Notities uit vergeelde papieren (I) Dr. E. F. E. Douwes Dekker, de onversaagde drager van een levens-ideaal: DE POLITIEKE ONAFHANKELIJKHEID VAN INDONESIË Door Margono Djojohadikusumo Aan een der meest-omstreden figuren uit de Indische maatschappij van vóór 1940, dr. E. F. E. Douwes Dekker volgen hier de herinneringen van mr. Margono Djojohadikusumo. Bij zijn leven en zeker gedurende de perioden van zijn actieve agitatie was voor sommigen zijn naam een vloek, voor anderen een gebed. Hij blijft één van de opmerkelijkste figuren uit de aan de oorlog voorafgaande periode en verdient daarom, bij vriend en vijand, aandacht. Tong-Tong prijst zich gelukkig, een op zijn beurt belangrijke figuur als Margo no bereid te hebben gevonden zijn notities over Douwes Dekker te bun delen en ons ter publicatie af te staan. "Uit naam van ons gehele volk geef ik ook uiting aan de dank baarheid, welke ons vervult voor al wat U, nooit ontrouw aan ons ideaal, gedaan hebt voor en ge offerd aan ons vaderland en ons volk. In U zien wij en begroeten wij de vader van Indonesia's politiek nationalisme". (Extract uit een telegram geda teerd Jogjakarta 6 oktober 1949 en ondertekend door Soekarno, President Republik Indonesia ter gelegenheid van D.D.'s 70ste verjaardag op 8 October 1949). Deze notities hebben slechts de pre tentie van een kleine bloemlezing uit het leven van een van de nationale figuren van Indonesia, dien ik persoon lijk gekend heb. In feite is het geen bloemlezing met melati of mawargeur, doch eerder een "distelen-lezing", zoals zijn laatste echtgenote Harumi Wanasita in een van haar geschriften verklaarde. Inderdaad was D.D.'s leven meer met distelen bezaaid dan met bloemen. Maar juist dank zij deze distelen kwam D.D's karakter als een strijder meer tot zijn recht. Laat mij vooraf een exposé geven van hetgeen voor mij aanleiding is geweest deze notities te maken. Ruim een jaar geleden heeft het plaat selijk bestuur van Jakarta onder leiding van onze voortvarende gouverneur Ali Sadikin besloten om de oude gebou wen van Jakarta te doen restaureren als een historisch monument t.b.v. de huidige en komende generatie. Niet alleen gebouwen uit de tijd van de Dr. E. F. E. Douwes Dekker V.O.C., zoals het Stadhuis in de be nedenstad, met daaraan verbonden het museum van oud-Batavia, maar ook gebouwen uit een latere periode, zoals b.v. het Stovia-gebouw te Kwitang, meer bekend onder de naam Dr. Djawa- school. Deze school was toch de ba kermat van de Indonesische nationale ^beweging met de oprichting van de vereniging Boedi-Oetomo door de leer lingen van genoemde school onder leiding van Soetomo, Gunawan Mang- unkusumo, Soewarno e.a. in het jaar 1908. In een in verband daarmede on langs verschenen brochure, geschre ven door een van de jonge Indone sische historici, Drs. Abdulrahman Su- riomihardjo, werd o.a. vermeld dat in die tijd het huis van Douwes Dekker, toenmaals redacteur van het Batavi- aasch Nieuwsblad, de plaats was van samenkomst voor de leerlingen van de Dr. Djawa-school. D.D. zelf werd sinds dien de mentor voor de verdere ac tiviteiten van de leerlingen. Toen ik 15 jaar geleden met het op tekenen begon van mijn "Herinnerin gen uit 3 tijdperken" als een familie overlevering, was ik ook al bekend met dat feit. Alleen had ik toen in een vrij willige ballingschap te Kuala Lumpur geen andere houvast dan mijn physiek- herinneringsvermogen, zodat ik niet erg veel over D.D. kon vertellen. Toen later in 1970 mijn boek in druk ver scheen en over het algemeen een goed onthaal ontving bij de huidige genera tie, verweet ik mijzelf dat ik weinig had geschreven over de persoon van D.D. als een van de markante figuren uit de Indonesische nationale bewe ging. Met het optekenen van deze notities hoop ik derhalve mijn tekortkoming goed te maken. Voor de huidige jonge generatie die zo vertrouwd is met de film-wereld en TV uitzendingen, zouden D.D.'s ervaringen meer tot hun verbeelding kunnen spre ken, wanneer ze eens gefilmd konden worden. De taferelen zijn boeiend, op windend, beangstigend maar met een happy-end voor D.D. als de hoofd acteur. Bij de viering van zijn 70e verjaardag op 8 October 1949 in de familiekring in zijn huis aan de Lembangweg No. 410 te Bandung (sedert herdoopt in Jl. Dr. Setia Budi) ontving hij een tele gram van Soekarno als President van de Republik Indonesia, uiting gevende aan de dankbaarheid van het Indone sische volk voor zijn strijd en arbeid t.b.v. de onafhankelijkheid van Indo nesia. Met grote spontaniteit hebben tientallen Indonesische bladen ver spreid over heel Indonesia kolommen gewijd aan dat jubileum. In zijn antwoord gedateerd 19 oktober 1949 schreef D.D. o.a. als volgt aan President Soekarno: "Mijn President, Ik weet niet hoe ik U zal aanspreken. De officieele vorm brengt me zover van U. De particuliere aanspraak lijkt me te gemakkelijk voor het zo enorme geschenk, dat ik van U in Uw telegram van de 6e dezer mocht ontvangen. En toch, de stijfheid van het ambtelijke is i.e. de aangewezen weg. Op deze wijze zal ik doen weten, welke roerselen van het gemoed mij deden starten onder het gewicht van een duizeling, gelukkig in een door een deur gebroken val. Toen ik voor de tweede maal het kabel bericht las, kwamen de tranen". In dit verband moet ik even een mede deling van D.D.'s dochter, Mevrouw Janssen, corrigeren. In haar brief van 19 maart 1974 aan mij persoonlijk ge richt, schreef zij: "Hij is net vóór zijn 70e verjaardag overleden". Zij heeft zich hiermede dus vergist. Naar mij is medegedeeld stierf hij pas ruim een jaar later. Vanwege de Indo nesische Regering werd hij met militai re eer begraven in de Taman Pahlawan te Bandung. In het vervolg van dit artikel zal ik proberen een samenvattend, zij het kaleidoscopisch, overzicht te geven van Douwes Dekkers levensloop. Voor het gemak zal ik hem D.D. blijven noemen in plaats van S. - als Setia Budi. Daarbij zal ik mij erg veel pla giaat moeten veroorloven uit het door Mevrouw Harumi-Wanasita/Setia Budi uitgegeven boekwerk ter gelegenheid van D.D.'s 70e verjaardag onder de titel: "70 jaar konsekwent". Met de uitgave van dat boek heeft zij ons erg verplicht. Bij het beschrijven van D.D.'s veel 12

Tong Tong | 1974 | | pagina 12