Door PLANTERSVROUW schikking over een auto met een privé- chauffeuse, die haar brood hard te verdienen kreeg! Want plotseling schoot nu de oude trekkersnatuur weer los. Behalve lange autoritten door Europa, werden er ie der jaar verre vliegreizen ondernomen, "om de nog nooit aanschouwde won deren van de wereld te zien". Naar de cultuurmonumenten van India, Perzië, Rusland, Mexico. Ja, de reis naar de fantastische wereld der Atzteken in Mexico, zou zijn laatste trip overzee worden, in Januari '73. Dadelijk na thuiskomst begon hij zich onwel te voelen en ging zijn gezondheid on herroepelijk bergafwaarts, zonder dat hij daar overigens veel gewicht aan hechtte. Van een specialisten-onder zoek geen sprake, nauwelijks een lich te doktersbehandeling voor de hinder lijkste symptomenHij hadTenslot- te ook nergens pijn, niet waar (God zij gedankt) en dat overdreven mager worden - nou ja, dat was zo erg niet. In Augustus wilde hij toch nog beslist naar Zwitserland, om een lezingcursus van Krishnamurti bij te wonen in Saa- nen, en zijn oude trouwe vriendin Trudy in Aarberg nog eens op te zoeken. Deze kreeg de schrik van haar leven toen ze hem zag en toen hij eindelijk thuis was begreep hij ook wel, "dat hij het nu wel wat rustiger aan zou moe ten doen." De laatste maanden bracht hij door met lezen en mensen ontvangen, tus sen bed en stoel. Iedere morgen stee vast onder de douche en iedere na middag compleet aangekleed om aan tafel te gaan, ook al kon hij niets meer eten dan wat smakeloze papjes. Zo heb ik hem voor het laatst mee gemaakt, toen ik in October bij hem was; vol belangstelling in de nieuwste ontwikkelingen op mijn studieterrein (parapsychologie, para-fysica), waar over hij moderne lectuur bezat en mij dan ook een volume meegaf. Hij was ook tot in de puntjes op de hoogte van het doen en laten van al zijn kin deren en van het jonge wel en wee van zijn veertien kleinkinderen, van 0 - 20 jaar. Als zijn verstverwijderde dochter, hield hij mij dan ook trouw en geregeld op de hoogte van de familie-kroniek, een functie die moeilijk iemand anders zal overnemen en die ik zeer missen zal. Zo was mijn Vader, één van die merk waardige mensen die een leven lang hun benen uit het lijf rennen om te dienen, zonder op of omzien; meer een geest die zich (nogal roekeloos) van een lichaam bedienen, dan omgekeerd, zoals het regel is (tegenwoordig). Weet jij, Tjalie, van mee te praten! Vertegen woordiger van een ras dat lijkt uit te sterven, misschien omdat niet meer nodig? niet meer nuttig? niet meer ge wenst? Mensen die Indië liefhadden en hun Vaderland tot ere strekten. Hormat, ja! ROLINE FROUKE PUUR NATUUR Deze week waren we voor familiebe zoek in 't oosten des lands". Ik maakte van de gelegenheid gebruik in een andere stad eens rond te kijken wat er in de winkels werd aangeboden op gebied van soya. Natuurlijk alleen in 't winkelcentrum van de wijk waar mijn dochter woont. Met toch wel grote supermarkets. Ik was gauw uitgekeken. In een Indische toko vond ik de gang bare artikelen; tahoe, timpih, ketjap, taotjo. Verder losse bonen en soya- olie. Een belangrijke supermarkt had een schap in een vergeten hoekje volge stouwd met reform-artikelen. Waaron der soya-melk in poedervorm en soya- bloem. Dit laatste was zo oud dat de rups er in zat. Geen wonder, de men sen moeten immers wel terug schrik ken voor de waanzinnige prijzen. Deze producten kwamen van een fabriek in België. Maar als u denkt