SI1 EEN VREEMD ELECTRISCH VERSCHIJNSEL VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD 1 ABONNEE'S H MEDICOR ■a.i.J Terugrekenend in de tijd, moet het zo ongeveer in 1957 zijn geweest, dat zo wel mijn vrouw als ikzelf getuige zijn geweest van een heel vreemd licht verschijnsel in Hollandia-Kotabaroe. Het zal omstreeks middernacht zijn geweest dat mijn vrouw even de Don- daistraat afliep in de richting van de Sentaniweg om nogmaals te trachten onze hond Teddy te overreden zich voor de nacht te laten insluiten in huis. Het was namelijk gevaarlijk voor hon den om 's-nachts buiten rond te zwer ven, want de politie schoot onverbid delijk alle loslopende honden dood. Terloops merk ik op dat nauwelijks twee uur later ook onze hond aan zijn onverwacht einde kwam. Ikzelf lag nog wat op bed te lezen, toen ik opeens mijn vrouw hoorde roe pen, omdat er wat vreemds te zien was. In een paar tellen was ik in mijn kamer jas bij haar op straat maar er was toen niets meer te zien. Langzaam het straatje aflopend vertelde mijn vrouw mij dat ze aan de voet van de voor ons staande heuvel een alang-alang vuur tje zag opvlammen waarvan de vlam men zich plotseling losmaakten van het vuur en op eigen houtje als een ballon meters hoog opstegen tegen de vrijwel loodrechte heuvelrand. Ik be gon er juist de p. in te krijgen dat ik dit unieke schouwspel gemist had, toen opeens in het boomsilhouet voor ons, op de top van de heuvel, zeker een tiental lichtballetjes ter grootte van een ping-pong-bal aanfloepten. Geen enkel stond maar een ogenblik stil, alle wrie melden en dansten elkaar achterna, rolde en tolde maar op eigen houtje langs en om de stam, takken en twijg jes. Duidelijk voor ons verdween het licht als ze achter de stam of takken verdwenen voor een ogenblik. Als ik het tafereel voor U zou moeten ensceneren zou ik het beste resultaat bereiken door een tiental badjings een lichtje om de nek te binden en ze dan in de boom los te laten, vooropgesteld natuurlijk dat de beestjes zich ook zo uitbundig en tierig zouden gedragen als deze vreemde lichtkogels. Er was er één die het wat verder weg zocht, want met grote snelheid stoof die een horizontale tak af. We zagen hem even later in een belendende boom zo'n tien meter verder. Het gekke was dat ge durende de luchtsprong geen licht te zien was. Opeens werd het licht weer zichtbaar in de takken van de andere boom. Blijkbaar beviel het ver blijf daar niet, want heel kort daarna zagen we het bolletje uit de andere boom verdwijnen en plotseling weer te voorschijn komen in de eerderbeschre- ven boom, waar het gewriemel met de andere bollen nog even duchtig door- ging. Hoe lang dit alles bij elkaar geduurd heeft, ik weet het niet, het kan een minuut of twee geweest zijn, misschien nog wat langer. Wij waren geheel ge absorbeerd door het schouwspel, dat zich zo'n 40 meter van ons voltrok. Het eind kwam even onverwachts als plot seling, ineens waren alle tien lichtjes gedoofd en zagen wij alleen de wol ken achter de boom als bij weerlicht tot tweemaal toe rood oplichten. Geen weerlicht aan de einder maar zomaar in het midden van de hemel! Aan de Sentaniweg staan houten hui zen met de voorgalerij naar de bewuste heuvel gekeerd. Ik heb nauwgezet bij de bewoners navraag gedaan of zij ooit een dergelijk schouwspel hadden gezien, maar niemand had ooit wat ge merkt. Voorzichtige navraag bij Pa poea's leverde alleen het commentaar "Soeangie" op, hetgeen betekenen moet "heilig" of "bovenaards wezen", in ieder geval iets waar je beter over zwijgen kon. Die raad heb ik niet ge volgd, zoals U ziet. B. J. ten Voorden (vervolg: "De woorden van Ts'en Sheri' en eruditie. Naar mijn gevoelen is het niet minder indrukwekkend om met een feilloze intuitie een dergelijke tekst tussen zoveel andere uit te halen, hem te ontdoen van de speciale kleur die er door het commentaar aan gege ven is en hem te verstaan in de geest van de Tao Teh King. Dat zij de tekst in die geest verstaan wilde zien blijkt, ten slotte, uit haar kritiek op een kri tiek. Rico Bulthuis schreef over De tienduizend Dingen in De Haagse Post (26-11-1955): "Dit zoeken naar het bo ventijdelijke en het berusten in het schijnbaar nutteloos vergaren van de tienduizend nutteloze dingen is een fascinerend spel, waarmee een laat talent zich met de boze dingen uit het goede leven verzoent". Maria onder streepte de woorden die volgens haar duidelijk lieten zien dat deze criticus haar niet begrepen had, schreef in de marge een vraagteken en haar vernie tigende kritiek: "maar de 10.000 din gen, dat is de schepping! meneer B.l" Men wéét het of niet. Is het U ook opgevallen, dat er in het televisie-programma "Waar gebeurd" zo weinig mensen uit lndië (Indonesië) geweest zijn om te vertellen over de mystieke bovenaardse dingen die onge twijfeld iedereen wel ervaren moet hebben? Is het misschien het "Waar" dat al bij voorbaat een ondertoon van twijfel aan het "gebeurd zijn" geeft? Er gebeurden bepaalde dingen in lndië die men eenvoudig kon thuisbrengen onder "natuurlijk""bovenaards" en goena-goena"Er werd zelden getwij feld aan het "waar gebeurd" zijn. Als men sommige ervaringen verzweeg dan gebeurde het vaak om nieuwsgierigheid naar de achtergronden van het gebeurde te ontlopen of uit kiesheids-overweging. "Dat waarover men niet spreekt" zoals Couperus zei. In eigen kring, Tong Tong b.v spreekt men er wel over. Het laat vragen en antwoorden open .en men voelt zich niet gebonden door de twij fel van anderen. Hoogstens door die van zichzelf. Toch geloof ik dat onze tv-schuwheid zijn oorzaak vindt in de vrees niet serieus genomen te worden. Niets erger dan domme vragen te moe ten beantwoorden of te ontwijken! Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur! Wandtegel inclusief porto f 7,50 In de winkel f 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken) WERFT ABONNEES I Magnetische Armbanden, Matrasjes en Step-in's in alle maten, uitvoeringen en prijzen. Folders op aanvraag. MEDICOR-DEN HAAG v. Alkemadelaan 506, Tel. 070 - 24-16 67.

Tong Tong | 1974 | | pagina 21