Attentie voor plantersvroutv WASPADA De Soya Club Kleine berichtjes als de twee die hier bij gaan, tillen telkens van een andere kant een heel klein slipje op van onze voedselsituatie en onze voedings-toe- kornst. Wordt de toekomst wérkelijk (snel) slechter? Zit Tjalie weer z'n pessimistische somberheden te spui en? Wat WETEN wij? Hoeveel land- bouw-areaal is in de laatste jaren van ons kleine Hollandje afgenomen voor industrie-terreinen, wegenbouw en re creatiegebieden? Kunnen wij eindeloos tarwe betrekken van Amerika en Ca nada? Wat WETEN wij? - STUDIE BIOLOGIE IN WAGENINGEN IN GEVAAR WAGENINGEN Het faculteitsbestuur van de Landbouwhogeschool in Wageningen verlangt vóór 1 november van dit jaar ga ranties van de regering voor verdere uit bouw van de studierichting biologie. Komen deze er niet, dan moeten de gevolgen van opschorting van deze studierichting worden onderzocht. De Landbouwhogeschool begon de studie richting biologie in 1970 op verzoek van de overheid om andere biologie-opleidingen te ontlasten. Sinds een paar jaar bestaat er een landelijke studentenstop voor biologie. Blijven wij als loyaal burger met de handen in de schoot toekijken en blind vertrouwen op God en op Den Uyl? Of zijn wij after all toch ook wel (zoals onze groot- en bet-overgrootmoeders) opgegroeid met een waakzame stem in ons hart, die ALTIJD zegt: "Help UZELF, zo helpt U God?" Rijst de vraag: Kunnen wij onszelf nog wel helpen in deze kant-en-klaar-van- de-kruidenier-tijd? Kunnen wij nog wel koken? Kunnen wij zelf nieuwe spijzen UITVINDEN? Wat zijn wij als huis vrouw nog waard? Elke maand wordt de omsingeling van hongergebieden in de wereld benau wender, Na Pakistan en Bengalen ook Sahel en Ethiopië. Wie scherp oplet, ziet de honger naderbij sluipen in Z.O. Azië, sinds mensenheugenis de onuit puttelijke rijstschuren van de hele wereld. Nogmaals: blijven wij toekijken? Lees het artikel over onze Soya Club. Lees beide krantenberichtjes hierbij. We konden het nooit laten, praten over de vele dingen, die er verkeerd gingen en BEWUST verkeerd gedaan werden in deze tijd. Omdat Tjalie het was, die er over schreef, is hem door velen pessimisme verweten. Eigenlijk de in breukmaker op de zorgeloze droom, waarin de z.g. optimisten wilden blijven geloven en leven. In feite was Tjalie een realist, die alleen het kwaad her kende en ervoor waarschuwde. Een van onze gezamenlijke piekerans was de voedselsituatie in de wereld. Tjalie staafde zijn zorgen met kranten knipsels en samen hebben we gepro beerd iets positiefs te doen. De soja boon is iets positiefs. Leest U het ar tikel van Tjalie (het laatste dat hij schreef) goed. Het project is de moeite waard. Lukt het niet, dan houden we een waarde volle ervaring over. Mijn plantjes, die ik een maand geleden uitzaaide, zien er vrij aardig uit. Het gaat er niet om een enorme oogst binnen te halen, het De initiatiefnemers menen dat de soya in de nabije toekomst een steeds be langrijker rol zal spelen op de voe- dingsmarkten, zijn niet tevreden met het lijdzaam toezien en afwachten tot deze markten hier komen, maar gaat ze tegemoet, menend dat onze lang durige ervaring in Indonesië met soya- producten een nuttige basis kan zijn voor een productieve studie en baan brekend werk op het gebied van de "soya-keuken". De initiatiefnemers beseffen dat zij practisch "van de grond af" moeten beginnen, maar weten dat er met "gotong rojong" en "poekoel teroes" een uitvoerige documentatie bijeenge bracht kan worden plus een langzaam groeiende practische ervaring met planten, kweken, fabriceren en koken, die heilza,am kan uitwerken op de hele maatschappij. Er is bij een klein deel van "De Oude Indische Garde" nog steeds een sterk verlangen aanwezig om zijn vele