Gasten van "The Old Country" NA 20 JAAR(I) NA 20 JAAR(II) wijdst mogelijke armen. Het is een feest ran blij samenzijn en samen ge nieten van alle onbekende en bekende pretjes. Lydia van Minos, Palmira, N.Y. al Waarom dit onderwerp? Weet ik niet, maar we hebben er zovele gehad, gas ten bedoel ik en elke keer doet het je weer goed. Het begint al met de brief waarin ze je vertellen dat ze er over denken om je op te zoeken. Meteen klim je dan in je pen en je vertelt hun dat ze welkom zijn en je huis open staat (vandaar al dat stof onder het bed en bankstel!) en dan ga je ook meteen uiteenzetten dat het weer hier zóóó lekker is. Meestal komen ze in de zomer, de bangerds, en als ze er gens gehoord hebben over die hevige winden, dan vertel je hun dat tot nu toe 't dak er nog steeds op zit en dat inderdaad alleen hoge bomen er last van hebben en dan ga je uitgebreid vertellen over Niagara watervallen "and all its beauty"Een pessimis tische vrijgezel-vriend van ons verge lijkt 't met het water van de sluis ach ter zijn huis, maar dan 10x zo veel en oorverdovend en banjak veel mensen, ketoembar-djinten-style! Maar dan is hij ook vrijgezel en wat weet hij veel van avonden, koel door al dat steeds maar neerstromende water (onbegrij pelijk!) met zijn fijne mist, de fantas tische kleuren in het water door licht effecten en 't hand-in-hand staan aan de railing... totdat: "nah, jij ook, bijna maar jouw mischiboschi camera van 200 dollar in 't water, kijk dan uit, totol! "Geeft niets, kleine herrie, het goedmaken is des te leuker!! Na deze romantische afdwaling, terugkomend op "gasten"... Het klaarmaken van een kamer, gewoonlijk zèèr, zèèr vermoei end wordt opeens fluitend gedaan. En als 't gasten zijn die al meermalen zijn geweest dan weet je al; voor de lek kerbek een trommeltje eigengemaakte koekjes, voorde health-nut2) 'n schaal tje fruit met mes, voor een nachtbreker (diverse malen naar zekere plaats) de nodige attributenen dit alles wordt gedaan met een "smile and a song". En als dan de dag aanbreekt dat je hun kunt afhalen is iedereen in blijde ver wachting! (hoe vaak heb ik dat niet alleen moeten doen!) Ik haal honderd maal liever iemand af dan dat we ze moeten wegbrengen, alsof ze dan weer iets mee terug nemen. Niet alleen de herinneringen aan een gezellige tijd met veel "Weet je nog, toen..." en "kun je nagaan?" en vééééél gepraat tot diep in de nacht, de saté-picnics, toeren in de auto, shoppen in die grote winkels. Zelfs de kinderen boffen, Pap pie is niet altijd zo gul met dit of dat, maar voor deze keer: "ach, laat maar, koop maar!" Nee, behalve al die herinneringen ne men ze weer mee, een stukje "thuis", wat ze eerlijk gedeeld hebben gelukkig. Wij, achtergeblevenen, hebben echter ook een goede, leuke tijd gehad en dus worden de schouders rechtgetrok ken en met vooruitziende blik kijken weof de postbode weer niet een andere brief brengt met "Wij komen!... Lydia v. Minos Ketoembar-djinten style een paar tje even "innig" als ketoembar en djin- ten in een gerecht samengaan. 2) health-nut een gezondheids ma niak. Het is weer vacantie! Met trein en bus, auto en vliegtuig zoeken we een goede bestemming voor onze vacantietoelage. Met liefde gooien we er nog een fikse hap uit onze spaarduitjes bij als het gaal om een bezoek aan de geemigreer- de familie. Zo'n bezoek(je) is toch al tijd een belevenis, want Amerika, Ca nada ontvangen de familie met de jadddren gesettled geeft een spontane ontboezeming over haar vacantie-ver- wachtingen. Waaruit blijkt dat "loge's ontvangen" een even prettige zaak is als komen logeren', naar goede oude Indische traditie waar er altijd plaats is