ALTUDFITZUN? EXTRA LEVENSKRACHT? BOEKBESPREKINGEN Vaarwel, tot betere tijden Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW OPROEP BEGRAAFPLAATS KOBONG Het reeds geruime tijd aangekondigde werk van J. C. Bijkerk dat bovenstaan de titel draagt is thans verschenen bij de Uitgeverij T. Wever B.V. te Frane- ker. Een kloek deel, met forse letter gedrukt en voorzien van een aantal foto's waarvan verscheidene die ik nog niet tegenkwam in de bibliotheek vol literatuur over de laatste jaren van het nederlands bewind over Oost-lndië. Want daarover gaat het boek van Bij kerk. De titel ontleent hij aan de woorden, waarmee Bert Garthoff de laatste uitzending van de NIROM van uit Bandung op 8 maart 1942 besloot: "Wij sluiten nu. Vaarwel, tot betere tijden. Leve de Koningin!" De schrijver noemt zijn geschrift een documentaire. Wie van een documen taire slechts de weergave van objectiéf vaststaande feiten verwacht kan niet bij Bijkerk terecht. Hij kruidt zijn schets van het laatste decennium van het ne derlands bewind over de Gordel van Smaragd met onverbloemde oordeel vellingen. Gouverneur-generaal Van Starkenborgh heeft zijn grote en on verdeelde bewondering, diens voor ganger echter loopt niet met hem in de pas. Ongezouten critiek levert hij ook op de laatste legercommandant. Het is een merkwaardig boek, in zover re dat het om en om een schets geeft van de gebeurtenissen in dat fatale tijdperk zoals Bijkerk die ziet en frag menten uit het dagboek van zijn tante, mevrouw A. C. van de Hout-Bennink (of Van den Hout; beide spellingen komen voor) die, na een tijdvak als plantersvrouw in Indië naar Zuid-Afrika verhuist en vandaar na de bezetting van Nederland naar het oude nest te rugkeert. Wanneer haar man en zij zich in de donkere dagen van 1942 met de Poelau Bras in veiligheid trachten te stellen beleeft zij een afschuwelijk avontuur: het schip wordt getorpe deerd en eerst na haast onvoorstelba re beproevingen wordt zij gered als de sloep, waarin zij is gezeten de kust van Sumatra bereikt, om daar vervolgens te verdwijnen in een vrouwenkamp te Palembang Haar man heeft de ramp niet overleefdTussen de bedrijven door van dit aangrijpend verhaal doet Bijkerk zijn verhaal. Het merkwaardigst van dit merkwaardige boek is, dat deze gado-gado van persoonlijke belevenis sen. de geschiedenis van de familie van de dagboek-schrijfster inbegrepen, zich vlot laat lezen en de persoonlijke ervaringen in geen enkel opzicht de schets van de laatste jaren van het bestaan van Nederlands-lndië storen. De schrijver heeft zich de moeite ge geven een grote literatuurlijst door te werken en een aantal "ooggetuigen" nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, ƒ4,65 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. te raadplegen. Het is niet moeilijk hem op een aantal kleine vergissingen en onnauwkeurigheden te betrappen, maar wat voor zin heeft dat? Belangrijker is, dat hij een schets heeft gegeven van bewogen jaren die inderdaad de her inneringen van hen, die toen ook al in Indië leefden en werkten volkomen dekt. Bijkerk is zelf in Batavia geboren, maar ofschoon deelgenoot aan het ge beuren moet hij te jong geweest zijn om dit bewust te beleven; zijn geboor tejaar is namelijk 1928. Toch moet het tijdsgewricht hem hebben gegrepen: wie anders begint ruim dertig jaar later aan een werk als dit? Ook al heeft hij daarbij de steun van Anthony van Kam pen (die een Ten Geleide schreef) en van Ir. G. S. Vrijburg, die onvermoei bare strijder voor het goed recht van de "ex-kolonialen" (die Bijkerk overi gens niet spaart). Een boek, dat de ouderen onder ons niet zullen willen missen en waarmee de jongeren die de catastrofe alleen van horen zeggen kennen, hun nut zouden kunnen doen. Vaarwel, tot betere tijden is verkrijg baar in de boekhandel Tong Tong Prijs 24,50 plus porto 2,50. Reeds lang deden geruchten de ronde, dat voor graven op de Europese be graafplaats Kobong te Semarang die 30 jaar oud zijn, opnieuw betaald moet worden, ook, als die graven gekocht zijn. Zo niet, dan worden ze ontruimd. Gelukkig valt het bedrag wel mee. Op korte termijn moet voor de volgende 30 jaar gebruik, Rps. 3000 betaald worden. Het beste is, om een kennis in Semarang een aanvraagformulier te laten vragen en in te vullen en dan van hieruit via een bank de tegenwaar de van Rps. 3000 over te maken. Men is van plan van de Europese begraaf plaats Kobong een grote markt te maken. Graven met de letters A en B komen het eerst aan de beurt. De grens loopt ongeveer tot de nissen met de letter Z. Hoewel 30 jaar een hele tijd schijnt, lijkt het me als de dag van gisteren, dat mijn Ouders overleden zijn (1942 en"44). En zo zullen de meesten van ons 't ook aanvoelen. Een ontruiming van een graf zou ik als een soort ont wijding aanvoelen. Vandaar mijn vrien delijk verzoek dit bericht via Tong Tong door te geven. L. M. v.d. DUSSEN-WEBER Op de filmavond over Indonesië, die in Zoetermeer op 7 juni jl. werd gehou den, vroeg Mevr. van As aan de Heer Vroegop uit Djakarta om inlichtingen over de fam. Munting in Djakarta. Mevr. van As wordt verzocht zich te wenden tot Domed B.V., Herengracht 331, Amsterdam, tel. 020-23 46 82. 7

Tong Tong | 1974 | | pagina 7