Aan Tjalïe Robinson, die gisteren in Ockenburg is gecremeerd OPROEP ADIEU AAN MOENS ABONNEES AMERIKA ATTENTIE "Indo Community Center", Californië, herdenkt Tjalie 28 april 1974 Beste Tjalie, Vele mensen zullen het vreemd vinden, dat ik een brief schrijf aan iemand, die gisteren is gecremeerd. Maar mijn per soonlijke overtuiging is, dat jij, hoewel onzichtbaar voor onze ogen, nu nog even levend bent, als toen jij je nog in je aardse omhulsel bevond. Ik vond het in feite een teleurstelling, dat er niemand anders op de crematie heeft gesproken buiten de familie. Ik zelf heb de moed niet kunnen op brengen, niet alleen, doch ik zou mid den in een zin niet verder kunnen. De stilte, die daar in de ruimte hing, met de krontjong-muziek heeft diep, diep in mijn hart gegrepen. Als jongen heb ik een opschrift ge lezen boven de poort van de Europese begraafplaats, iets buiten Malang, op de weg naar Kepandjen. Dat opschrift vond ik zo machtig, dat ik dit mijn ge hele leven niet heb kunnen vergeten. Dat opschrift was: "De nacht van de dood is de dageraad van de geest." De geest kan niet sterven; het heeft zich in een ander omhulsel gestoken. Daarom is mijn overtuiging, dat je nu nog even levend bent als voorheen. Wat ik te zeggen heb is: dank Tjalie. Dank voor hetgeen jij voor de Indo hebt gedaan. De groep, die nergens een werkelijk vaderland heeft gehad, zoals andere volken en die nu over de gehele wereld is verspreid. Het kon ook niet anders, het heeft éénmaal zo moeten gebeuren. Als je er dieper op ingaat, dan besef je, dat onze groep een groot aantal volken verte genwoordigt. Om de Europese te noe men, van Rusland tot Portugal. De Aziatische van China tot Irian-Barat. Adam Boyd Wil de schrijfster van de herinnering aan haar vader, getiteld "Mijn Vader" ons s.v.p. even schrijven? Bij verzen ding van copie naar de drukkerij is de enveloppe bij de posterijen zoekge raakt en wij zijn haar adres kwijts Bij het artikel behoorden twee foto's, die reeds werden geretourneerd, en die het kantoor van haar vader in Soera- baja en Bandoeng voorstelden. Wij danken U bij voorbaat voor te nemen moeite! Vie Moens met zijn kleindochter in California Er zijn in de afgelopen weken voor ons bij Tong-Tong zoveel "Waaroms" ge weest dat het plotselinge overlijden van Vic Moens alleen als de zoveel ste onbeantwoorde vraag overkwam. Waarom moest een van onze oudste en trouwste medewerkers heengaan? Verdi Nicolaas Moens, 64 jaar, ver vroegd gepensioneerd, toegéwijd on derwijzer (overal in Indië, het laatst in Rotterdam) zult U kennen van zijn meestal opgewekte, geanimeerde arti kelen (o.a. over Koepang) en zijn "Kleine quiz". Als Tjalie hem iets vroeg op te zoeken of na te gaan, iets te schrijven over een bepaald onderwerp, dan kon hij het gevraagde binnen een paar dagen in de bus vinden. Vic heeft nooit "neen" gezegd tegen Tong-Tong. Hij was abonnee en werker van het eerste uur af en is het tot zijn laatste geweest. Vorig jaar werkte hij nog voor halve dagen op Tong-Tong, zijn vertrek naar Spijkenisse maakte een eind aan deze verbintenis, maar hij bleef voor Tong-Tong schrijven. Het laatste wat hij ongevraagd deed voor de dood hem overviel: hij stelde een bundel samen van de meest beziens waardige foto's uit 18 jaargangen Tong Tong "Als een saluut aan mijn vriend Tjalie Robinson", schreef hij. Vrijdag ontving ik de enveloppe, Zaterdag kreeg Moens een hartinfarct, net als de vriend die hij het saluut had gebracht. Tjalie zou ongetwijfeld veel meer, veel beter over Moens hebben kunnen schrijven, hij was immers langer dan 18 jaar zijn trouwe sobat geweest? Berusting wordt meestal gevolgd door een rijk gevoel van dankbaarheid voor wat geweest is. Voor ons wordt het een "Dank je Moens, voor alles." L.D. Uw abonnement (luchtpost 22,zeepost 15,kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang I UITDRUKKELIJKE MEDEDELING Het TIJDSCHRIFT Tong-Tong staat in geen enkele relatie tot de STICHTING Tong-Tong die de pasar malam orga niseert. Dit is een zelfstandige orga nisatie waar ons blad geheel buiten staat. Zoals gebleken is leidt de naamsovereenkomst tot misvattingen. Betalingen voor abonnement, toko of boekhandel Tong-Tong UITSLUITEND op gironr., 6685. Stortingen op andere rekeningen moeten wij als niet ge daan beschouwen. Dir. Tong Tong bv. Met gevoelens van trots en dankbaar heid hebben wij er kennis van geno men, dat ook "de Indo", het orgaan van het Indo Community Center in California, Tjalie is verschillende arti kelen herdacht heeft. - Red. T.T. Hoofdredacteur René Creutzburg schreef in zijn memoriam: "En de Tong Tong heeft hij door de jaren heen trouw laten luiden; voor hen die het niet be grepen: als waarschuwing, voor anderen: als geruststelling. Tjalie is steeds idealistisch ge bleven en dus ook geen - wat men in de volksmond noemt - "een grote boeng" geworden op financieel gebied. Maar hij heeft anderen wakker geschud en hen trots bijgebracht, trots op ge mengde afkomst. En hij heeft velen geinspireerd om, bouwend op deze trots eigen creaties te scheppen. Tjalie heeft in de korte periode dat hij hier verbleef vele kiempjes geplant en al weten wij nu nog niet met zekerheid te zeggen hoevele vruchtbomen daar uit zullen voortkomen, een feit staat onomstotelijk vast, dat onze vereniging zonder zijn lei dende hand nooit had kunnen uitgroeien tot wat zij nu is. Tjalie is nu voorgoed van ons heengegaan; moge het ons ge geven zijn, zijn inspirerende fak kel brandende te houden En Marijke en Roy Steevensz: ..."Tong-Tong heeft over de ge hele wereld wortel geschoten, in de Mens. En een ieder die deze kiemkracht heeft weten te ont vangen kan niet anders dan Groeien en vruchten dragen, ten einde aan onze levensboom voortbestaan te geven. Poekoel Teroes! Met vele woorden van lof en dank, welke hij dubbel en dwars verdient, kunnen we onze Bapak hormat betuigen. Echter, de ware hormat kunnen we hem slechts betuigen door betekenis te geven aan zijn motto: Trouw- Branie-Ondernemend! En zoals hij: in Woord en Daad." 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4