voor twee meer, maar ook wel tien als het moet! We kregen een bestelling van de "Pie- kerans van een straatslijper" door een onbekende, geen Tong-Tong abonnee (dit ontdekten we later pas). We zon den hem het boekje toe in goed ver trouwen en kregen het na 3 weken re tour. Beduimeld, beschadigd en ver pakt in een plastic zakje met een elas tiekje er omheen. Op de achterkant van de (onbetaalde) nota dit briefje: dat ik de voorkeur geef aan een ander boekje waarin herinnerin gen vermeld staan aan ons 20-jarig verblijf in onze vroegere koloniën van 1920-1939 en waar onze zoon werd geboren. "Het meisje uit In- dië" en "Anak Kompenie" hebben nog wel aantrekkelijkheid voor de Blanke oud-lndischgasten, doch het boekje "piekerans" is louter geba seerd op basis van gebeurtenissen van geheel "inlandse" aard waar voor we weinig interesse kunnen opbrengen. Zaken zoals door "de Indo" Tjalie Robinson beschreven hebben BESLIST onze aandacht niet" M.H.B. "Mijn eerste indrukken van de schoon heden der natuur en de weldoende vriendelijkheid van de mensen op Java leerde ik kennen tijdens mijn eerste werkkring aldaar op een Rubberonder neming in de buurt van Ngara (bij Djombang) in 1926. En gedurende mijn verder verblijf op Java (Soerabaja) leerde ik het land en de oosterse men sen echt waarderen. Zo maakte ik ook enkele jaren geleden direkt gebruik van de kans om door een abonnement op Tong-Tong herinneringen en informa ties over dit schone gedeelte van het verleden te kunnen winnen. Dit is, wat ik aan Tjalie Robinson en natuurlijk ook aan zijn medewerkers heb te danken. Vaak ben ik met in Indonesië geboren Hollanders samengekomen. En steeds heb ik ook van hen echte vriendelijk heid en hulpvaardigheid ontvangen namelijk ook toen op de onderneming. De regelmatige lectuur van Tong-Tong heeft me doen begrijpen, dat Tjalie Robinson vele mensen heeft kunnen helpen. Hij heeft ook de gevaarlijke zwakten en ziekten van onze tijd, van ons maat schappelijk leven moedig en duidelijk opengelegd en daarmede voor velen Uwer lezers een impuls voor kritische beschouwingen gegeven." J. G. von Schiller, Hamburg Twee brieven van twee mensen die in een het zelfde land hebben gewoond. B. (uit de eerste brief) in zijn zelf op gebouwde dubbelsteense toren waarin hij vanaf de hoogste schans kon neer kijken op het Indische leven zonder er geraakt en nog minder "besmet" door te worden. 20 Jaar in een andere wereld leven, in de beperktheid van die eigen vermeende belangrijkheid. Dit was zijn goed recht en zijn recht zal hij verdedigen tot hij weer veilig kon wandelen onder de Munttoren in zijn eigen land. Johan Schiller (2e brief) verkoos "ge lijkvloers" te leven. Te zijn met de mensen om hem heen, de gewoonten, de omgeving te adopteren als de zijne, hoewel die hem als Duitser toch ab soluut vreemd en ogenschijnlijk onaan vaardbaar zouden hebben geleken. In het begin. Maar hij wilde Indië leren kennen. Indië leerde Schiller kennen en uit dankbaarheid schonk het hem het beste uit zijn schatkamers: de ervaringen en de blijvende herinnering van een prachtig land, een beschaafd volk en zorgloos leefklimaat. Terug in zijn vaderland heeft Schiller de warme vriendschap nooit kunnen en willen vergeten, hij werd abonnee van Tong- Tong omdat hij in ons blad alles van toen terugvond. Tong-Tong prijst zich gelukkig en is trots op de appreciatie van mensen als Schiller. En dat beschadigde en vol minachting behandelde exemplaar van "Piekerans v.e. straatslijper"? De straatslijper zelf zou alleen gezegd hebben: "Kassian die vent!" Inderdaad, 20 jaar voor niets geleefd! Lilian 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17