HOE VREEMD EEN STUIVERTJE ROLLEN KAN! T0EN froeher Ié DISCO BOLLAND -k it Tot mijn grote verbazing kreeg ik, via familie uit Holland, het stukje uit de Tong Tong, getiteld: "Perkeniers van Ambon en Banda", geschreven door Mevrouw E. A. Ph. Ziesel-Schmidha- mer, toegestuurd, (zie Tong Tong van 1 mei '74, Red.) Ik ben getrouwd met Philip Karei Schmidhamer, die een neef is van Mevrouw Ziesel en haar het laatst heeft ontmoet voor de oorlog toen hij bij hen op een rubberplantage vlak bij Djakarta logeerde. Mijn man was toen nog een jongen, Mevrouw Ziesel was al getrouwd. Voor zover mij bekend is mijn man de laatste Schmidhamer(??) Ook een perkenier als men kan zeggen dat een planter een soort perkenier is. Hij is geboren op zee, 5 gr. 53' N.B. en 90 gr. 50'O.L. a/b van het Nederlandse schip "Prinses Juliana". Zijn Vader, één van de vijf kinderen, over wie Mevrouw Ziesel schrijft, was Gotlieb Frederik Karei Schmidhamer. Mijn man is tot 1958 in Indonesië ge bleven en heeft ook daar al op een plantage gewerkt, een rubberplantage in Midden Java: "Banjumas". Sinds 1958 is hij in Papua New Guinea. We zitten op het ogenblik op een klap per- en cacaoplantage, om precies te ziin, Baubauquina Estate, Central Dis trict, ong. 15 miles ten noorden van Abau Island, dat ligt aan de zuidkust (vervolg: "Bateë llië') weg. Op mijn vraag, waarvoor deze nu ge bruikt werd, antwoordde men: "Als rustplaats en om op te "sembahjang en. (dus als bidplaats). De Gouverneur Generaal van Ned. In- die Jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer heeft in 1939 de van Heutsz bank bezocht en op deze bank gezeten. De Atjehse bevolking (de ouderen) wisten zich dat nog goed te herin van Papua en 125 miles ten oosten van Port Moresby. De plantage is één van de meest ge- isoleerde hier, geen telefoon, alleen radio om contact te hebben met Port Moresby. Er zijn hier ook geen wegen en alle vervoer gaat per boot over de rivier. Voor een bezoek aan de stad, wat we slechts eens per zes maanden doen, moeten we dan ook 30 minuten varen met de speedboot naar de buur- plantage, waar een landingsbaan is en kunnen vandaar met een vliegtuigje naar Port Moresby (ong. één uur vlie gen). Verder komt er eens per drie weken een boot om goederen te bren gen en de plantageproducten op te halen. Dit alles schrijf ik U als reactie op het stukje, dat Mevrouw Ziesel schreef omdat ik het zo leuk vond het allemaal te lezen en mijn man de rij van Schmid- hamers sluit, tenzij er nog een Schmid hamer zich meld. Analoog aan de foto, die U publiceerde, is de foto van mijn man op de plantage temidden van een paar contractboys, die hier werken. Bovendien laat de foto enkele tweeling klappers zien, iets wat ook bij klappers wel eens voorkomt. G. A. Schmidhamer-Man neren. Stationsweg 143 tel. 070-60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070-60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in oude krontjong en Indone- sische pop-muziek, ook op muziekcassettes. Uitgebreid country en western repertoire j (import) Soul en Surinaamse L.P.'s. J. H. J. Brendgen India filmhits uit Bombay en verder alle TOPHITS van nu. Voordrachten uit de Koran op L.P.'s. (Herinneringen van een huisvrouw in ruste). Toen ik de foto van Gedong Saté, voorkomend in T.T. no. 24 bekeek, bestormden mij duizend en één her inneringen, waarvan ik hier enige ver tel. Verder dan Gedong Saté verrees im mers omstreeks het einde der dertiger jaren, het gebouw van het Indische Pensioenfonds en wel aan de overkant. Hierachter ontstond de vogelbuurt, met woningen, bestemd voor al het perso- neel. Daar mijn man in die tijd slechts een heel nietig ambtenaartje was, werd hem naar diens rang een klein hoek- huisje toegewezen in Gang Djalak. Duidt "Djalak" niet de minst aanzien lijke onder de vogels? Desondanks was het een geriefelijke en gezellig huisje. De tuin, ook klein, hadden wij beplant met rode polianta's. Achter het huis klom al spoedig langs draden ge leid, de Laboe Siam, die tot op 't dak vruchten had. Halfgaar gekookt, als lalap, met sambal kemiri smaakten ze voortreffelijk. In dat kleine huisje viel mij eens een grote eer te beurt. Het was, nadat ik een heerlijk bad had genomen en even in de open gang voor de mandikamer stond te genieten van een vriendelijk uitzicht. Eerst de watertoren, waarnaast een kampong en ver daarachter blauwe bergen. Toen vernam ik paardestappen. Mijn eerste gedachte was: weg wezen. Mijn nieuwsgierigheid won. De ruiters waren dicht genaderd. Als aan de grond ge nageld, herkende ik Generaal Beren schot, iets achter hem zijn adjudant. Eerstgenoemde reed aan de kant van m'n woning. Wat ik niet verwacht had, geschiedde. Vriendelijk zei hij: "Goe de morgen!" Gelijktijdig salueerde hij, wat prompt door z'n adjudant werd gevolgd. Timide groette ik terug, in dachtig mijn kleding. Ik had nl. een rode kimono om, tèklèks onder de voeten, m'n kapsel a la kon- dé perdom. Dit was over een Grote Tuan en een heel, heel klein mevrouw tje. Rest nog dit, dat Gedong Saté in die tijd onze richtsnoer bleef op weg naar huis. Nietige herinneringen, toch zo dierbaar, uit tempo dulu! F.M. De huidige wereld, die méér middelen heeft, méér kennis, méér technische vaardigheden dan ooit te voren, gaat als de meest rampzalige wereld die er ooit geweest is, roerloos stroomaf waarts. José Ortega Y Gasset

Tong Tong | 1974 | | pagina 9