Loontrekkers en Vrije Ondernemers III Jos. van Arcken In het spoor van Tong Tong Het vorige hoofdstuk werd afgesloten met een korte notitie over een eenvoudig en onbelangrijk man, Herman Gelsing, en een regel uit een brief van hem. Het geheel deed nogal anecdotisch aan, maar bevatte nochtans als essentie een element dat het kernpunt zal worden van dit derde hoofdstuk. Herman Gelsing was bij al zijn onopvallendheid een "Kleine Zelfstandige of Vrije Ondernemer", zoals er in Holland zovele zijn, die vooral in de laatste jaren in steeds groter getale over de kop gaan. Waar niemand om maalt. In een soort voorgevoel van een heen gaan, dat eerder zou komen dan hijzelf verwachtte, "schreef Tjalie een reeks ar tikelen "In het spoor van Tong-Tong". Hij wilde met deze serie aan de hand van ervaringen en voorbeelden de plaats, het begrip en de doelstellingen van zijn blad weergeven. Tot aan zijn dood toe vertrouwend dat alleen met Trouw (dus ook eerlijkheid) Moed en Onder nemendheid (dus nooit het verliezen van eigen inzicht en identiteit) de mens zichzelf en zijn omgeving kan opheffen, wilde hij zijn raadgevingen van vele jaren in 6 artikelen compri meren. Helaas hon Tjalie er alleen drie volledig afmaken. Het eerste artikel verscheen 15 Maart, het tweede 1 April en dit is derde en laatste. Een waardig slot voor deze 18e jaargang. L.D. Toch gaat hier een "RAS" verloren dat eens Holland's onafhankelijkheid tegen het grote Spanje bevocht, Ne- derland's invloed grondvestte over alle wereldzeeën, legendarische onsterfe lijkheid gewon in de figuur van "De Vliegende Hollander" en (toen Neder land langzaam begon weg te zinken in een bourgeois bestaan) in een garde van laatste vrije pioniers en onderne mers een "kolonie" in Ned. Indië op bouwde met een eigen en karaktervolle stijl. Wel, de vijf door mij gekozen brief fragmenten voor het eerste hoofdstuk van deze artikelenserie in Nr. 16 van dit blad (1 Mrt 1974) zijn alle vijf van zelfstandigen en ondernemende pio niers op divers gebied, die hun sporen verdienden of bezig zijn te verdienen in Nederland, Brazilië, Spanje en Indo nesië. Ze staan tegenover onafzienbare massa's van onbegrip. Van massa's die als loontrekker (in alle graduaties van hoogte en belangrijkheid) de maat schappij dienen. Wier massa mét het jaar toeneemt en toeneemt, terwijl het soort Vrije Ondernemer zo schrikba rend afneemt dat het wel lijkt of ze worden gemitrailleerd. In Holland is het te merken aan de vele winkeliertjes en ambachtslieden die we (soms in onze eigen buurt) successie velijk zien "sneuvelen": kappers, krui deniers, groenteboeren, schoenlappers, verstellers (van kleding), timmerman netjes, enz. enz. Ze laten het leven aan allerlei soorten belastingen, té sterk stijgende prijzen van grondstoffen en levensonderhoud, duurder wordende boekhouding en accountancy en con currentie van de "collega-dinosaurus sen" terwijl zij zelf kantjil gebleven zijn. We bedoelen de grote levens- middelenbedrijven, supermarkten, meu belfabrieken, textielgroothandels, enz. enz. NAAR EEN KLOPPARTIJ? In elk geval sterft in Holland kansloos de "Prèman Kleine Boeng", dus de Vrije Particulier Klein Formaat. En maar weinigen beseffen dat daarmee verloren gaat de categorie levende vi taminen in het celweefsel van de sa menleving. Het verschijnsel doet zich niet alleen in Holland voor, maar in heel Europa. De Indischman zit er middenin en maakt er actief deel van uit (of hij het lust of niet) en gaat er eventueel samen mee ten onder. Soms denk ik dat die ondergang nader bij ons ligt dan wij vermoeden. Want de "massamoord op de Kleine Onder nemers" ten koste van de meteorieke groei van de dinosaurussen der groot bedrijven (Phillips, Albert Heyn, Akzo, Unilever, enz enz.) vergroot de legers (anders gezegd: kudden, horden) der werknemers op een onrustbarende wijze. Is de loontrekker dan blind of laf of zwak? Tot op zekere hoogte JA. In vergelijking met de technocraten die de grote bedrijven en industrieën stu wen, is hij inderdaad een erg Kleine Boeng. Maar in de groei van het so cialisme en het communisme in de afgelopen twee eeuwen heeft hij ont dekt dat hij niet hoeft te "kalah" als hij zich verenigt in grote groepen. Om kort te zijn: de dag van heden levert het beeld van aan de ene kant de groei der giganten van de grootbe drijven, de concerns, de multinationale machten, maar aan de andere kant de groei der vakverenigingen, die ook in Nederland de lonen en prijzen dicteren met volkomen "lak" aan Kamers en Kabinetten. Dit MOET uitdraaien op "De Grote Kloppartij" tussen de hand vol Reuzen en de horden kleintjes. Het is dus wel zo goed dat we dit IVoor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar t Laan van Meerdervoort 520 I Den Haag - Telef. 33 64 41 j verschijnsel onderzoeken voor zover het in ons leeft, en misschien veel langer dan wij denken: in de hele In dische tijd, en lotsbepalend is geweest voor de tragiek van de Ned. Indische maatschappij en de psychologie van "mestiezen en creolen" onder Neder landse (en later ook Indonesische) vlag. Want het is waar wat prof. Gerritson driekwart eeuw terug zei: "Het volk van Ned. Indië is een volk yan loon trekkers en daarom is het land een loontrekkende natie onder de naties." Ja, wij waren in loondienst van Neder land. En van Europa en Amerika. Dus werden wij uiteindelijk als lijfeigene verkocht aan de oorlogvoerende wér kelijk zelfstandige volken "TERIMA UANG" EN "BIKIN UANG" Het besef (vaak onbewust) van NIET vrij ondernemend te zijn, heeft veel meer Indo's dan wij denken dwars gezeten, ook bij mensen die "al ge neraties lang" ambtenaar waren. Ook onder de totok-kleine boengs heeft vaak het verlangen gesluimerd om los te komen van het loden deksel van de loondienst en heeft b.v. zulke "opstan- digen" geschapen als Walraven. En wij vinden ze nóg in Nederland. Drie van de vijf brieffragmenten, waar mee we ons eerste hoofdstuk aanvin gen van deze serie artikelen, zijn van zulke vrije ondernemers, en de andere twee van mensen die het in hun hart zijn maar door omstandigheden amb tenaar zijn geworden. Die stap was niet gemakkelijk, want Vrij Onderne mer (Zelfstandige) is men door aanleg. Wie dus een andere habitus kiest, heeft daar veel langer "remmingen" door dan men zelf wel beseft. Toch verlaten vooral in de laatste decennia steeds meer kleine zelfstandigen hun natuurlijke bestaan, omdat de alge mene massa-mentaliteit van de werk nemer de vrije man steeds meer over vleugelt. 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4