19 De Heer Tan met zijn jachtbuit, twee wilde zwijnen geschoten bij Falumbon (Tjiandjur) Apropos, weet je misschien waar Pak Tjeprot, alias van Raadshoven, is? Ik zou ook gaarne kabar willen hebben van mijn oude sobat moro, Jan van der Wouden, ex douane ambtenaar, die aan de Jl. Nakoela gewoond heeft. Hij noemde zichzelf "bagongverdelger". Kort geleden, op een toevallige wijze, ben ik Blauwpot tegen het lijf gelopen bij een jachtvriend, Dollar genaamd, in Jl. Lengkong Besar. Neen beste le zer, Blauwpot is geen spotnaam. De jongen heet werkelijk zo. We hebben natuurlijk een boom opgezet en geen oude koeien, maar tjelengs uit de sloot gehaald. Hij moet het goed hebben in Holland en kan dus de reiskosten Ne derland - Indonesia v.v. best betalen. Hij had heimwee naar de groene bos sen van Indonesia en zo ging hij zijn vacantie hier doorbrengen. Dollar heeft hem nog een genoegen gedaan door hem uit te nodigen op de bagongjacht. Nu zal ik jullie vertellen hoe het met de jagerij is hier, een goede 34 jaar na de oorlog, leder jager bezit nu meer dan één geweer. Weliswaar geen nieu we, zoals je vroeger placht te kopen van Hellerman, maar meestal oude vooroorlogse spuiten. Vele zijn op- bouw-geweren van verschillende mer ken in elkaar getimmerd. Men noemt ze gado gado buksen. Ik heb mijn oude Mauser, cal. 9x57, die toen aan de Jap was ingeleverd, teruggekregen, zoals je weet. Daarmede heb ik in de jaren 1952- 1962 acht bantengs omge legd op de ondernemingen Mira-mare en Tjondong, zuid Garut. Verder bezit ik een F.N. Browning, cal. 12, model de Lux, voor veerwild, die ik elk seizoen in Tji-endog, Rantjaekek, Tjiparage, Djati Toedjoeh en Pamanoekan gebruik. Pertjaja atau tidak, verleden jaar scho ten een vriend en ik in twee dagen in Tjiparage 115 eenden, goed geteld hoor! Boekan omong kosong, saudara saudara, dus geen jagerslatijn. Op an dere dagen, daarentegen, was de ge middelde buit tussen 25 en 50 eend vogels. Met dezelfde spuit schiet ik ook tjelengs, en mentjek. Hierbij een paar foto's, zodat mijn oude jachtkon- tjo's mij zouden kunnen herinneren. De jacht op banteng is sedert 1962 ge sloten. Er mag alleen gejaagd worden op wilde zwijnen, kidangs, en herten, wat het haarwild betreft. Verder mag je natuurlijk op veerwild schieten, als ajam hutan, duifachtigen en watervo gels. De herten zijn in de laatste jaren gedecimeerd door stroperijen, sudah hampir habis, zelfs in het Tjihaurgeu- lise en Tjikamoerangse. Mentjek aja keneh, tapi teu seueur. Ai bagong mah diratjoen oge, moal se-ep se-ep, malah nieueuran, zo zeggen onze trouwe drijvers op diverse plaatsen van mijn geliefde terreinen, Tjiandjoerse, Soe- bangse en Garutse. Hallo, hallo, tuan tuan Stump dan Corn field. Apa kabar? Ik hoop dat de heren nog steeds going strong zijn. Als beste snippenschutters, naast Eddie Alting Siberg, houd ik uw naam in ere. Verder gaan mijn gedachten uit naar Ot van der Worm en Wijnand Alting Siberg, broer van Eddie, die lange tijd op de thee onderneming Rongga, Goenoeng Haloe, heeft gewerkt. Beide heren heb ik gekend als all round sportmen, good shots op haar- en veerwild. Dit zeg ik, omdat ik veel jagers heb gekend die eenzijdig waren. Er waren jagers die jaar in jaar uit achter de bagongs za ten, en er waren ook pemburu pembu- ru jang hanja suka menembak burung burung sadja. Eddie Alting Siberg was een echte snippen schutter en Duiven- bode Varkevisser ging maar alleen er op uit met zijn zelf gebouwde platbo dem prauwtje, met buitenboord motor, op meliwis. Wat mijzelf betreft, ik ben maar ge woon pemburu sadja, tidak lebih, tidak kurang dari pemburu pemburu lain. Naar gelang van het seizoen, schiet ik even graag snip als banteng en other game animals wat daar tussen vliegt of rent. De bagong is toch maar het meest bejaagde wild, omdat die overal te vinden is, geeft ons een goede sport en de jacht daarop het hele jaar open is. Amunitie is in de laatste tijd erg moei lijk verkrijgbaar, nadat er een verbod is uitgevaardigd op invoer van jacht wapens en jachtamunitie. Een tijdje ge leden kon men nog bij Toserba (toko serba ada) Sarinah in Jakarta kopen of van Perbakin (Persatuan Penembak Indonesia). Vraag maar niet naar de prijzen. Om een voorbeeld te noemen, patronen cal. 12 kostten per stuk Rp. 200,Nu kun je ze voor Rp. 250, niet eens krijgen. Men moet dus erg zuinig zijn, wil men nog regelmatig op jacht gaan. Een eenden- of snippen en ajam 2 an-jacht is te kostbaar, vanwe ge te veel gebruik van patronen. We wachten op betere tijden totdat ik weer achter de langsnavels er op uit kan trekken. Geweerbezitters met getrokken loop, cal. .308 of .30/06 zijn er beter aan toe, omdat men legerpatronen kan gebrui ken, instede van jachtamunitie. Soms droomde ik van mijn jachtavon turen van vóór de oorlog in de jaren 1936- 1940, toen er nog overvloedig amunitie was van alle calibers jacht geweren, glad of getrokken lopen. Ha- gelpatroon voor eend of snip, geladen met No. 6 en 9, kostte 7 cent per stuk (merk Geco special) en de duurste was van 11 cent (Eley maximum, wetproof). Als ik de hele doos (25 stuks) nog niet had verschoten, ging ik nog niet naar huis. Nu zijn de watervogels veilig. Nie mand maakt er jacht op, omdat er geen patronen voor zijn. De snippen en ajam 2 an kunnen zich ongestoord vet mes ten, om later terug te keren naar hun broedplaatsen in Noord China en Si berië. U weet, waarde vrienden, deze zijn trekvogels. Tegen September/Oc tober komen ze in Indonesia, om tegen Maart/April het volgend jaar terug te keren. De beste tijd om snippen en ajam 2 an te jagen, is de maand Maart t/m April. Dan zijn ze moddervet. Vet is brandstof voor deze snelvliegers, benodigd voor de duizenden kilometers overtocht. De'jacht op banteng is hier en daar geopend, maar tegen een speciale retributie van 200,U.S. hetgeen zeggen wil, dat voor één banteng men Rp. 84.000,moet neertellen, tegen de koers van Rp. 420,per dollar. Dit is alleen te betalen door Ameri kaanse toeristen-sportjagers. Wel, geachte ex-jachtkameraden, in Holland of ergens anders ter wereld, die in het voormalig Nederlands Indië zijn geboren en getogen,maar die nu de jachtsport niet meer kunnen beoefenen, maar desondanks hun hart nog altijd aan de jacht hebben verpand, en mis schien zo nu en dan nog dromen over hun geboorteland, gij allen zijn niet vergeten door een seorang pemburu ketjil jang masih setia kepada dewi Diana. E. K. Tan.

Tong Tong | 1974 | | pagina 19