Ongeordende indrukken van een net-uit-lndonesië teruggekomen 100 totok Het zal de lezer, die de lectuur van deze Indrukken van een totok onderneemt, niet ontgaan, dal men niet elk woord van de heer fosselin de Jong op een goudschaaltje moet wegen. Hij neemt zichzelf niet altijd serieus - waarom zoudt U dat dan doen?! Op één punt zullen wij het met de schrijver intussen volkomen oneens blij ven. Tot onze laatste ademtocht Dat is het onderwerp: badkamer. Dat de geneugten van de mandibak-met- siram-emmertje hem volledig zijn ont gaan, ja, dat hij deze geheiligde instel ling verguist, bewijst, dat zekere essen tiële kenmerken van Indië/Indonesië hem volledig zijn ontsnapt. Maar mag hij het met ons, oud-lndisch- gasten oneens zijn, of niet? Natuurlijk, en zeker, omdat hij bij veel kritiek ook zoveel waardering toont voor allerlei in het Verloren Paradijs! Als je ziet, hoeveel witgezichten, hetzij voor zaken of, omdat ze alles uit de reisprogramma's al gedaan hebben (Is raël, Tunesië, de drie Spaanse Costas plus een safaritje v.a. twee mille) in Kemajoran uitstappen, dan vraag je je af: "Wie interesseert zich nou nog voor mijn impressies?" Temeer, als je geen zogenaamde genetische gevoelsbindin- gen hebt met dat vaderland van door gaans moederszijde Als je echter óók wéét, hoevelen ver beten sparen, om Du Perron's Land van Herkomst nogeens satoe keer te mogen terugzien, dan durf je toch 'n velletje in de tikmachine te knellen! We zijn over Singapore gegaan en daar een weekje blijven hangen, wat we achteraf bekeken om psychologische redenen misschien beter niet zo had den kunnen doen. Indonesië steekt im mers in tempo in zindelijkheid en - eerlijk is eerlijk - in eerlijkheid en klantenservice bij deze vooruitstreven de anglo-chinese eilandrepubliek af. Deze is pas in '63 (vreedzaam!) gedé- kroonkolonialiseerd; nu gelijkberech tigd aangesloten bij het Britse Geme nebest; het 117de lid van de Ver. Na ties; los sinds '63 van het Koninkrijk Maleisië; kortom uit eigen wil en da dendrang in the running opgenomen - mee in de Vaart der Volkeren. In telegramstijl komt steller dezes tot dit citaat: de Smaragd-Gordel is een roos, een prachtroos, met banjak veel doorns. Zonder beeldspraak: de over weldigende natuur, het wijdse, dat grootse, al die schakeringen binnen het begrip Groen moet al het andere goedmaken] Nu brengt deze overal voorkomende contraststelling - stad contra zand - de Lezer(es) weinig nieuws - de oneindige amerikaanse prairie is een ander U.S.A. dan Times Square in rommelig New York City, zo als de Hooge Veluwe (met 2 o's) niets gemeen heeft met de Wagenstraat of 't Damrak. Maar deze Januskop met dus twee aangezichten valt hier sterker op dan anywhere else, te meer daar het sawahplatteland al begint na de laatste randgemeenterumahs. Mede door de gulle ujaan is het "buiten" brand schoon, rein gespoten, fris - het stads beeld vies. Jakarta, aldus de krant, dus zeker geen "impressie" van de toerist, is dan ook kotor nomor satu van dit land met incidenteel Bangkok, als de vuilste stad van Azië, op de smerige hielen gezeten door Madras met in de vuilheidsrang orde Jakarta "pas" op de 6de plaats. We haasten ons eraan toe te voegen, dat "ze" daar weinig aan kunnen doen. De eertijds plantaardige Schillen en Doozen als terimakassi voor het Ver- poozen werden tot stof en humus - mo derne afval bestaande uit eternit, asfalt, betja-onderdelen, plastic, golfplaten, blik en glasscherven iseeuwig. Nu is dé Gerepatrieerde, die zich nau welijks meer kan indenken, dat hij/zij eerst per Opvangcentrum acclimatise ren moest, intussen westers critisch geworden. Zijn anaks, nu volwassen, zijn zoals de vakterm dat verlatiniseert Geassimileerd, welke nuchtere stand van zaken verslaggever dezes doet vermoeden, dat beide generaties het Huidige Indonesië op dezelfde manier zouden zien als een op Djawa belande belanda, zij deze dan wat meer beiezen dan de doorsnee Indië-straal-vergeten Nederlander anno '74. Uw dienaar heeft er alle, in romanvorm beloofde, images gevonden. De tokeh èn de perkoetoet gehoord, er de zwerfanjings zien vliegen en de vliegende met machtige reiger-wiek slag vliegen, er de originele boeren- loopbèbek in namaak militèr-verband zien lópen. De resedagroene tjitjak heeft met z'n krentenboloogjes boven zijn bantal en goeling gewaakt. Yours truly heeft toeak, de zeldzaam worden de palm-"wijn" èn bandrek gedronken; hij heeft in bemos, helitjaks, kreteks met hit (-tengeraamte) ervoor, hondas en opelets; in de suburban (nooit uit spreken als in Londens suburs maar op z'n Indisch: superbèn) in delemans en betjas gehost en gehobbeld en - met benen, die hij nergens kwijt kon - geleden. Hij heeft, de stouterd, tegen het bevel van zijn dokter in, aan straat warongs geproefd, saté dit en saté dat. Ook ongewassen groen-rood-witte mangistaan èn doerian èn kleine pisang soesoe zo uit het (bleke Randstad-) vuistje opgegeten. En geen geelzucht opgelopen. Van dodol gesnoept en si garetten geprobeerd, die adverteren, dat ze sedap dan - nieuw woordje, zei men me daar, overeenkomend met ons hip, ludiek, 't einde - nikmat smaken. Evenzovele pluspunten. Hij heeft zich (krom) geërgerd aan het overal en alom wat aan je willen ver dienen, aan de bedelaartjes-met-be- roepsbedelnap naast je aan het loket in de pos dan giro. Aan het nooit op de pasar hebben van wisselgeld, wat dwingt tot: "Nou, mens, hóu dan die snert ratoes rupiah, voor mij toch maar delapan duppies." Zich kwaad gemaakt over de 2, 3, 4, lima ritprijzen voor taxi's, startend bij het tarief voor hun lievelingsdagjes mens, de New Zealander op maar zes uur vliegen van de Burubudur en Bali Beach en the B.B.G., (Bogor Botanical Garden) vandaan, om per ziekelijk ta- wargedoe via je tolk af te dalen tot een aanvaardbare km-prijs als voor de buurtgenoot, waar een Yank bij zou denken: of the same color. Uw com mentator is, met vrienden meerijdend, wagenziek geworden van het onafge broken omzeilen van kuilen in het weg- Hij heeft in delemans en betjaks gehotst en gebobbeld

Tong Tong | 1974 | | pagina 8