ZONDER BLIKSEM ZOUDEN WE ALLANG NAAR "DE BLIKSEM" ZIJN GEGAAN Controleur Tiggelman werd gedood, terwijl zijn vrouw, die ook het huis uit kwam, niets overkwam. Tiggelman was een goed mens, be schaafd en niet hoogmoedig. Hij werd louter en alleen het slachtoffer, omdat hij Hollander was en Bestuursambte naar, en beschouwd werd als een "Koloniaal symbool". Tot zover het gedeelte uit de Memoi res van Teuku Muhd. Ali P. Polim, dat hier betrekking op heeft. Met twee jeeps vertrokken naar Tanoh Abeë en een bezoek gebracht aan het huis van wijlen Teungku Tjhik Tanoh Abeë en de "Deah" aldaar. Aantekening: Deah is een niet voor de Vrijdagsdienst bestemd bedehuis met een verhoogde stenen vloer en houten wanden, soms met een gemetseld bid- huis en een lage stenen erfafsluiting. (Atjeh's-Ned. Woordenboek van Prof. H. Djajadininggrat) In een gedeelte van deze Deah is be graven Teungku Tjhik Tanoh Abeë. In het huis van wijlen Tgk. Tjhik T. Abeë daarna een Acehse rijstmaaltijd ge bruikt met ongeveer 12 personeni. Het aantal tijgers in dit gebied (W. hellingen van de Gng. Seulawaih, Goudberg) is aan het verminderen, getuige de aanwezigheid van een groot aantal wilde varkens. Op mijn eerdere tocht naar Noord Aceh werden door mij vele met speren gewapende Acehers gezien met hon den, die drijfjachten hielden, (omgeving Saré) Er bevindt zich nog een kudde olifan ten op de Gng. Seulawaih, maar deze verplaatst zich bij wijlen naar de West kust. (Lam No.) In de avond weer vertrokken naar Banda Aceh, na op de keudé te Seuli- meum koffie gedronken te hebben. Gedurende mijn verblijf van anderhal ve maand in Aceh (april/mei '74) wer den door mij verschillende tochten on dernomen naar historische objecten, met het doel ook van Aceh'se zijde belangstelling te kweken voor de his torie van dit geschiedkundig belang rijke gebied, hetgeen ook tot resultaat leidde. Zo werd met de Bupati van N. Aceh te Lho' Seumawe zijn Edele's plan be sproken, de voormalige woning van Kapt. H. Colijn aldaar, waar Teuku Panglima Polim Muhd. Daud zich in 1903 aan ons gezag onderwierp, in te richten als museum. De Bupati van Oost Aceh te Langsa gaf het voornemen te kennen het af gebroken Tamiang monument (destijds gelegen vóór het station te Medan) weder op te richten te Langsa. (Tami ang behoort tot het bestuursgebied van O. Aceh.) Het hoofddoel van mijn bezoek aan Aceh was natuurlijk te komen tot de restauratie van het erekerkhof Peut- joet te Banda Aceh (Kutaradja), alwaar 2200 van onze helden en "grote men sen" begraven liggen, en waarvan de Acehers zelf niet begrijpen, dat er van Nederlandse zijde zo weinig belang stelling voor bestaat. Het saldo van het Peutjoetfonds be draagt 10,000,maar om tot vol ledige restauratie te komen is veel meer nodig. De Gouverneur van Aceh heeft toegezegd tijdens een bespre king met onze Militaire Attaché de Kol. J. Linzel en ondergetekende in de Pendopo (Gouverneurswoning), de ij zeren stijlen te leveren voor de om heining (rails van de Acehtram, traject K. Radja-Uleë Lheuë), en de onder zijn Edele's staande diensten medewerking te doen verlenen. De K.N.I.L. kerkhoven liggen over de gehele archipel verspreid en zijn in rimboe herschapen, (van Sabang tot Merauke) De erebegraafplaats Peutjoet moet een representant worden van al deze Tanoh vergeten dodenakkers met de daarop ter aarde bestelde krijgsmakkers. Degenen, die het Peutjoetfonds willen steunen, kunnen dit doen op postrek. 1376185 t.n.v. J. H. J. Brendgen, L. Reaellaan 70 te Haarlem, onder ver melding "Peutjoetfonds". J. H. J. Brendgen. De bliksem ontstaat tijdens een elec- trische ontlading tussen onweerswol ken onderling of onweerswolken en aarde met mogelijke spanningsver schillen van meer dan 100.000.000 volt. Men heeft waargenomen dat 't prac- tisch aan één stuk door bliksemt, over de gehele aarde meer dan 100 x per seconde. Ook de bliksem heeft net als iedere medaille twee zijden: a. de negatieve zijde is dat de blik sem van alle natuurverschijnselen de meeste slachtoffers onder de mensen maakt en bovendien miljoenen schade veroorzaakt. Zo werd o.a. de bosbrand van 't natio naal park van Winatchee in de zomer 1970 door de bliksem veroorzaakt. Dat was de grootste bliksembosbrand aller tijden in de U.S.A., 500.000 hecta re bos dat in duizenden jaren is ge groeid werd in acht dagen vernietigd. T.g.v. de ondervolgende noodlottige kringloop: brand zuigt zuurstof aan; meer zuur stof veroorzaakt grotere brand; gro tere brand zuigt nog meer zuurstof aan enzen door de geweldige rookontwikkeling werd iedere snelle blusactie onmogelijk. b. de positieve keerzijde: 80% van onze dampkring bestaat uit stikstof (on ontbeerlijk voedsel voor de planten.) Boven elke km2 zweeft 8V2 miljoen ton stikstof maar helaas in de onbruik bare gasvorm. De bliksem echter ver hit de getroffen dampkring tot 30.000 °C. Daardoor ontstaat een ket ting van chemische reacties met als resultaat in water oplosbare stikstof- oxyden. Daardoor kan de regen ze oplossen en als verdund salpeterzuur aan de aarde schenken waar 't zich vermengd met de bodemmineralen en op die wijze voedingszouten voor de planten vormt, die anders niet zouden kunnen bestaan m.a.w. zonder bliksem geen planten en dus ook geen dieren en geen mensen. Dus ook wat de bliksem betreft niet kijken naar de sombere negatieve) zijde van de medaille maar naar de blijde positieve) zijde. Want zoals altijd negatief denken ongezond ziekte; positief denken gezond fitheid. O. H. Kiliaan Het gezelschap na de maaltijd op de veranda van het huis van wijlen Teungku Thjik Abeë. In het midden Teuku Bachtiar Panglima Polim, links kol. Brendgen. 7

Tong Tong | 1974 | | pagina 7