BO EKBESPREKING ElV KALIBER 22 OOST- EN MIDDEN-JA VA REÜNIE NABIJE NAASTE "HET GORDIJN MET DE IBISSEN" Van de hand van prof. dr. J. Verkuyl is bij de Uitgeversmaatschappij J. H. Kok te Kampen een vlugschrift verschenen dat de titel draagt van "Indonesië, onze meest nabije naaste in Azië" en dat bedoelt te zijn "een pleidooi voor begrip en kritische solidariteit. Het boekje geeft een kort overzicht van de geschiedenis van Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht, de ontwik keling van de verhouding Nederland- Indonesië en de bijzondere verplichtin gen die Nederland naar schrijvers me ning tegenover de "meest nabije naas te" heeft en in het bijzonder het con tact tussen de nederlandse en de indo- nesische Raad van kerken, dat in 1971 leidde tot een eerste rechtstreekse consultatie en de instelling van werk groepen. Als voorzitter van de neder landse werkgroep ging prof. Verkuyl in 1973 naar Indonesië. Zijn persoonlijke ervaringen zijn dus van recente aard. Dit boekje van deze onvermoeibare strijder voor de goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië is voor al bedoeld als een inleiding tot de volgende algemene vergadering van de Wereldraad van kerken, die in 1975 in Jakarta wordt gehouden. Maar ook voor degenen, die minder geïnteres seerd zijn in de arbeid van de Wereld raad bevat dit boekje materiaal, dat hen zal kunnen interesseren. Verkrijgbaar in de boekhandel Tong Tong, prijs 5,70 plus 0,90 porto. JHR. Om kwart voor een, 29 juni 1974, stonden we voor de ingang van de zaal. Om een uur mochten we naar binnen. Gauw een tafel uitgezocht. Toen naar een levensgroot buffet om wat te drinken. Geen Indische drank jes (assimilatie?) Om een beetje in stijl te blijven, maar orange-juice besteld. Kregen twee piepkleine glaasjes toe geschoven. Toen het op betalen aan kwam bleken de consumptiekaarten al gedevalueerd, (die devaluatie ook) Moesten voor elk glaasje 35 ct bijbe talen. Nauwelijks gezeten begon het podium tot leven te komen en hoe. Twee zan geressen en een moppentapper be gonnen de zaal in te brullen. Elkaar steeds aflossend, zonder tussenpauze. Een normaal gesprek was niet meer mogelijk. Dan vraag je je af: "Zijn die bruikikkers er nu voor ons of wij voor hen?" Hebben toen met onze etensbonnen gezwaaid. Een aardig dienstertje kwam Een onderhoudende roman, zich af spelend in het oude Indië. Ik zou met deze omschrijving Fabricius' laatste boek kunnen afdoen. Als U me zou vragen: "Is het leuk?" dan zou ik met overtuiging kunnen zeggen: "He-e, erg spannend!" Op z'n Indisch, dat zou de schrijver als een compliment beschou wen. Fabricius heeft er slag van een verhaal te plannen. Hij kiest zijn figuren met zorg uit, diept in zijn kist vol Indische herinneringen een goede entourage op en dan loopt alles op rolletjes. Een geweldig causeur zonder pretentie dan de lezer iets te willen laten mee beleven dat op de volgende bladzijde nog interessanter wordt. Zijn boeken zijn momenteel misschien nog de enige waarvan je stiekem op de laatste blad zijde kijkt om te weten hoe het afloopt. Ik raad het U bij "Het gordijn" niet aan, want de jonge Hollandse advocaat Louwtje en zijn Chinese vriendin Li, verdienen uw volle aandacht in 290 bladzijden. Fabricius kent Indië door en door, heeft veel gezien en nog meer gehoord. Zijn herinneringen weet hij voortreffelijk te benutten. Hij pleegt geen literatuur van hoge klasse, maar het prettige is dat hij het weet en het ook niet wil. Van mij mag hij elke maand zo'n boek uitgeven. Maar dan graag als softback of pocket, dat