BLOEMETJE BIJ HET PORTRET VAN TANTE PIM TJALIE IN AUSTRALIË HERDACHT Leuwih Gadja OUD KWIII-ERS OPGELET! Op 3 juli overleed ze, tante Pim Eisin- ger, 65 jaar, na een twee jaar lange lijdensweg van ziekenhuizen en revali datiecentra. Liggen, zitten, liggen en dat voor tante Pim die haar leven lang heeft gelopen, gerend, gedanst. De Dood nog altijd is de grootste en zachtste heelmeester die goddank red ding brengt als alle menselijke heel meesters het af laten weten. Denken aan Pim Eisinger (Hoe spel je je naam toch Pim? "Ach gewoon een ei en een naaimachine!") is als het bladeren in een liederenbundel met alle liedjes van de wereld. Vrolijke, lieflijke, romantische, dromerige, kol, derliedjes, ze zong ze allemaal, in alle talen. En of het nu Engels of Soenda- nees was, wat ze voordroeg of zong, dat was ze. Ze hield zo verschrikke lijk veel van zingen (ook al hèb ik helemaal geen stem!) dat het grootste verdriet was, toen haar verlamming haar dat plezier ontnam. Pim's leven is voor iedereen een open boek geweest. Men kende haar deug den en ondeugden, haar verdriet en haar vreugden. Ze deelde alles met iedereen, maar haar ergste teleurstel lingen droeg ze toch altijd alleen. Niet door erover te zwijgen, daarvoor was ze te openhartig, maar door met zich zelf de spot te drijven. Een dappere vrouw, critiek en het noodlot tartend, lachend, zingend, dansend. Had ze al les mee, of had ze alles tegen, je vroeg je het telkens weer bij haar af. Voor Tjalie, voor Tong-Tong is ze een dierbare vriendin geweest, van het eerste uur af. Ze was een stukje Soen- daland, haar kennis van taal, land, men sen is voor Tjalie een bron van vreug de geweest. Haar stukjes in TT zijn stukjes literatuur voor de eeuwigheid. Drie jaar geleden speelde ze in onze toneelclub mee. Ze dreef ons tot wan hoop, het andere moment lagen we dubbel van de lach om haar. Op de uitvoeringen zelf was Pim onvervang baar, een eerste klas show-vrouw zo als de professionals uit de showwe reld die haar kennen, zullen beamen. Ze heeft altijd daverend applaus ge had, terecht. Twee jaar geleden viel het doek voor Tante Pim. Wij hebben haar nog samen die rolstoel kunnen geven, weet U nog? En nu zetten we een bloemetje bij haar portret. Het is zo weinig voor alles wat ze voor ons gedaan heeft. Zoiets denk je altijd achteraf. Zo is het leven. L.D. Op 30 juni 1961 werd de vereniging Tong Tong Zuid Australië opgericht - The Dutch-Indonesian Association of South Australia - en haar eerste daad was Tjalie te benoemen tot erelid van deze groep Indische mensen, die in Australië een nieuwe toekomst zocht. De activiteiten van deze vereniging worden, zoals trouwens reeds blijkt uit de naam, geinspireerd door Tjalie's in zichten in de rol van de Indische Ne derlanders in de verstrooiing. Op het vernemen van Tjalie's ver scheiden zond het bestuur aan de fa milie een brief van rouwbeklag en pu bliceerde in de verenigings-circulai- re van 4 juni een korte necrologie van Tjalie. Wij ontlenen er het volgende aan: "Tjalie je bent een lichtend voorbeeld geweest voor ons allen. Een man belasterd, beroddeld en verguisd door enkelen, en juist door hen waar je het hardst voor gewerkt heb. Laten we zeggen een bijna normaalverschijnsel in veler leven. Doch je werd bewonderd en geëerd door duizenden, voor je initiatief, energie en volharding, en bovenal je op rechte liefde voor onze Nederlandse cul tuur, jouw geboorteland Indonesië en de kleine man, de kleine Boeng. 1Vat Gij voor de minste der mijnen doet, dat doet Gij voor mij, heeft Christus ge zegd. Hiermede nemen wij afscheid van je Tjalie, en hoewel het ons persoonlijk diep treft, is hel een troost te weten, dat je nu de vrede en het geluk moogt genieten, dat je zo rijkelijk hebt verdiend." Wie erin slaagt, dergelijke gevoelens wakker te roepen, heeft niet voor niets geleefd. Het is misschien wel prettig voor ge- interesseerden te weten dat het Ere- veld op Leuwih Gadja (buiten Tjimahi) waar burger-geinterneerden begraven werden, in alle opzichten er keurig bij ligt. De graven en tuinen rondom zijn erg goed verzorgd met bloemper ken en een begroeid prieel waar men kan uitrusten na langs de graven ge lopen te hebben. Het ligt een eind rijden van de hoofdweg Tjimahi-Ban- dung, midden in de kampong eigenlijk, maar zo vredig. Een behulpzame sol daat leidde ons er heen vanuit Tjimahi. Nooit gedacht dat we nog eens met de Tentara samen in een auto zouden zitten. Een van de vele uitingen van behulpzaamheid die we op onze tocht door Java ondervonden. De KW III Schoolvereniging gaat weer een reünie houden. Oud-leerlingen (en eventuele andere belangstellenden) no teer alvast maar: op zaterdag 19 Oc tober in het Haagse congresgebouw. Het lidmaatschap van de Schoolver eniging (ad 12,50 per jaar) houdt in dat het KWIII-lid met echtgenote of introducee zonder kosten toegang tot het feest heeft, maar ook niet leden zijn welkom. Zij betalen dan 12,50 om aldus toegang te verkrijgen tot de bijeenkomst. Alle introducees betalen 3,50. Om 16.00 begint men met een borrel, om 18.00 volgt een (bescheiden) maaltijd en om 19.30 begint een dans avond. Deelnemers wordt verzocht hun bijdra ge vóór ultimo september te storten bij de AMRO-bank in Wassenaar (Gra- vestr. 6) t.g.v. rekening 48.46.29.27. Het gironummer van de Bank is 33.45.30. Giro- of bankafschrijvingsbiljet geldt als toegangsbewijs. In 1975 verschijnt, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de School vereniging een boekje met de ge schiedenis van het eerbiedwaardig in stituut, waaraan zovelen onzer dierbare herinnering hebben; het zal rijk geïl lustreerd zijn en dus een kostbaar geschenk voor vele generaties. Men kan reeds thans intekenen op deze uitgave (kosten 10,door een briefje te schrijven aan de Heer W. Doeve, Columbusstr. 254 te 's Graven- hage. 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4