Sta op eigen benen! JE GELOOFT HET NIET PLANTENZIELEN POEKOEL TEROES POT "INDONESISCHE FILMAVOND (Uit de nagelaten papieren van Tjalie) Wat ons uit de regelmatige brieven van Rogier in Indonesië telkens weer treft: het gevoel van definitieve BE VRIJDING van al die verlokkingen en voorspiegelingen van rijkdom en geluk, die van deze westerse beschaving een meedogenloze "rat-race" gemaakt heb ben: een uitputtende bestaansstrijd die ons hele leven ondermijnt. Het woordenboek constateert het heel nuchter: "rat-race": "zinloze jacht naar meer; tredmolen van de maatschap pij." Het gekke ervan is, dat je het niet weet als je er middenin zit. En er op zijn hoogst pseudo-filosofisch over spreekt als iets buiten je eigen sfeer, waar je vanzelfsprekend niet aan mee doet Maar pas als je geheel buiten Europa leeft, tussen eenvoudige mensenlgroe- pen die van hieruit "achterlijk" ge noemd worden, waarbij je geschokt bent om hun tevredenheid met weinig eni schijnbaar nimmer eindigende on derlinge hulpvaardigheid, kan plotse ling de europese cultuurdwang van je Gezien in een dure antiek-winkel, tus sen 'n Chinese pot van zoveel honderd gulden en zoveel honderd jaar oud en een prachtige oud-Hollands zilveren theepot, een Indonesische sèrok. Zo'n echte, gewone schep met gaatjes om de ajam-tempe-tahoe, kroepoek uit de olie te scheppen. Van gewoon zink of mis schien blik. Je lah je rot gewoon. Totdat je de prijs die ze er voor vragen ge hoord hebt! Je kunt tegenwoordig diepvries ketella pohoong (singkong, cassave) krijgen voor 2,75 per pak. Op de gebruiks aanwijzing: Te serveren als aardappe len met vlees- of knoflooksaus. Kunt U zich voorstellen dure singkong, verrukkelijk gestoomd te eten met klapper en suiker. Of om tapé te ma ken. Of te goreng in kleine stukjes. Neen, als aardappelen te eten; met worteltjes en een bal gehakt. O, Indo nesië, wat sta je nog ver, ver van deze cultuur. Mijn vraag: welke krankzinnige zorgde voor de verpakking van de singkong? Mijn handen jeuken al afvallen en je zulke versregels wéér ontdekken als van Ezra Pound (die als communist en krankzinnige uitgestoten werd): "Haal neer je ijdelheid! Haal neer, zeg ik! Leer van de groene we reld wat je plaats kan zijn!" Maar Rogier (en vele westerlingen die uit Azië terugkomen) getuigen ook van de ontelbare vormen van "upgrading": imitatiezucht van westerse leefpatro nen, om daardoor meer te schijnen dan men is. Zoals vroeger het verlangen van keepers in het Indische voetbal om een trui te dragen en een pet. Wat logisch is bij de WINTERsport voetbal in Europa, waar je vaak voetballen moet bij temperaturen van 0 graden of minder. Maar bij temperaturen van 35 graden en meer gewoon waanzinnig is! Wat vooral in de grote steden in Azië verwarrend (en vaak onrustbarend) is: het snel veld winnen van westerse leef patronen (die eigenlijk afbraakpatronen zijn) "hand in hand" met natuurpatro- nen, waardoor stromingen ontstaan met DRAAIKOLKEN die duizelig maken en acuut gevaarlijk kunnen zijn. Van Europa uit, ziet dat alles er "grie zelig" uit, net zoals zelfs voor Indone siërs de woeste aanblik van de cata racten en stroomversnellingen van b.v. de Tjiliwung, Tjikapundung of Pekantji- lan, maar alleen wie in jeugdige over moed heeft leren zwemmen in zulk water, weet er volkomen veilig in te zijn. De sleutel van zekerheid: berdiri di kaki sëndiri; wordt niet in slaap ge wiegd door politieke en sociale schijn zekerheden. T.R. Een nieuw, nuttig en belangwek kend planten- en kruidenboek van Mellie Uyldert. Uit de inhoud: Laat de natuur tuinieren - Eigen kruid in eigen tuin - Hebben planten gevoel? - Planten onder elkaar - Vriend schap en vijandschap in de moestuin. Met vele kleurenillustraties en tekeningen. