TJABÉ, LAOS, PETIS woordig door de onmetelijke diepte van de zeëen en de steile kusten rond deze eilanden. Slechts de dieren die de zee konden oversteken waren in staat deze eilanden te bereiken. Daar door is de fauna van deze eilanden voor het grootste deel een mengeling van de fauna van de twee aangrenzen de gebieden. Hoe verder naar het oos ten, hoe groter het percentage dieren van de Australische fauna wordt. Het gebied wordt in het westen be grensd door de Wallace-lijo, als grens van de Oosterse fauna, die, volgens de meeste recente wetenschappelijke artikelen, thans wordt beschouwd als samen te vallen met de oostelijke grens van het Sunda plat op een diepte van 100 vadem. De oostelijke begrenzing is de "grens van de Australo-Papuase vastelands fauna" die wordt be schouwd samen te vallen met de wes telijke grens van het Sahul plat op een diepte van 100 vadem. Het is noodzakelijk om hier vast te stellen dat vogels en vleermuizen die ren zijn die de grootste mogelijkheid hebben om te trekken omdat ze in staat zijn duizenden mijlen over zee te vliegen zonder onderbreking. Daar door zijn deze twee diersoorten in overvloed aan te treffen zowel in Zuid Oost Azië als Australië (in indentieke soorten). Anderzijds zijn zuivere zoetwatervis sen dieren die het minst in staat zijn te trekken. De soorten zoetwatervissen die worden aangetroffen in de rivieren van Oost- Borneo vindt men bijna nooit in West-Celebes; als ze er worden aangetroffen, is dit waarschijnlijk door toedoen van de mens. IV. De zeëen van Centraal Nusantara en het unieke karakter ervan. Volgens de heersende opinies in de geologie is dit gebied zeer onstabiel en complex in vergelijking met de stabiele continentale platten aan beide kanten ervan. De grootste negatieve isostatische a- nomalie en de drie diepste bekende aardbevingshaarden ter wereld vindt men in dit gebied. Een van de lange vulcanische bogen aldaar, heeft de vorm van de letter "S". Een van de welbekende vulkanen in dit gebied, de Tambora, barstte in 1815 uit met een totale energie die wordt geschat op een grootte van 20.000 megaton, daar mede de eruptie van de Krakatau in 1883 overtreffend. De totale inhoud van het vulkanische materiaal dat gedurende de uitbarsting werd uitgestoten werd geschat vol doende te zijn om geheel Java en Madura te bedekken met een laag van drie voet dik, terwijl de as die op Banjuwangi viel meer dan acht in ches dik was. Geologen van naam hebben het ge bied van Nusantara genoemd als "een belangrijke toetssteen voor het begrip van de fundamentele problemen van de geologische evolutie van onze pla neet". In de zoogeografie, heeft dit gebied een reputatie verworven die gelijk is aan die in de geologie. Het verschil in de fauna tussen het westen en het oosten van dit gebied (Oosterse en Australische) is zeer groot. A. R. Wallace, een vooraanstaand mo dern zoogeograaf, gaf het volgende commentaar op dit gebied in zijn wel bekend essay: "De westelijke en de oostelijke eilan den van de Archipel behoren tot ge bieden die meer van elkaar verschillen en groter contrasten vertonen dan bij enig andere van de grote zoologische scheidingslijnen op aarde. Zuid-Ame- rika en Afrika, gescheiden door de Atlantische Oceaan, verschillen niet zoveel van elkaar als Azië en Austra lië. V. SOURABAYA (De "SOURABAYA DIEPTEN") De hierboven besproken scheidings lijn, nl. de zeëen van Centraal-Nusan- tara kan mogelijk genoemd worden "Sourabaya" of de "Sourabaya Diep ten", omdat Surabaya de meest be kende naam in dit gebigd is (zaken leven, scheepvaart, marine operaties, Tweede Wereldoorlog en Heldenge denkdag) en Surabaya nog nooit ge bruikt is als naam van een zeestraat, baai, zee, zone, kuststreek etc., be halve als naam van een district - nu. gewijzigd in een streek - en de naam van een rivier die door de stad stroomt - die in werkelijkheid altijd Kali (rivier) Mas wordt genoemd; en om verwarring te voorkomen behoort de naam van deze scheidingslijn te worden ge schreven Sourabaya in plaats van het normale Surabaya of Surabaja. Indien deze poging om de zeëen van Centraal-Nusantara te benoemen geo logisch niet geldig is, dan is de schrij ver van mening dat ze geldig moet zijn op tenminste een van de volgende ge bieden: zoogeografie, geofysica, hy drografie, oceanografie, navigatie etc. Indien de naam Sourabaya Diepten bv. zoogeografisch gelding heeft, dan kan de laatste zin van het bovengenoemd citaat van Wallace als volgt aangevuld worden: "Zuid-Amerika en Afrika, ge scheiden door de Atlantische Oceaan, verschillen niet zozeer van elkaar als Azië en Australië, gescheiden door de Sourabaya Diepten". (Vertaald uit het Engels - Chr. M.) "Al is het nu lang niet meer zo erg als voorheen, ik vraag me toch wel af: MOETEN nu die stekelige en scherpe opmerkin gen er tussendoor nog altijd? (uit een privé brief van een vriend) Antwoord: Ja! Ons voedsel (ook het geestelijke voedsel) is nog steeds de Oost Aziatische tafel (ook bekend als "Dutch rijstafel" - met één t, sic!). Wie goede rijsttafel eet, is erop ge prepareerd (en waardeert het: vloekt in elk geval niet) als er af en toe een tjabé als "onderzeeër in een hap zit. Of een tjengkeh, een stukje laos of een beetje al te grote lik petis in de maal tijd zit. Ja zelfs als de héle portie te pedes is uitgevallen. Als het maar eer lijk en schoon is. Wie dat niet aandurft, ete verder rijste pap met krenten en blijve zalig onge deerd "forever". Ik snap trouwens niet waarom men altijd wel wat aan te mer ken heeft op Tong Tong, maar niets durft te zeggen over letterlijk alle Ne derlandse bladen waar altijd wel een kloddertje porno, perversiteit of hele brokken leugenachtigheid (vooral over de tropen) in te vinden zijn. Omdat het geserveerd wordt door een culturele kelner in rok misschien? En met een rood-wit-blauw vlaggetje in het eten geprikt? De wijze waarop veel Indisch- gasten de grootste rommel kunnen "opvreten" met een verzaligd gezicht doet me vaak denken aan de manier waarop Ageeth Scherphuis vroom glimlachte toen Jan Wolkers haar in de Vara kunstrubriek een schilderij presenteerde, waarop met een palet mes drek was uitgestreken. We hebben al té lang manis geglimlacht tegen wat vaderlands héét, maar het NIET is volgens de beste Hollandse tradities die Goddank nog niet vergeten zijn. T.R. oorip soemoJaardjo "OERIP SOEMOHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson-reeks. Prijs nu slechts f 5,incl. porto Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11