuk prei, heb ik nimmer zulke lekkere "spuds" gegeten. Alles door de honger, want ons menu bestond slechts uit 100 gram rijst p.p.p.d. met wat miso (sojabonen-pastei) en lobak (soort ramenas). Vlees was taboe! Op een goede dag in Juli, 't was de ver jaardag van de Tenno Haika kregen wij een buitenkansje. Er behoefde niet ge werkt te worden en we mochten met z'n allen, onder geleide naar een op drie uur afstands lopen gelegen hotel - annex badhuis gaan, een ex-touristen- centrum, dat tóch leeg stond. Het hotel was een groot, typisch houten gebouw en het aangrenzende badhuis een gro te in vakken verdeelde ruimte met mi niatuur zwembaden. Elke bak had een andere temperatuur, gevuld met water uit de vele warmwaterbronnen in de omgeving, dat tevens geneeskracht had. We hebben allen een kostelijk bad genomen. Op onze wandeltocht naar dit berghotel waren we op een eenzame plek tussen de dennnenbos- sen op drie km. van het kamp langs een alleenstaand huisje van een schaapherder gekomen, die juist bezig was in de kraal zijn kudde te ver zorgen, een twintigtal spierwitte mod dervette schapen en lammeren. Wii arme POW's die reeds maanden geen vlees hadden gezien, likkebaardden bij het gezicht van zoveel prachtig uit ziende lopende schapeboutjes en, wat ons betrof saté-kambing. Opmerkingen als "o you beautiful juicy darling" en "wat een sappige saté kambing" klon ken in 't rond. Ook op de terugweg werd de omgeving (en de lekkere beestjes) grondig bekeken. Mijn Ame rikaanse vrind Jack Riedel vroeg me direct: "John, you were a hunter, can you find your way to this place tonight? We must have some mutton". Zo werd afgesproken. Doch 's avonds bij 't nor male appèl waren we zeer verwonderd de Japanse wacht vergezeld te zien van alle drie geall. officieren, welke we rijk waren, t.w. een Engelse grootma joor (kampcomdt) de Amerik. dokter tevens chirurg en onze eigen Ned. luit. Doch na afloop van het appèl kwam de aap uit de mouw, want bij het verlaten van onze barak stopte het gezelschap bij de deur en klonk het uit de mond van de Eng. majoor hard op: "Boys, as a special favour to me, I want you not to go over the fence tonight because(met een schuinse blik op de Jappen, die gelukkig enkel hun eigen taal spraken). I want to go myself with our friend the doctor here". We begrepen het direct, hebben de heren hun gang laten gaan en genoten de volgende avond heimelijk van over heerlijke vakkundig (chirurgisch) ge slachte moddervette lammeren. Ik ge loof niet, dat toen ons iets beter ge smaakt zou hebben! Een volgende po ging, ons menu te verrijken en voor de volgende maand geplanned, werd teniet gedaan door de twee atoom bommen. J. W. TEEKAMP Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (Rijksgoedgekeurd) JUWELEN 22 KR. GOUD GEZET MET BRILJANTEN (origineel Indonesisch mo del) Markies ringen met 18 en 13 briljanten. Rijringen, slagrin- gen, fantasieringen en tiffa- nyringen etc., gezet met bril janten. Markies hangers, ati, wadjik, kembang, anggur. Markies oorknoppen, bun der, satu of mata banjak Origineel IMPORT GOUDEN SIERADEN Armbanden Srikit brede armbanden, Kendari armbanden. Gebloemde schakel armbanden 10 tot 50 gr. Armban den met Chinese letter of naga, Krontjong armbanden, schakel armbanden 45 gr. Ringen Krontjongringen, schakelringen, stempelringen. Markiesringen met rode steen (wadjik) Fantasie- ringen, met rode, blauwe, groene steen Ringen gezet met echte ster Saffiers, Robijnen, etc. Diversen Kalung 10 tot 30 gram, ketimun, padi, blokjes, etc. Oorknoppen, oorhangers, met of zonder steen Hangers etc., met en zonder steen. Voor bejaarden kunnen wij thuis bezorgen bij aankoop van meer dan f 350, Albert Cuypstraat 142, Amsterdam, (vanuit Centraal Sta tion tramlijn 16, 24 of 25.) Tel. 020 - 71 87 28. Na 18.00 uur 020-44 17 94. 15

Tong Tong | 1974 | | pagina 15