dat Holland achter blijft, dan heeft U 't helemaal mis. Smits' Reform B.V. Putten, Gelder land brengt verschillende artikelen op de markt, o.a. iets dat daar te krijgen was onder de naam "Zonnatura Soy Soy". Soya lecithine poeder. "Verhoogt geestelijke en lichamelijke weerstand, versterkt de zenuwen, goed voor hart en bloedvaten. Ideaal voor afslankers" Nou? Maar we moeten die slankheid wel duur betalen, 4,75 voor een snert pakje. En volgens mij kan 't zelfde bereikt worden met gewone soya-prut die op verschillende manie ren smakelijk toebereid kan worden. Wie er toch belangstelling voor heeft: "In de kwartaaluitgave Zonnatura Post (Uitg. Smits' Reform B.V. Putten (Gld.) treft u voortdurend wenken aan hoe gezond leven beter leven wordt. Een proefexemplaar wordt u op aanvraag gratis toegezonden" Gratis nog wel! Aardiger was ons bezoekje aan de kweker, die zo geinteresseerd was in de soya-boon. Een biologisch dyna misch bedrijfje. Behalve door hem werden we vrien delijk begroet door een toom kippen die hun tjèkèrans lieten voor wat ze waren en met lang gerekte halzen kwamen aangerend. De baas was net aan zijn kopje koffie toe. Hij stuurde ons vast 't terrein op. "U kunt overal komen, zoek maar uit wat u mee wilt nemen. De kassen staan ook open. Ik kom zo bij u" Een lust voor 't oog, al die vakken waar de gezondheid van afstraalde. Voor vroege zomergroenten was 't een beet je laat in 't jaar. Maar de pronkbonen deden hun naam nog alle eer aan, met hun massa's helderrode vlinder-bloe metjes. Ja, en dan waren er natuurlijk de diver se koolsoorten, peen, prei, bieten, groenlof. Maar wat 't geheel zo aardig maakte, waren de felle kleuren van afrikanen, dille en andere riekende ge wassen. Overal tussen geplant om rupsen en ander ongedierte te weren. Gespoten werd er nl. niet, behalve zo nodig met een aftreksel van zwarte bessen-blad vermengd met een beetje suiker. Een grote hulp bij de verdelging van ongedierte waren de vogeltjes, aange trokken met voerbakjes en vetbollen in kleine bossage's hier en daar aan geplant over 't hele terrein. Mijn tomaten zijn mooier. De vruchten wegen gemiddeld twee honderd gram, hebben weinig zaad, zijn vlezig en hebben een smaak Weet u wel, dat bekende engeltje? "Zijn de resultaten niet beter als u 't blad er af haalt?" "Dat wordt veel gedaan, ja; maar ik vind de vruchten zo mooi kleuren tussen 't groene blad". Hè hè, een zeldzaam geluid in een wereld, waar in elk bedrijf alles draait om geld. Dat 't hier niet 't geval was, bleek ook bij de afrekening. Ik zocht in de kas, erg rakoes, de mooiste, rijpe meloen uit die er bij was, tien papri ka's, knotsen zo groot als mannevuis- ten, bieten, (weet u dat 't loof als groente bij aardappelen erg lekker is) zes stronken groenlof en nog meer. Dat alles voor nog geen tientje. Alles smaakte verrukkelijk naar de zon. Enwat had hij me veel geleerd. Tussen haakjes, heeft u overlast van konijnen? Digetalis planten rond 't ter rein. Nog mooi ook. Plantersvrouw. Voor correspondentie: Mevr. H. M. Marsman, Calfen 120, Ossendrecht. Apple crisp 4 kopjes gesnipperde appel kopje suiker theelepel kaneel 1/2 kopje bruine suiker 2/3 kop soya-bloem boter of margarine Schep suiker en kaneel door de ge snipperde appel. Overdoen in een on diepe, beboterde vorm. Van de andere ingrediënten een kruimelige massa kneden, over de snippers strooien en in een hete oven 20 a 25 minuten bak ken. 15

Tong Tong | 1974 | | pagina 15