1 HIPHOP DE GUITAAR k té. "DE KRONTJONG - GITAAR" door ROSALIE GROOSS dek, waar maar sekali2 wat aan gedaan wordt. Hij heeft intens genoten en was ontroerd van de nog steeds niet uitge roeide Indische gastvrijheid, van het Kom Toch 's Mampir en (allicht) Makan, zalig makan. Maar - en nu moet de lezer(es) wiens/wier wieg aan de eve naar stond, zich omgekeerd even ver plaatsen in de evenmin uitgestorven oud-Hollandse zindelijkheid, al is die dan, om-het-klimaat en de gasrekening, beperkt tot één Vrijdagse goeie bad- beurt-dé, in de novelles zo opgehe melde, kledderige, glibberige kamar mandi is voor Europeanen ón-aan- vaardbaar. Ontleed: - alwie een bad kamer met ligkuip 2 kranen geyser douche met als minimale verdere inventaris: 'n vaste wastafel met weer 2 kranen 1 spiegel 1 handdoek normaél vindt, is die kale, sombere ruimte met 1 stenen bak met koud water en Meer Niet eenongepaste practical joke. Hoewel (in het gezellige persorgaan, dat U, lezer(es), nu in handen heeft, overbodig) diene, dat je netjes uit dat water mag blijven! Dat je verondersteld wordt daar met 'n soepbord of steelpan ayer uit te lepelen en dat tegen je body, hoe dan ook, aan te kletsen. Of wel via acrobatische standen op je rug te mik ken. Mijn moeder, een Friezin, zou ge zegd hebben: "Nijt sa kliederen, bairns! Je behoorlijk schóónwas sen!!" Aan haar terugdenkend staat me nog voor de geest, hoe zij begaan was met haar handschoen-schoolvriendinnen, die klaagden, zich er zo te moeten be helpen. Indertijd was het dan ook het eerste, wat verlofgangsters deden: echt baaien. Meestal in tempo doeloe al in Genua. En meteen door naar de toenmalige beauty-parlour. We vragen ons af, of de hier getogen jongeren wel beseffen, dat in dat spatterhok ook nog dé WC staat, veelal schematisch aangegeven door een gat in de vloer met - ge bruiksaanwijzing - cemënten voetzolen aan 's kuils weerskanten. Closetpapier wordt niet verstrekt - "mén" doet dat anders, een hygiënisch, intiem geheim van de Indonesische smid, waar je als nette gast, onmogelijk naar informeren kunt. En ben je een overdreven after shave-dandy, dat je toiletpapier wenst, dan moet je dit ook maar zelf bij de apotik halen. Dat kan zonder resep- dokter, maar lang niet elke apotik heeft het; incourant artikel. Welnu toerist(e), deze (met Uw permis sie) door de, door je voorgang(st)er druipnat achtergelaten, aan een franse urinoir herinnerende inrichting tref je in alle pensions, eenvoudigere hotels, guest-houses en bij particulieren aan. Zelfs bij Indo's met een vaste baan en bij rijke, althans middenstands-Chine zen; milieux, waar men zich theoretisch best een loodgieter zou kunnen per mitteren. Nu weten zé er niet beter en zijn er zelfs aan verslaafd, want met pathos - wordt telkens benadrukt, dat men gaatbaden. Persoonlijk heb ben we ons in de Oost, een maar goor, onsmakelijk oud heertje gevoeld en ons, ongeweten door de gastheren, stiekum veroorloofd een raszuivere badkamer met alles d'rum und d'ran in mahal, Europees georiënteerde hotels te huren. Waarschijnlijk, omdat alles wetenschappelijk verklaarbaar is, kan men dit historisch reconstrueren: - In donesië is in de malaisetijd, om de kosten van de sanitairtechniek te spa ren, blijven steken in het Willem-Drie- Stadium van je poedelen onder de pomp! Het is, mede door de oorlog, de Jap- pentijd, de Bersiapperiode, enz. nooit toegekomen aan het-stromend-water- tijdperk. Omstreeks de 20- en zeker in de 30-er jaren moesten - tot hun schrik - de Horeca-exploitanten, o.a. de 19de eeuwse hotellerie aan de Ri viera en langs de Rijn, ineens wel ge loven aan die ingrijpende investeringen "met gebreek en wekenlang werkvolk over de vloer" voor het installeren van zg. Vaste Wastafels: de opvolgers van de waskom met lampetkan. Geen grap, maar in die (door Indonesië dus overgeslagen) overgangsphase is een nichtje van ons pas gezwicht voor een bepaalde huwelijkscandidaat, die niet zozeer haar "type" en Prince Charming was, toen hij haar warm èn koud stromend water in-ons-liefdes- nestje-met-hypotheek beloofde. Die echtverbintenis is overigens even nor maliter verlopen als alle paarvormingen in alle vijf werelddelen, temeer, omdat de bruid heerlijk mijn zusters de ogen heeft kunnen uitsteken met haar natte, moderne status-outillage. Tot zover de, ons tot kortgeleden on bekende, mandimartelkamer. (wordt vervolgd) G. de Jesselin de Jong WUUE GBOOSS liP moesson Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) f 9,90 f 0,90 porto. REÜNIE KW.S. - K.E.S. - P.ü.S. - T .S.B. - T .S.S. Op Zaterdag 18 mei werd in de Catha- rijnezaal en in de foyer van het Jaar beursgebouw in Utrecht een reünie georganiseerd van oud-leraren en leer lingen van de Koningin Emmaschool (Soerabaja), Koningin Wilhelmina- school (voorm. Batavia), Prinses Julia- naschool (Jogja), Technische School te Bandoeng en Technische School Semarang. Het initiatief tot het nemen van deze zeer geslaagde reünie waren de heren B. Bernard, R.S.B. Dinsbach en E.W.F. Creutzburg, allen oud-leerlingen van de K.E.S. van de "lichting" 1941. De eerste reünie, toen alleen van de K.E.S., werd in november 1972 gehou den met een 50-tal deelnemers, in mei 1973 volgde de reünie van K.E.S.-K.W. S. met 165 reünisten en thans waren het er een kleine 400, een sprekend bewijs hoezeer deze jaarlijkse bijeen komsten in de smaak gevallen zijn. Al dadelijk bij de ontvangst van de reünisten was er een geanimeerde en vrolijke stemming. De Heer J. Honing, de oudste aanwezige leraar (van de K.E.S.) sprak een openingswoord waarin hij zijn grote waardering uit sprak voor het werk van zijn oud-leer lingen voor deze reünie. Het geheel was met veel zorg en uit stekend georganiseerd; kinderen van de oud-leerlingen hadden zich belast met receptie, informatie, en het rond brengen van koffie etc. Te 18.00 werd in de foyer de nasi go- reng maaltijd gebruikt, waarna men nog enkele uren gezellig samenbleef en danste op de vrolijke tonen van "Mid dy's Magic Music" band. Moge deze geslaagde reünie voor de organisatoren een aansporing zijn op deze weg voort te gaan! Ch. M. Heden nam God tot zich mijn lieve vrouw ZUS (GERDINA) HUYSMAN-VAN ZWANENBURG in de ouderdom van 67 jaar. J. C. Huysman en kinderen. Schalkhaar, 18 mei 1974 Oerdijk 76 De teraardebestelling heeft plaats gevonden. ABONNEE'S B WERFT ABONNEES 9

Tong Tong | 1974 | | pagina 9