ALTUD FIT ZLIN EXTRA LEVENSKRACHT? de 3^Cali 0pak Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. "IK BEN GEEN KOELIE c~Ylocfmacii<ó KLEINE QUIZ VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW 5 Zo kwalificeerden verontwaardigd de werknemers in de lagere regionen zich voorheen als ze zich geknecht of on derdrukt waanden. Sinds ongeveer driekwart eeuw hebben ze zich er alle maal uit gewerkt en zijn de elite van de huidige maatschappij (de Rijke Ne gen Naties van de EEG). Zó rijk en zó elite, dat ze zich niet minder dan 20 miljoen gastarbeiders konden veroor loven om de laagste (en onderbetaald- ste) werkjes in deze maatschappij te doen. Alleen noemt men ze nu niet meer "koelies", maar "De Tiende Na tie". Deze laagstbetaalden hebben ech ter ongeveer dezelfde status als de "coolies" van Zuid Oost Azië in de koloniale tijd. En verder zelfs dezelfde bazen van voorheen: inhalige pension houders (en -sters) en erg veel slecht betalende bazen en baasjes, vooral als ontslagen gastarbeiders stiekum on derdoken en vaak gewoon beestachtig betaald en ondergebracht werden om in Godsnaam toch maar een schrale boterham te kunnen sturen naar moe der en de kinderen thuis (in Turkije, Tunesië, enz.) Kortom het beeld dat de anti-kolonia len in de Europese politiek nog steeds óns verwijten - men herkent hun gang makers aan hun zoetsappige glimlach en "zwemmende" ogen als ze weer aan het galmen zijn, Kijk maar goed naar de TV! Merkwaardig dat deze mensen niet be seffen dat de "adiks" van deze gast arbeiders in hun eigen vaderland verdgoed weten welk onrecht hun weerloze "verloren zonen" in het buitenland aangedaan wordt. Erger dan ooit de Indonesiërs van Hollanders on dervonden in Ned. Indië. Maar mis schien is menige "onwillige" houding tegenover Nederland (i.d. internationale politiek) hiertoe terug te brengen. Misschien Noot 1: Elite: uitgelezen minderheid met bijzondere sociale, geestelijke en zedelijke kwaliteiten, die als geprivile gieerde, leidinggevende groep optreedt in een hiërarchisch opgebouwde heer schappij (Encyclopaedie). Tout ga chan ge tout c'est la même chose Noot 2. Inzichten als deze maken dat Indischgasten nooit in de vaderlandse pers komen: veel gevestigde structu ren zien wij als vals, schijnheilig, on deugdelijk. Noot 3: Zó rijk en zó elite leven wij hier, dat zelfs de buiten het arbeidsproces gerangeerden (AOW en WW-klantjes) het soms beter hebben dan de "loon slaven". Een frappant voorbeeld hoor de ik dezer dagen: "Nu Henk in de WW loopt kan hij eindelijk altijd wanneer hij wil met het auto'tje naar Parijs gaan (O la la!) Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties vah tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- De Heer M. G. Klinkert had het in bovengenoemd onderwerp eveneens over Parang Tritis. (T.T. No. 14). Ongeveer 20 a 23 jaar geleden ben ik aldaar geweest met een stel anderen. Ik meen me een gebakken lekkernij te herinneren, die door gendooks op tam- pabs werd verkocht. Ze liepen ermee rond en als ik me niet vergis, noemden ze hun koopwaar: Rempèjèk Undur Undur (mierenleeuwtjes). Het geheel zag eruit als Rempèjèk katjang, ongeveer dezelfde bumbu, heerlijk croquant gebakken, doch de vulling bestond niet uit katjang tanah, maar uit genoemde diertjes. Op het strand c.q. in het mulle zand zag men trouwens de bekende "gaatjes" van de undurs, die makkelijk te vergaren waren. Min of meer uit nieuwsgierigheid hoe of die rempèjèh undur undur zou sma ken en opgedrongen door een voort varend verkoopstertje, dat steeds riep: "Etjo ndoro, etjo! Mbok sampean tjobi mawon, kemresek, gurih, èstu!" ("Lek ker Mevrouw, lekker! Probeert U het maar eens; het is croquant, smeuïg en aangenaam van smaak, echt waar!"). Terwijl ze me uitnodigend een exem plaar voor de neus hield, sloot ik mijn ogen, nam een stevige hap en begon te kauwen. Waarachtig, het gebodene was heerlijk gurih, croquant, goed van bumbu voorzien en smaakvol! Ondertussen was ik omringd door vele verkoopsters en toen ik mijn ogen weer opende, terwijl ik zei: "Temenan dook, enak rasané!" ("Het is waar meisje, het smaakt lekker") ging er een luid gejuich op. nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 4,20 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige-doordrukverpakking. Door mijn heldhaftig voorbeeld, be sloot menigeen te proeven, die dat ge recht niet kende. Slechts een enkele had daarna een andere mening. Aangezien ik in die tijd meerdere stran den en kleine zeebadplaatsen in Mid- den-Java heb bezocht, vraag ik me af, of dat inderdaad een specialité van Parang Tritis is, dan wel van ergens anders? Wie kan mij dat vertellen? Bij voorbaat dank. Xantippe. VOOR KENNERS VAN JAVAANS Wie kent nog de Javaanse namen van de jongen van ondervolgende dieren? 1. jong 2. karbouw is 3. geit is 4. hond is 5. kat is 6. muis is 7. kip is 8. eend is 9. muskiet is 10. kikker (nog in 't water) is 11. kikker (al rondscharre lend op 't land) is (zie antwoorden pag. 19, 3e kolom)

Tong Tong | 1974 | | pagina 5