MIJN ONBEKENDE DROOMLAND wmm - tjalie <l^obinóon Indië! Dat woord had voor mij, als negenja rige leerlinge van de vierde klas lagere school, een welhaast magische klank. Indië! Daar woonden enkele van mijn familie leden; een neef en zijn jonge vrouw waren er enige jaren tevoren, als pas getrouwd paartje, naar toe gegaan, uit gezonden door een bekende oliemaat schappij. Hun eerste standplaats was ergens in de rimboe van Borneo. Maar de brieven, die mijn Ouders van tijd tot tijd ontvingen, deden mijn kinder hartje sneller kloppen. Wat zou ik daar óók eens graag naar toe willen gaan! Het leek me heerlijk, te wonen in dat land van altijd-zon! Hoe blij en geluk kig moesten de mensen wel zijn, die er hun hele leven konden wonendie er geboren warendie daar hun "thuis" haddenomdat daar hun vaderland was En in de aardrijkskundelessen genoot ik van alles, wat we leerden over dat mooie, verre, heerlijk-warme land, en ik droomde ervan, óók eens in mijn leven die grote reis te mogen maken, die per boot in Rotterdam begon, en die je na een maand (oef, wat een lange reis!) op de plaats van bestem ming, in het land van je dromen bracht. Je kon de reis ook bekorten, door met de trein tot Marseille of Genua te gaan, maar dat leek me echter niet je-van- hèt! Vader vertelde me vaak over andere familieleden, die heel, heel lang gele den al, naar het land-van-mijn-dromen waren gegaan: als dokter, of apothe ker, en zelfs enigen als missiezuster. Deze laatsten hadden in Bandoeng of Buitenzorg gewerkt, jarenlang: Mère Xavier Neujean en Mère Thérèse, haar Assistante; ze waren lid van de Con gregatie der Zusters Ursulinen. Mijn neef en zijn vrouw kwamen terug in 1934, in de heel koude januari maand. En we zagen foto's, albums vol, van heel veel plekjes uit mijn droom land: Borneo, Sumatra en Java, waar ze het laatst waren geweest. Ik begon mijn studie voor onderwijze res. En dat hield ook in, dat de aard- Tjalie aan de wandel met zijn kleindochter. rijkskunde en de geschiedenis nog in tensiever bestudeerd werden. Er volgden lessen met lichtbeelden De Zusters, bij wie ik op internaat was, hadden zelf verschillende missiestaties op Sumatra, en daardoor was onze aardrijkskunde-lerares in het bezit van de prachtigste "plaatjes". Mijn verlangen naar ongekende verten groeide Eindexamen! Geslaagd! Nu nog even de hoofdakte plus Frans, Duits en Engels halen! En dan: naar Indië!!! Maar donkere wolken pakten zich sa men boven Europa, en vlak daarna over heel de wereld Wereldoorlog II brak los! Tot die morgen in december! "Hebben jullie het al gehoord? Vrese lijk! Japan is Indië aan het bestoken het is oorlog in ons goede Indië! Ik slikte even moeilijk. O, wat hoopte ik, dat het een onjuist bericht zou zijn geweest! Maar de volgende dagen hoorden we steeds meer over die verschrikkelijke strijd, al zou het tot na 1945 duren, voor we er de droevige bijzonderheden van zouden vernemen. Mijn arme droom-land! En zo werd het, na lange, moeilijke jaren eindelijk 1945, 1946. Persoonlijk heb ik je helaas niet gekend, Doch ik weet, wie je was en wie je nog bent. In het hart van je vrienden leef jij altijd voort Door een kracht, die aan leven noch dood zich stoort. Voor ons was jij de man van het Indische leven. Voor dit ideaal heb je alles gegeven. Niemand zal ooit vergeten, dat jij hebt bestaan En ons in de eeuwigheid voor bent gegaan. Wij hopen je eens weer te mogen ontmoeten, Dat doet onze smart om je heengaan, verzoeten. Mevr. H. M. B.-Delft Toen volgde de soevereiniteitsover dracht, waar ik zo mijn eigen gedach ten over had. Was dat nu werkelijk de oplossing? Het wilde er bij mij niet in. Voor het eerst in mijn leven ontmoette ik mensen, die in Indië geboren en getogen waren, en ik zag er langzaam maar zeker steeds meer, op straat, in winkels, in de kerk, als mijn leerlinge- tjes op school. Wat waren die kinderen héérlijke leerlingen, zo beschaafd, zo leergierig, zo ijverig! En wat hadden ze vriendelijke Ouders Neen, ik mocht niet gaan vergelijken, maar toch, onwillekeurig Ik begon een beetje te begrijpen, waar om familieleden en vrienden, die in In dië waren geweest, zo enthousiast wa ren. Het heimwee naar mijn onbekende droom-land kwam weer sterker terug. Maar de kans op verwezenlijking van mijn hartewensen werd met de dag kleiner. Indië was Indonesië geworden en het zou nog wel de nodige jaren duren, voor men er "op orde" was. Doch met die jaren werd ik^ouder en kwam boven de leeftijdsgrens, waarop men nog verantwoord voor een eerste langdurig verblijf in de tropen kon ver trekken. Mijn droom-land werd onbe reikbaar Nee, tóch niet helemaal! Een kunstenaar uit het land-van-mijn- dromen was óók in Nederland komen wonen, en ik ontdekte, helaas veel te laat, dat we in dezelfde stadswijk van Den Haag leefden. Hij was een kunstenaar-met-het-woord! Hij had de gave, het heimwee van vele anderen naar hun verre vaderland, aan te voelen. Leefde er ook in zijn hart niet het eeuwige verlangen van "terug-naar- zijn-land-van-de-zon" Klonk in zijn hart niet altijd het lied van de gamelan? Was hij voor die hem kenden, en ook voor wie hem nog nooit gezien of gesproken hadden, niet altijd, met woord en daad, de belicha ming van wat er leeft in de ziel van de mensen uit mijn droom-land? De laatste twee jaren ontmoette ik hem zo nu en dan, als hij een wandelingetje maakte met zijn schattige kleindoch tertje, of als hij zomaar juist de deur binnenkwam of er even uit ging. We wisselden niet veel woorden. Dat was voor de kunstenaar ook niet nodig. Hij wist, met weinig woorden, veel te zeggen. Ik ontmoette hem voor het laatst die vrijdagavond, enkele dagen voor hij ons verlaten zou. Een vriendelijke, hoffelijke groet, een grapje, en Tjalie ging naar boven Maar die laatste korte ontmoeting zal me altijd bij-blijven. Pas na zijn heengaan zag ik het land- van-mijn-dromen, leerde Tk het kennen, zoals niemand anders dan alleen Tjalie Robinson het me kon laten zien. Ik kreeg enkele werken van de kunste naar-met-het-woord ten geschenke. Ik ben nu eindelijk in mijn droom-land, en ik houd ervan. Teresa von Orsbach. 16

Tong Tong | 1974 | | pagina 16