'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? m VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Begin van economisch herstel op Oost-Java Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Soerabaja heeft jarenlang in een soort doornroosjesslaap gelegen. De huidige machthebbers in Indonesië concentre ren zich op de economische opbouw van hun land, maar het zwaartepunt van deze activiteit lag tot nu toe op West-Java, in het bijzonder de omge ving van Jakarta. Daar was tenminste de basis van de infrastructuur aanwe zig, welke op Oost-Java ontbrak. Stad en haven van Soerabaja worden nu echter tot nieuw leven gewekt onder leiding van generaal Ibnoe Soetowo, president van de Indonesische aard oliemaatschappij Pertamina. (Aldus een artikel in de Neue Zuericher Zeitung van 15 aug. ons toegezonden door een lezer en waarvoor onze har telijke dank - Red. T.T.) Oost-Java telt 25 miljoen inwoners, meer dan 500 per vierkante kilometer. 60% van de grond wordt door kleine boeren bewerkt, 8% is eigendom van overwegend genationaliseerde planta ges en 22% wordt door bossen be dekt. De rest wordt gevormd door woongebieden, wegen, rivieren en me ren. Tijdens het vorige vijfjarenplan werd 32 miljoen geïnvesteerd in het grote project ter regulering van de Brantas. De honderd meter hoge Karangkates- dam en een electriciteitscentrale zijn reeds voltooid. De werkzaamheden aan dit project worden voortgezet. De economische structuur en de be volkingsdruk dwingen tot aanhoudende verhoging van de agrarische produk- tie. De Indonesische vijfjarenplannen verlenen aan alle dorpen rechtstreekse subsidies ter bevordering van plaatse lijke initiatieven. Ook wordt veel aan dacht besteed aan het herstel van de onder het bewind van Soekarno bijna ingestorte plantage-economie. Dit geldt op Oost-Java met name de suiker fabrieken. Daarnaast is een goed geplande in dustrialisatie onontbeerlijk. Of de reeds genoemde maatregelen toerei kend zijn moet men afwachten, maar er gebeurt iets. In Soerabaja is een terrein van 230 hectare als industrie zone aangewezen; de infrastructurele voorbereidingen worden hier reeds ge troffen. De zone is bestemd voor 150 fabrieken en bedrijven en wordt na die te Jakarta de tweede in grootte. Terwijl enkele jaren geleden in de mil joenenstad Soerabaja nog geen ge bouwen van meer dan drie verdiepin gen hoog te vinden waren, bezit het stadscentrum thans hoge kantoren, banken en hotels. In het havengebied en aan de stadsrand zijn nieuwe in dustrieën gebouwd, hoewel Soerabaja zich in ontwikkelingsdynamiek niet met Hong Kong of Singapore kan meten. Tot nu ontbrak het Java evenzeer aan geld als aan de nodige management en techniek. De Indonesiërs zien echter Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, f 4,65 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. een zilveren streep aan de horizon: de olie-crisis zou de voorwaarden voor een snelle economische opbouw kun nen scheppen. Indonesië neemt op de lijst van aardolieproducenten met IV2 miljoen barrels per dag de achtste plaats in. De inkomsten uit de olie export zijn zo sterk toegenomen dat de chronisch negatieve betalingsbalans in een positieve is omgeslagen. Terwijl Indonesië nog maar weinige ja ren geleden in hoge mate op buiten landse kredieten was aangewezen, is het probleem thans, hoe de dollarze gen van het oliebedrijf doelmatig kan worden aangewend. "Wij moeten het gestrande schip van de Indonesische economie thans op een golf van olie vlot trekken", zei een begeleider van Soetowo. "Wij moeten investeren en nog eens investeren, want Wie weet hoe de energieverzorging er over tien, vijftien jaar uit zal zien?" Daarmee zijn de moeilijkheden overi gens nog niet uit de weg geruimd. De groei van het overheidsbudget en van het budget van Pertamina wakkeren de inflatie krachtig aan, en dit heeft ern stige sociaal-economische konsekwen- ties. Op het platteland is het ontwik kelingstempo veel langzamer. Wel ziin de arme boeren momenteel beter ge voed en gekleed dan enige jaren ge leden, en het aantal fietsen en tran sistor-radio's is aanzienlijk toegeno men. Maar het gevaar dreigt dat de kloof tussen "rijk" in de steden en "arm" op het platteland groter wordt. Waar ligt echter het alternatief voor het thans gepraktizeerde (en in begin sel succesvolle) ontwikkelingsmodel? Wie wil met energie, enthousiasme en enig kapitaal deelgenoot worden in bestaand bedrijf voor fabrikatie en dis tributie van Indische levensmiddelen? Voor wie 65 jaar nog niet "gojang kaki" betekent, misschien een taak vol nieu we aspecten! Inlichtingen: 070-98 05 57 DOE ER WAT MEE' PROBEER ER IETS MEE Soya (kedele-meel) f 3,25 incl. porto. Soya-bonen p. pd. f 4,50 incl. porto. (Voorlopige prijzen) TOKO TONG-TONG Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur! Wandtegel inclusief porto 7,50 In de winkel 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken)

Tong Tong | 1974 | | pagina 5