'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW kan voor u de oplossing zijn. Verloren Paradijs VIJF POP Contact Nederl.-lndon. Analisten Dit nieuwe, natuurlijke antwoord Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, ƒ4,65 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Nog eenmaal willen wij terugkomen op de discussie, die gevoerd is onder bovenstaande titel. (T.T. 15 juni 1974) Er kwamen namelijk na de uiteen zetting van dr. M. Soetjahjo op nieuw een aantal brieven bij ons binnen - boze en sympathieke - ten aanzien waarvan wij moesten be slissen: publiceren of niet. In het eer ste geval dreigde de gedachtenwisse- ling zich tot in het oneindige voort te zetten, in het tweede zouden wij enige belangstellende en dus zeer gewaar deerde lezers tekort doen. Wat ons na rijp beraad heeft doen besluiten niet tot publicatie over te gaan maar de dis cussie te sluiten is het volgende: de gedachtenwisseling ging zich hoe lan ger hoe meer op zijpaden begeven en hield in vele gevallen nauwelijks meer verband met het uitgangspunt. Dat was toch: zou het mogelijk zijn voor Ne derlanders om het einde hunner dagen in Indonesië, waarniee zij gedurende hun leven zulke nauwe banden hadden onderhouden, in rust en vrede af te wachten? Welnu, het antwoord is door dr. Soetjahjo in alle duidelijkheid ge geven: dat kan niet. In de eerste plaats niet omdat de regering van Indonesië vreemdelingen, onder wie Nederlan ders, geen vestigingsvergunning ver leent, behalve in zeer enkele gevallen (economische onmisbaarheid etc.). In de tweede plaats niet omdat - ook al zou de Indonesische regering een an der standpunt innemen dan zij doet - voor de categorie waar het hier om gaat de omstandigheden de uitvoering van zulk een voornemen beletten, zo als dr. Soetjahjo ten overvloede met feiten en cijfers heeft aangetoond. Op een punt willen wij nog even in gaan. "Maar hoe redden de inwoners het dan?" Wij zijn het met één inzen der wel tot grote hoogte eens, wanneer hij schrijft, niet te geloven in de idea listische verklaring van dr. Soetjahjo, dat de grote massa der Indonesiërs zich realiseert, dat offers nodig zijn voor de opbouw van een betere wereld. Wij zijn van mening, dat velen allerlei ont beringen geduldig dragen in het ge loof, dat dit Allah's wil is. Het is nu eenmaal zo, dat de afstand tussen rijk (de indonesische elite plus de wester se zakenlieden) en arm (de gewone man) steeds groter schijnt te worden, maar daarbij mag niet worden verge ten dat het algemeen peil (inkomen per hoofd der bevolking) geleidelijk maar duidelijk stijgt. De redding van Indone sië ligt in het feit, dat hog altijd tegen de 70 van de bevolking in de agra rische sfeer leeft. Welnu, de boer redt zich wel. De bevolkingsgroei leidt er intussen toe, dat althans op het platte land van Java een steeds toenemend aantal mensen als het ware uit de desa naar de grote stad wordt geperst in de hoop daar met allerlei karweitjes aan de kost te komen. Dit leidt tot de enorme groei van het aantal inwoners der grote steden en tot de onzegbare armoede en werkloosheid die men daar aantreft. Hoe deze groep "het redt", dwz. in leven blijft - of niet redt - mag Onze Lieve Heer weten. Wij weten het niet, al weten wij wel, dat onder minder gunstige klimatolo gische omstandigheden deze groep binnen enige maanden zou uitsterven. De afschuwelijke omstandigheden waaronder deze mensen leven tarten elke beschrijving. Toch redden zij het althans het vege lijf. J.H.R. Ja, als je arm bent, of beter gezegd, het alleen met een weduwenpensioen- tje moet doen, kon je in ons goede Indië soms dagen met 5 pop leven. Ik was op weg naar mijn zuster aan de Berendrechtslaan; woonde zelf aan de Hoesinlaan (Alaydroeslaan), toen ik bij een buur gekomen, klagelijk gehuil hoorde. Op de stoep zat zoonlief van een jaar of 18 met een boos gezicht. Voorzichtig vroeg ik: "Huilt daar ie mand?" Eerst geen antwoord, later: "Mijn Moe der!" "Je moeder? Wat is daarmee? Mag ik binnenkomen?" Zonder zijn goedkeu ring af te wachten, liep ik naar de slaapkamer, waar zijn moeder, languit lag te huilen. "Wat is er toch, dat U zo overstuur maakt? Uitpraten helpt soms". "O, dat kind van me, die jouwt me maar uit en gooit me van alles voor de voeten! Als ik het nou niet heb! Er is geen rode cent meer in huis." Ik terug naar zoonlief. "Zeg eens, waar heb jij eigenlijk geld voor nodig? Dat je je moeder van alles verwijt? Nou?" "Dat er nu juist vandaag geen geld is!" "Wat is er dan vandaag?" Met schitterende ogen en een blos kwam het zacht: "Ik ben vandaag vader geworden en kan niet op de tram om naar de C.B.Z. te gaan en ik wil mijn kind zien!" Waarom juist vandaag? Ja, waarom juist die dag? Ik maakte mijn dompet open en gooide alle inhoud in zijn hand. "Daar, meer heb ik ook niet, maar je kan op de tram!" Hij vloog weg en ik vervolgde mijn wandeling. Halverwege besefte ik, dat ik nu zelf blut was. Ik vertelde m'n zuster alles en wij lachten om die mop. En toen"Zeg lieverd, piendjen mij 5 pop!" Zij tikte met haar vinger tegen haar voorhoofd en zei: "Kijk maarNog geen 5 pop!" En zij moest ook nog teroes door tot habis boelan. Toch kén, hoor, met 5 pop, toen froeher! P. Jüch-Arnold. Mevr. H. Rasmadji, Gang Sastra 95/166 A. Jalan Ceuimbulleuit te Bandung vraagt of het mogelijk is het kontact tussen Nederlandse en Indonesische Analysten tot stand te brengen, n.l. van de Analystencursus aan de faculteit van Technische Wetenschappen van de universiteit van Indonesië. Thans Fakul- teit Teknik Universitas Indonesia. Er is in Bandung een bond van oud-leerlin gen opgericht. Het zou toch erg leuk zijn als de Nederlandse collega's con tact zochten met die bond en artikeltjes over hun ervaringen in het bondsblad wilden schrijven. De meeste oud-leer lingen zullen mevr. Rasmadji gekend hebben onder haar meisjesnaam, Ha- nidah Soerjowinoto. 5

Tong Tong | 1974 | | pagina 5