Piekeran Bandoeng Als ik terug denk aan Bandung, waar ik opgegroeid ben, dan maakt me dat erg bedroefd, en ook blij voor de mooi ste tijd van mijn leven! Dan denk ik aan de Windoestraat 17, waar wij bij Oma inwoonden. Wij, mijn moeder Laura Altmann, die een mode-atelier "Maison Luna" en mode vakschool had op de Naripan 1, mijn zuster Paula en ik. Op het bordje aan het muurtje aan de straat stond met grote letters: "Mevr. de Wed. A. G. Altmann-geb. de Chauvigny de Blot." Kort njonja "de Blot"! Met onze kebon, die we Bruintje Beer noemden, onze schat van een oude kokkie en de baboe tjoetji en baboe djongos! Kokkie, die ons 's a- vonds, als we naar bed moesten en nogeens onze blote kakies moesten wassen, stiekum nog even een lepel nassi met sajor lodeh, doelangde en als we dan Oma en Mama, die intus sen op de krossie males lagen, een nachtzoen gaven, dan zei Oma: "Jullie stinken naar uien, heb je je tanden niet gepoetst?" De kebon ging doodleuk elke maand naar het Gemeentehuis, om daar het pensioen van Oma te halen en inplaats van haar handtekening, zette hij drie kruisjes; kreeg het geld in een onge bleekt linnen zakje van de "SS" en dan kwam hij op de fiets weer aanzet ten. Eerst was ik op de I.E.V.-School. Daar was Oom Jo Geurink ook leraar. Veel later was hij op het filiaal van de H.B.S. aan het "Blote Billen Plein". Je kon van ons uit de Tangkoeban- Prahoe zien en de Sterrewacht! En in de vacantie renden we de hele dag in de sawahs rond, vooral met Jetty Fransbergen! Zakten tot over de knie ën in de modder en moesten thuis onmiddellijk onder de douche, en dan werd er heerlijk nassi gegeten met sajor en dadar, enz. Later waren we steeds in "Tjihampe- las" met Jeanne van Breemen en haar broers Wiet en Jan, Ton en Bob van Aarem, Gus en Teddy Treffers, Jaap Gerverding en "Rooie Piet", Tilly en We hebben zo allemaal wel onze her inneringen, maar zelden komen we er toe, alles zo voor de vuist weg achter elkaar op te schrijven als Joon Albig- Treffers het hier gedaan heeft. Mis schien hier en daar wat persoonlijk openhartig, maar daarom juist zo echt. En we houden in Tong-Tong alleen van dingen die echt gemeend, echt beleefd en echt gebeurd zijn immers en Gus Linsen! 's Avonds gingen we, of naar de "Soos" dansi-dansi, of naar de "Elita"-Bioscoop, klas kambing! Of we gingen met Mama inkopen doen voor de zaak, in Toko "de Zon". Of in de winkels van de Brits-Indiërs t.o. de Grote Passar. Dan werd er voor een dubbeltje per persoon Gado-Gado ge haald. Niet om aan te denken; ik zit gewoon te watertanden! Op feestda gen, zoals b.v. de verjaardag van de Koningin, wilde Oma "toeren" met de auto. Langs de "rumah Saté" en de "rumah Setan" aan de hoge weg, waar mijn nichtje Ellen Altmann met haar ouders de bloemenhandel "Lotus" had den. Later waren ze op de Braga-weg. Toen mijn moeder hertrouwde met Johannes van der Welle, woonden we aan de Dago-weg 165. Daar is heel wat ge fuifd! Ik herinner me Loetje Kist en Boy Schoonheid! Op de Neutrale School aan de Riouw- straat ben ik ook geweest. Bij Meneer Schouten, juffrouw Lucht en Dominicus was het opperhoofd! Waar zijn ze allemaal gebleven, die van de klas? Truus Visser, Jetty Wie sing, Ali Marchand, Berty Stegeman, Carry de Quant! En van de jongens, die heetten hoofdzakelijk "Jan" van Swers, Steur, van Rijn, Schalkwijk, van Erven, enz. Op het Chr. Lyceum heb ik nog een gastrol gegeven bij v.d. Pijl, enz. Ja, wat is er van al deze mensen gewor den? Vooral bij de meisjes, die dan trouwden en heel anders heten, daar vind je er nooit meer een terug! Misschien, als ik eens in het jaar mijn verlof in Nederland doorbreng, dat ik ze straal voorbij loop, want ze zullen wel, net als ik, door de tand des tijds beknabbeld zijn, en niet meer te her kennen! Toen mijn moeder stierf in '36 gingen wij naar mijn vader in Holland. Die man kende ik van horen zeggen en had ik twee keer gezien! Er werd ook steeds over mij gemopperd, dat ik zo "indisch" was en zo "indisch" sprak, enz. (Wat 'n wonder, ja!) En ik moest maar meteen helemaal "Hollands worden, zomaar op slag! Waarom eigenlijk, zijn wij sinds generaties in Indië geboren en geto gen, geen volwaardige mensen? Waar- lees verder volgende pag., 2e kolom onderaan Piekeran Bandoeng, waaruit de Braga niet weg te denken is. 8

Tong Tong | 1974 | | pagina 8