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 32,50 f 2,50 porto.. Twee Hollandse dames bij Tong-Tong. Ze hebben gehoord dat wij misschien Indische boeken hebben. Ze zoeken naar een Indonesische legende voor een opvoering of zoiets. We hebben niets, maar bieden haar aan in onze jaargangen te kijken of er iets bruik baars is bij "vertellingen bij de lampoe templek". Met angst in de ogen vraagt de een: "Uw blad is toch wel in het Nederlands geschreven?" "Welja hoor," stel ik gerust, "we zijn al zooo- lang in Holland, we spreken en schrij- Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Juli 1974. A.A. 25,— 25,—; A. C. v. Ahee 50,—; A. Burg 10,Mej. C. H. Beerman 10, Mw. Zr. H. S. W. v. Braningen-Scheurer 25,J. M. Bons 14,J. de Beer 2,50; W. Boverhof 10,K. S. v. Daim 7,50 7,50; L.C.F. de Graaff 25,E.C. de Graaff 5,50; W. Hazenberg-Verbeet 10,L. C. 't Hooft 8,25; Mw. J. Kettelarij 25,J. Knaebel 10,Th. Kornmann-Rijken 35,R. Ma- riouw 10,Ch. W. G. Mekern 10,50; N.N. 10,N.N. 100,Mw. B. M. Naberman 7,50 7,50; Mevr. Ouwerkekrk 10,Mej. A. H. Overdijkink 20,L. F. Ost 10, Mej. A. L. Polack 5,50; H. G. van Reyn- Uhlenbosch 10,Mw. Rollands-Valkier 5,F. Sauselé 10,10,G. A. Swart 10,—; Dr. W. Steenaart (U.S.A.) 21,—; M. Sirag-Nobel 10,Mw. E. I. Soeteman 3,50; E. H. Samethini 15,A. M. Swart 14, G. E. M. J. Schulz 20,A. v. Velthoven 10,—; W. P. v. Vliet-Holland 25,—; M. A. G. de Vries 10,—; H. W. Visser 1,—; H. A. Wessels-Bol 10,A. A. Weidema-Vermeu- len 7,N. H. Wichers-Bleckmann 10, A. W. W. A. van Witsen-Bommel 10,M. H. W. Walbeeken 15,50; G. Zaalberg-Piso 18,95. Binnengekomen in Juli 1974 742,20 Verkoop Herdenkingstegels 312, Totaal f 1054,20 Wegens overweldigende opkomst tij dens de laatste Indonesische filmavond in "Onder de Toren" in de wijk Palen- stein, wordt deze film öp VRIJDAG 27 SEPTEMBER wederom vertoond, maar nu in de wijk Meerzicht in het "Aanloopcentrum", Kerkenbos 8 te Zoetermeer. AANVANG 19.30 UUR precies. TOEGANG: 1,— p.p.p Een reisverslag 1974 van de plaatsen: Djakarta, Bandung, Djokja, Surabaja, Malang, Lawang, Banjuwangi en niet te vergeten Tretes en Bali, gefilmd door de heer P.A.N.S. Schomper. Het is een geluidsfilm. Bar open en Indonesische koekjes ver krijgbaar. "SLAMAT DATANG" Voor verdere informatie: tel. 21 24 33 en tel. 31 25 74. Georganiseerd door het Wijkorgaan Meerzicht. ven Nederlands!" Je kunt wel op twee vingers natellen dat ze niets vinden. En dan vragen ze naar het verhaal van een Sumatraanse vrouw die "Kartina- ta" heet of zoiets en die heel bekend was in Indonesië. We hebben Raden Kartini maar kalm in haar wijze duis ternis laten zitten, want tegen dit schelle Hollandse licht is werkelijk nie mand bestand. L.D. 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4