Notities uit vergeelde papieren (IV) dari Singer apotheker In 1975 hoop ik Latin America te doorkruisen. DE TERUGKEER VAN D.D. IN INDIË door Margono Djojo Hadikusumo Hoe het ook zij, bij besluit van de G.G. van 18 Augustus 1913, genomen op de buitengewone vergadering van de R.v.l. op 31 Juli 1913, werden aan de heren D.D., Tjipto Mangunkusumo en Soe- wardi Surjaningrat, resp. Kupang, Ban- da en Bangka als verblijfplaats aange wezen. In de notulen van de bewuste verga dering van de R.v.l. staat o.m. het vol gende te lezen: "Uit één en ander blijkt ten duidelijkste, dat het streven van de heren is om onrust in deze gewesten te verwekken en daarom wees ik Uwe Excellentie er op (één van de aanwe- gen was hier aan het woord) dat in deze een strafvervolging niet voldoen de zou wezen. In de eerste plaats gaat er enige tijd overheen eer de veroor deling kan volgen, maar bovendien zal, naar alle waarschijnlijkheid, de op te leggen straf niet zwaar zijn, in ieder geval niet zwaar genoeg in verhouding tot het gestichte kwaad". Zo was het, het doel was bereikt. De onruststokers kon voorlopig het zwij gen worden opgelegd. Als balsem op de wonde, werd hun, als groots gebaar van de Indische re gering, in stede van de eenzame plaatsen Kupang, Banda en Bangka, vergund om zich in Nederland te ves tigen. Hierbij moet nog even worden gememoreerd, dat Tjipto Mangunkusu mo die een jaar tevoren een Koninklij ke onderscheiding kreeg (Ridder in de orde van Oranje Nassau) voor zijn toewijding als vrijwilliger-medicus bij de pestbestrijding in Oost-Java, zijn ridderkruis aan de Indische regering meende te moeten terug aanbieden, hetgeen een lawine van verontwaar diging veroorzaakte in de Nederlandse pers. Intussen brak in Europa de eerste we reld-oorlog uit welke duurde van 1914 tot 1918. Ook toen was Duitsland de agressor, maar Nederland behield zijn neutraliteit. Na een verblijf van 3 jaar werd Tjipto Mangunkusumo en Soewardi Surja ningrat vergund naar Indonesia terug te keren, D.D. echter werd nog in Ne derland aangehouden. Blijkbaar vertrouwde men hem nog niet al te best en vond men het veiliger hem in Europa te houden. Toen vestigde hij zich met zijn gezin te Zurich, waar hij zich liet inschrijven als student aan de universiteit. Hier moest hij als nati onaliteit "Javaan" - opgeven. De term "Indiër" was in die tijd internationaal alleen bekend voor inwoners van India, de voormalige Britse kolonie. Als een arme ontheemde banneling, onder zeer moeilijke omstandigheden, Douwes Dekker aan boord van de "Rumphius" op de terugweg uit zijn ballingschap, 1918. zoals zijn dochter Mevrouw E. Jansen- Douwes Dekker memoreerde (Tong- Tong 1 December 1973) slaagde hij er in om aan de Universiteit van Zurich te promoveren als doctor in de econo mie en staatswetenschappen. Zijn dissertatie "Indië" in vier delen met het praedicaat cum laude was toen blijkbaar in Indonesia door de N.l. regering verboden. Zowel in de biblio theek van het museum (voormalig Ba- taviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen), als van de Arsip Negara ('s Lands Archief) te Jakarta is dat boek niet bekend. Nog tijdens de 1e wereld-oorlog was het D.D. gelukt zich in te schepen om van India naar zijn vaderland terug te keren. In Hongkong werd hij echter door de Engelsen gevangen genomen en van wapensmokkel naar India be schuldigd. Hem wachtte de kogel. Van Hongkong werd hij overgebracht naar Singapore, en D.D. ontsprong de dans daar het einde van de oorlog al in zicht was en de "Commander in Chief" Generaal Ridout te Singapore het doodvonnis niet wilde tekenen. Ridout stelde D.D: in vrijheid. Over deze Britse generaal memoreer de D.D. in zijn eigen woorden als volgt: "Gentleman every inch, zachtmoedig als Ier, die vele malen weigerde een doodvonnis te ondertekenen, zelf man van karakter, die karakter in anderen eerde. Op deze vijand ben ik heel trots. Hij was een Mens". Singapore - Jakarta is maar een steen worp. Zo kon D.D. weer terugkomen in zijn vaderland Indonesia. Het was in 1917. Maar het heeft nog een paar jaren geduurd eer hij zich weer als een vrije Indonesische burger kon bewe gen. Tussen 1918 en 1920 verhuisde hij van de gevangenis te Bantjeuy(Bandung) naar de Centrale gevangenis te Sema- rang; van Semarang naar de gevange nis aan de Sipayersweg te Jakarta. Intussen was er op de Bogorse troon een ander bewindsman aan wiens be middeling het was te danken dat D.D. op vrije voeten kwam. G.G. Graaf van Limburg Stirum (1916- 1921) over wien D.D. in zijn memoires het volgende schreef: Te midden van een lange reeks on interessante landvoogden, kwamen snel na elkaar twee figuren op de Bui- tenzorgse troon, van welke lichtstralen over Indonesia gaan: Van Limburg Stirum en De Graeff, beiden van adel, beiden kampioenen voor Recht en hun gouden blazoen veroverend in hun diensttijd. Hij was een zegen voor ons, deze edel man. Hij was het die de Europese pers openlijk dreigde en haar lafheid neersloeg". wordt vervolgd) bij uw drogist of The Singer Import b.v. - Leusden Hollands sprekende bewoners daar, wilt U mij schrijven ter verdere kennismaking? Adres: Mrs. W. G. Box 82 Yagoona 2199 N.S.W. Australia 7

Tong Tong | 1974 | | pagina 7