REIS VAN CHRIS (I) cf-uwelieróbedrLj} BLOK GOEDKOPER ETEN MET "CURRIES" Hieronder plaatsen wij de eerste uit een serie reisindrukken van Chris in Indonesië, nl. van Bogor. - Red. Nu, van menigeen de vacantie door regen verpieterd is, denk ik aan mijn vacantie in Indonesië in '72. Het had al in geen maanden geregend. De eerste goede bui kreeg ik~~in no vember in Sukabumi. Na een kwartier gewacht te hebben, ging ik in mijn on derbroek het achtererf op en bleef naast de put staan. Armen wijd uitge spreid, het gezicht naar boven gekeerd! Regen! Regen! Regen! Zalige, lauwe, tropische regen! Ik gev- noot met volle teugen van deze sim pele regert. Toen dacht ik zo-maar aan twee ervaringen in mijn jeugd, in mijn geboortestad Bogor. Het regengat bij uitstek! Ik was tamelijk ver van huis afge dwaald en het liep al tegen half zes 's middags. De lucht zag gitzwart en ik rende als een gek om voor de bui thuis te zijn. Toen kwam de bui, plot seling en keihard. Gelukkig was er een leeg huis, waar ik kon schuilen). Maar voor het eerst maakte ik mee, dat ik de enige was, die daar school. Datzelfde lege huis, dat bij goed weer een ongestoorde speel plaats was voor ons, leek mij nu zo somber en vijandig. Vooral, als de wind bij vlagen om het huis huilde, dan kromp ik in elkaar van angst. Is het verwonderlijk, dat je als kind van zeven jaar de doodschrik op het lijf kreeg? Vooral als je door de baboe was vol gestopt met spookverhalen, weliswaar met de goede bedoeling je voor ma- grip (schemering) thuis te krijgen! Toen dan ook op gegeven moment bij een harde windvlaag, een raam met een klap dichtsloeg en allerlei geluiden uit het lege huis kwamen, toen, had ik het Geruchten gingen rond, dat de ontplof fing van de grote vuurwerkfabriek op Kottalama, een oude wijk in Malang, ook een vernietigingsdaad was van de ze Doerga en tevens het vergaan van de S.S. van der Wijk, vlakbij de kust van Rembang voor 't vissersdorp Ron- dong of Tjondong, waarbij gezagvoer der Akkerman, zich nog zwemmend redden kon, te wijten was aan de grote vernietigingsdrang van Doerga en later de Japanse oorlog over de gehele Ar chipel. Wie kent de wijsheid van het Verband der Dingen? Laten wij ons eerbiedig buigen voor de Allerhoogste, want Hij zal Zijn engelen bevelen, dat zij U bewaren in alle Uwe wegen! Dorien Kampmeinert-Hupperts. .Middagregen in Bogor. niet meer! Met een onbeschrijfelijke angst ben ik toen, aan één stuk door, naar huis gerend. De tweede keer, dat ik in een leeg huis moest schuilei was overdag. Het hi^js was vol leven, want er scholen meer dere personen, onder wie, enige ver kopers. Daar kocht een man voor 1 cent een vette kom bubur katjang idjo. En ik maar kleumen in een hoek van de open voorgalerij. Een tjelana monjet geeft niet veel warmte, nietwaar? En ik dacht bij mijzelf: "Was ik maar groot, dan kan ik ook zo'n lekkere kom bubur kopen!" Gek, dat je als kind de begrippen van groot en geld vaak met elkaar associeerde. Die man, die de bubur kocht, moet toen gevoeld hebben, hoe ik ernaar hunkerde, want hij vroeg mij: "Doek, neng?" (Wil je neng?) En ik antwoord de: "Doek, mang!" (Ik wil wel oom!) Hij kocht voor mij voor 1/2 cent, maar ik kreeg van de tukang bubur een volle mok! En de regen was goed! Chris. Wees Uzelf! zei ik tot iemand, Maar hij kon niet: hij was niemand (De Genestet) Australische huisvrouwen werden aan gemoedigd hun traditionele hoofdmaal tijd (dinner) van biefstuk, eieren en chips (patates frites) te veranderen in indiase curries en andere aziatische gerechten. Door het Ministerie van Gezondheid is een boekje van 30 pagina's uitge geven waarin recepten staan die eco nomisch en voedzaam zijn. O.a. staat er een recept in hoe een familie van 6 personen gevoed kan worden van 1 engels pond gehakt, dat op Indone sische wijze is toebereid. Iemand van het ministerie zei vandaag dat het gouvernement een campagne zal beginnen om de huisvrouwen te helpen hun voedselrekening met 50% te verlagen. De huidige toename van inflatie van 16% hebben velen de aanleiding ge geven om de economie thuis eens dieper te onderzoeken, dit in navolging van de publicatie van U.N. statistieken dat het leven in Sydney - Australië's meest bevolkte stad - duurder is dan in New York. De zegsman van het ministerie van gezondheid zei dat deze nieuwe cam pagne van het gouvernement belang rijke veranderingen zou voorstellen om bij het inkopen over te gaan tot nieuwe en andere producten. Zoals b.v. de overgang van verse melk naar poe- dermelk en soep- of stoofvlees te gebruiken i.p.v. de duurdere stukken vlees. Het nieuwe boekje, samengesteld door diëtisten, vertelt o.a. hoe men zelf brood kan bakken en legt er de nadruk op dat het niet betekent dat goedkope maaltijden een lagere voedingswaarde zouden hebben of minder smakelijk zijn. Het boekje dringt er bij de huisvrou wen op aan om meer en meer de traditionele "weekend-lamsbout" te vervangen door de Italiaanse pizza, Indonesische rijstgerechten of Indiase Tandoori kip. Een van de goedkoopste recepten in dit boekje is er een van Indonesië! Uit "The Straits Times" vertaald door A. M. Blomberg-Peelen li Vlamingstraat 5 Den Haag Telefoon 070 - 64 81 53 Boekhorststraat 12 Den Haag Telefoon 070-63 64 21 1 Specialist in alle Indische sieraden in 22 en 24 Karaat goud. In- en ver- j I koop. Ook op bestelling leverbaar. 'iiIXlirilllllllllliliillTi'MTIUTIIIIWl'.l'lilllllllllllllllillllllilililllllIIIINIIIillllllllllllllliiiTllllllinTI'ISIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllilllIIlilIliililllllli:!,;:!::",!"'; i 19

Tong Tong | 1974 | | pagina 19