HERKENNING IN KEW GARDENS DISCO BOLLAND W Vervolg van vorige pagina sporen, hij bezwoor mijn Vader hem in zijn plaats te laten gaan, hij smeekte net zo lang, totdat hij toestemde. En zelf een andere kant de rimboe introk. Mijn Vader had niets meer van de andere patrouille gehoord en nu dit bericht! Wat had de jonge luitenant gedroomd? Een andere keer: Mijn Vader stond aan 't hoofd van een kleine patrouille en was op weg naar een vijandelijke kampong. Ze waren in een klein dal terecht ge komen zonder uitgang en bemerkten plotseling, dat ze aan drie kanten door een grote overmacht waren ingesloten, 't Wemelde voor hen uit, links en rechts van de Atjehers, die, zeker van hun prooi, hun ijzingwekkende strijdkreten gilden. Plotseling begon mijn Vader als een razende 't kleine dal heen en weer te rennen, met een enorme stem commando's roepend, vóór, achter, links, réchts! Zodat de vijand dacht, dat zij zich vergist hebben en dat er een grote troepenmacht in 't dal stond. Enop de vlucht sloeg! Mijn Vader kreeg de kans zich terug te trekken en zijn groepje militairen ongedeerd in 't bivak terug te brengen. Maar nu 't vervolg: Na een paar dagen werd hij bij zijn Chef ontboden; er was door de krijgs raad een beschuldiging tegen hem in gediend. Hij zou zijn plicht hebben verzaakt, hij zou bij de ontmoeting met de vijand geen tegenstand hebben ge boden. Mijn Vader zou, in tegenwoordigheid van zijn eigen soldaten gedegradeerd worden. Maar op 't ogenblik, dat dit vonnis werd uitgesproken, gingen de deuren van 't rechtsgebouwtje open en, tussen twee marechaussé's, werd een Atjeher binnengebracht. De man zag mijn Vader daar staan, hief zijn geboeide handen in een eer biedige groet voor zijn voorhoofd en riep: "Maar dat is de grote heer, met de drie bescherm-engelen!" 't Was de gezochte leider, die met zijn grote overmacht mijn Vader bijna in gesloten had! Op dat ogenblik keerde 't lot, en mijn Vader werd bevorderd tot ridder van de militaire Willems-orde, waarvan de uitreikings-plechtigheid drie maanden later plaats vond te Fort de Koek, in 't jaar van mijn geboorte. Yfke "En gun ons af en toe, waar ter wereld ook we ons bevinden, de herkenning van iets dat vroeger veel voor ons betekend heeft." T.T. no. 1. 15-7-74 Oud-Bandoengers kunnen in de be roemde botanische tuin Kew Gardens, even buiten Londen, een plezierige ontdekking doen. Eén van de paviljoens van dit park is nl. geheel beschikbaar gesteld voor de expositie van het werk van Marian Northe 1830-1890). Marian Northe begon met het zo na tuurgetrouw mogelijk schilderen van bloemen en planten in haar huis, haar tuin, haar dorp en de omgeving. Uit eindelijk bereisde ze de hele wereld om met veel geduld, moeite en in spanning bijzondere planten, vruchten, maar ook insecten en zelfs landschap pen in, toen vooral, ontoegankelijke streken van deze aarde te schilderen. Een bijzondere prestatie wanneer men bedenkt dat het reizen in die tijd verre van comfortabel kan zijn geweest, en Marian Northe bovendien een zwakke gezondheid had. Haar schilderstukken zijn alle volgens een systematische indeling per con tinent in dit paviljoen ondergebracht. Er zijn prachtige weergaven bij van landschappen in New Zealand, Zuid Amerika de Seychellen, b v. En dan, plotseling, staat men voor sa- wah's, desa's, papaja's, Preanger-wa- tervallen, en zelfs de aloon-aloon met missigit te Bandoeng! Jammer dat er van deze verzameling zo weinig bekend is en dat er geen reproducties, al dan niet in boekvorm van bestaan. Er zouden m.i. liefheb bers genoeg voor te vinden zijn, en zeker niet alleen onder botanici! M. PROOST Ik ben de schrijfster van dit stukje zeer erkentelijk voor haar ontdekking zoals ik altijd weer dankbaar en trots ben Stationsweg 143 tel. 070-60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070-60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in oude krontjong en Indone sische pop-muziek, ook op muziekcassettes. Uitgebreid country en western repertoire (import) Soul en Surinaamse L.P.'s. India filmhits uit Bombay en verder alle TOPHITS van nu. Voordrachten uit de Koran op L.P.'s. als ik hoor dat buitenstaanders kennis hebben gemaakt met de schoonheid van "ons" wonderlijke paradijs. Om meer dan ooit te beseffen dat de tijd van dat soort ontdekkers en ont- deksters van de Natuur voorgoed voor bij is. Zo las ik in de krant dat een Nederlandse biologe een belangrijke ontdekking gedaan heeft, nl. het ge lijktijdig tot bloei laten komen van ge raniums en andere bloemen en bloe sems. Wat een voordeel als straks pe ren, appels etc. allemaal tegelijk kun nen worden geoogst. Wat een werk loonbesparing! Elke ontdekking, elke vinding in deze eeuw is gebaseerd op winstbejag. In diezelfde krant werden pagina's vol gewijd aan milieubeheer, dierenbescherming etc. etc. Het willen bewaren, vasthouden zonder méér te willen, daar komt niets van terecht zolang de "wetenschap" voortraast. Woorden, woorden, holle frasen. Blad vullingen. Waar het om gaat is geld. Meer, beter, langerrijker! Voor Marian Northe bestond 100 jaar geleden niets van dat alles. Ze wilde de Natuur ontdekken in haar natuur lijke staat, in haar oorspronkelijke om geving. Daarvoor moest ze ongerief en misschien wel veel bezwaren, tegen werking en wat dies meer zij het hoofd bieden. Ze had alleen zichzelf om in te geloven en ze moest de Moed, de Kennis, de Vaardigheid en de Liefde om haar doel te bereiken, helemaal zelf opbrengen. Er waren geen dolle mina's, rode vrouwen en vrouwenrech ten om haar bij te staan. Wie sterk wil de zijn in die tijd, was sterk. Er zijn zovele bewijzen van in de ge schiedenis, ook de Indische. Het tijdperk van de Eenling is voorbij, we willen allemaal tegelijk en allemaal even lang bloeien. En we gaan ook al lemaal tegelijk dood. Zonder dat er over een eeuw ook maar een haan naar ons zal kraaien. Omdat die er dan wel niet meer zullen zijn. L.D. Ontwikkelingshulp is het verzamelen van geld van arme mensen in rijke landen om het te geven aan rijke mensen in arme landen. (Auteur onbekend!) 13

Tong Tong | 1974 | | pagina 13