en veelsoortige bekwaamheden te ont- Stuur ons in de komende maanden alle korte en grote knipsels toe en be richten die direct of zijdelings licht werpen op de wereld-voedselsituatie. Om onze mede-lezers langzamerhand te overtuigen dat dit leven GEEN zor geloos leventje is. Denk aan Uw klein kinderen. Denk aan ons nageslacht. Word wakkeralthans WAAKZAAM! Waspada! Waspada I I gaat om een experiment en een bewijs. Op dit ogenblik heb ik te veel werk, om deze "Sojaclub" mët voldoende aandacht en animo op gang te brengen en te houden. Wie dat wel kan en wil, is onze "Plantersvrouw" U wel be kend uit de talrijke plezierige en leer zame artikelen in ons blad. Planters vrouw (Harriët Marsman) woont in een verrukkelijk huis met een verrukkelijke tuin. Een klein stukje bouwland, waarin ze met haar man, planter uit Oost-Java, plant en pottert, dat het een lust is. Naast haar enthousiasme is het de goede toon, die ze weet te treffen, wat correspondentie makkelijk maakt. Mocht U dus wat willen weten, vragen of te vertellen hebben, schrijft U aan: Harriët Marsman, Calfven 120, Ossen- drecht. (NB). Sojameel en bonen wel bestellen bij Tong-Tong. Succes! Lilian Ducelle. wikkelen en zo mogelijk ten dienste te stellen aan de maatschappij in he den en toekomst. Er kan dus in deze "Soya Club" veel opbouwends en constructiefs worden ontwikkeld, als wij "poolen" wat wij kunnen verzame len, organiseren en activeren. Ajo Madjoe! We beseffen dat dit werk geld kost. Dat moet bijeenkomen uit lidmaat schappen en donateurschappen van de Club, die wij stellen op resp. f 15, en 25,per jaar. Alles wat wij in de komende jaren zullen ontwikkelen in onze Club, komt ter beschikking (eventueel tegen kos tenvergoeding) aan leden en donateurs, die verder op de hoogte gesteld zullen worden van alle studies, essays, pu blicaties en andere vormen van voor lichting ten dienste van dit onderwerp. De bedoeling is om in ongeveer een half jaar te geraken tot de definitieve oprichting van de Club, alsmede het vaststellen van de statuten en regle menten. Dan zal ook het eerste be stuur gekozen worden. Omdat ook niet-Tong Tongers lid zullen mogen worden, wordt gestreefd naar de uit gave van een Cluborgaan. Voorlopig zullen beknopte mededelingen in Tong Tong verschijnen. Omdat misschien al direct geïnteres seerden de handen uit de mouwen wil len steken, kunnen wij mededelen dat lees verder volgende pag.) Dit is serieus. Een groepje Tong Tongers heeft het initiatief genomen om te geraken tot de op richting van een Soya Club, die zich zal bezig houden met het verzamelen van gegevens omtrent de soya en haar tweede producten (meel, tahu, tempe, enz.) en het actieve planten, alsmede het ontwikkelen van een overzicht van berei dingswijzen. VOORRAAD TARWE IS BIJNA UITGEPUT Washington Er is nog maar voor een maand tarwe in reserve in de gehele we reld. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse Raad voor Overzeese Ontwik keling. Deze raad, die de rol van de VS bestu deert bij de hulp zegt dat de tarwe-voor- raden in de wereld nu hun laagste peil hebben bereikt sinds meer dan twee de cennia. De prijzen van andere produkten zijn dientengevolge naar boven geschoten. En dat, terwijl de Sahel-landen in Centraal- Afrika door een catastrofale droogte ge troffen worden en de Indiase tarweoogst van dit jaar waarschijnlijk dertig procent beneden het gestelde doel zal zijn. De raad concludeert dan ook dat de voed selschaarste in de komende jaren zeer waarschijnlijk sterk zal toenemen. De voed- sel-problemen worden bovendien nog ver ergerd, doordat er een tekort in de wereld aan kunstmest is, hetwelk ten dele door de werfeld-energie-crisis veroorzaakt wordt. 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6