is minder kostbaar. Zulke boeken worden uitgeleend en nogmaals uitgeleend... tot wèg! L.D. "Het gordijn met de Ibissen", Johan Fabricius 18,90 porto 2,50. de bonnen afhalen. We hadden nasi goedek besteld. Een half uur later kre gen we elk een bordje: handjevol rijst, 2 stukjes gorrie, stukje kip. De mensen die tegen 2-en kwamen boften nog een beetje. De porties waren nog even klein, maar de rijst was half gaar. Die zette in je maag nog wat uit, zodat je tenminste wat meer binnenkreeg. Wie na 2 uur kwam kon met de bonnen blijven zwaaien, het eten was op, fini. Hebben inderdaad nog oude bekenden ontmoet en zowat mond aan mond elkaar wat toegeschreeuwd. Even hoopten we nog, dat een van de brui kikkers een microfoon, per ongeluk, zou inslikken wat ons een adempauze zou bezorgen, maar dat gebeurde he laas niet. Zijn toen maar de Pasar-Malam inge doken. Een temperatuur als een broei kas, maar daar kon de organisatie niets aan doen. De zon scheen door het glazen dak. Door de warmte waar schijnlijk ook de prijzen gestegen, 30% en hoger dan op de Pasar Malam Am sterdam. Doken toch maar een tent in. Een katteportie satee-lontong (6 stuk jes lontong en drie satees) en een portie ijsshanghai. Zijn toen nog wat rond gelopen, maar verlieten toch maar met schele hoofdpijn het gebouw. Met tram, trein en bus waren we ein delijk weer thuis. Met ons beiden 80,armer, maar een ervaring rijker. In het koele huis bekwamen we een beetje. Gauw twee grote glazen met rozenstroop, wat tjintjauw, kolang ka ling en veel ijs, een krontjongplaat op de pickup yoor achtergrondmuziek. Eindelijk een beetje Indische sfeer. Heerlijk. K. F. Ottenhoff Geen commentaar. We zijn zelf niet op de reünie geweest en onthouden ons dus van bijval of critiek, maar gunnen die aan andere reünisten. Met een kleine toevoeging op het oude spreekwoord: Oost, Midden, West, thuis best. Red. T.T. In T.T. No. 22 van 1 Ju'ni: "Ik ben zo langzamerhand wel door drongen van het feit dat de Neder landse pers en andere publiciteits media niets, maar dan ook niets van Ned.-Indië, de Indische gemeenschap toen en nu en zelfs Indonesië afweet of WIL weten en in elk programma heeft men tot nog toe alleen gepro beerd te kwetsen en te ridiculiseren". In het dagblad DE TELEGRAAF van woensdag 26 juni j.l. "Deze alweer zestiende oost-west markt is gistermorgen in de Houtrust- hallen in Den Haag geopend en belooft opnieuw een grootscheepse reünie te worden voor exotische kennissen uit de "tempo doeloe" en andere saté-lief hebbers". Hoe zou men reageren als Tong-Tong bij een verslag over b.v. de Damesbeurs zou spreken over: een grootscheepse reünie van bur gerlijke buren en andere haring-slikkers?" In datzelfde blad, maar dan op pagina 2 zegt ene meneer Jan van Hillo die gezellig met mejuffrouw Pieuni Touw voor drie weken naar Indonesia (Bali) vertrekt om er een dokumentaire te draaien naar aanleiding van het feit dat 50 jaar geleden de eerste K.L.M. vlucht naar Nederlands-lndië werd ge maakt: "Pieuni Touw is representatief voor de Westerse wereld en ik wil haar con fronteren met de leefwijze op Bali waar in die 50 jaar eigenlijk niets veranderd is". Uitgaande van het standpunt dat de Westerse en Oosterse beschavingen elkaar in de laatste PO jaar tegemoet zijn gekomendan is Pieuni inderdaad representatief voor haar wereld. Want daar is de beschaving reeds ver beneden de gordel gezakt terwijl de beschaving van de moderne Balinese de laatste 25 jaar is opge trokken tot onder de bovenarmen. Tsk, tsk 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6