entoonóteilincj ^zBonnet Zaterdag, 19 October, werd in het prachtige Rosa Spier Huis in Laren de tentoonstelling geopend van de collec tie Rudolf Bonnet. Het zijn werken van jonge Balische schilders, die hij tijdens zijn jongste verblijf daar van bijna een jaar, verzamelde. Wat het oog van de meester verzamelde geeft ons nu het voorrecht een expositie te zien die werkelijk uniek en adembenemend is. Tot en met vier november heeft u nog de gelegenheid om met oog, hart en ziel van deze Balische schoonheid te genieten. We hadden het voorrecht in alle rust de ongeveer vijfentwintig stukken te bekijken, die allemaal een onvergetelij ke indruk achterlieten en in gedachten dwalen we nog langs die boeiende pracht. Wat we te zien kregen is te veel om stuk voor stuk op te noemen. Behalve tekeningen en schilderijen van Balische kunstenaars zijn er nog enkele zeer moderne batikschilderijen van Javaanse artiesten, wonderen van kleur, compo sitie en voorstelling, van een volmaakte en zeer verfijnde techniek, waarbij men vooral niet moet denken aan de sarong boven de schoorsteen, daarover echter straks meer. Om te beginnen de tekeningen in zwart en grijze tinten, zo fijn, zo prachtig van compositie, grafisch, tot in de kleinste details uitgewerkt en zo fascinerend van inhoud dat men er niet los van kan komen. Het werk van I Wajan Radjin zou ik literair willen noemen. Bij het zien van de vier menselijke figuren, waaronder een Demon en Ardjuna, roept de voor stelling een boeiend verhaal op, dat op een andere manier, in een andere di mensie en betekenis weer herhaald wordt door de verschijning van vier herten onderaan het blad, die het ver haal nog meer diepte geven en mis schien weer een andere waarde. Het geheel deed aan een pantoen denken. Niet minder boeiend zijn de schilde rijen door hun voorname ingetogenheid van kleur, de poëtische voorstellingen, de fascinerende details in de flora, waar het wemelt van de meest fantas tische wezentjes. Dromerig, mysteri eus, werelden gaan voor ons open, waarin de verhalende elementen met een magisch realisme in zachte, eigen lijk sombere tinten, zijn neergeschre ven en tegelijker tijd doorspeeld met een zacht, soms sprankelend licht. Bijzonder boeiend is het werk van een Balische Jeroen Bosch, I Made Gatra. Opvallend van kleur is het doek met de vissende reigers in een heel bijzon der blauw met een partij in een zacht en stralend groen, van de hand van I Dena, een jongeman van even twintig jaar, waarvan de Heer Bonnet een prachtige kop tekende. Van weer een heel ander karakter zijn de geheimzinnige vissen en slangach tige zeedieren zwemmend in een teer gegolfde zee waar de dageraad door heen schemert, wiskunstig van com positie, misschien een weerspiegeling van de orde in de kosmos, die I Gusti Putu Saderi ons toont. Uit alle geëxposeerde werken spreekt een wijsheid, rijkdom aan gedachten en een zielerust die voor ons Wester lingen blijkbaar niet meer is weggelegd. Het is verrassend te zien, deze ontwik keling naar prachtige, moderne Ba lische kunst, met zijn geheel eigen stijl en behoud van karakter, die getuigt van rijpheid en meesterschap. De zeer moderne batikschilderijen zijn verbluffend door een volmaakte tech niek, de overstelpende fantasie, prach tige kleuren van de fabelachtige voor stellingen, waaruit blijkt dat de Indo nesische kunstenaar bezig is een vol komen eigen en daarom originele weg te volgen, met een verfijning waar de toeschouwer stil van wordt. De Heer Bonnet vertelde dat hij voor zijn vertrek uit Indonesië dit jaar een grote en bijzonder geslaagde expositie in Jakarta had georganiseerd, waar voor de belangstelling zo overweldi gend was dat bij de opening het mees te reeds was verkocht. Waarom hebben we daar hier niets over gelezen? Kopen kunt u op deze tentoonstelling niet, maar het is te hopen dat hiermee meer bekendheid en vooral enthousi asme wordt gewekt bij een groter pu bliek dan alleen bij de mensen uit het oude Indië, voor deze kunst uit In donesië. Rini Carpentier Alting ABONNEES AMERIKA ATTENTIE Uw abonnement (luchtpost 23,-; zeepost 16,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steeverisz, c/o East-West House, 7357 Franklin Ave., Holly wood, California 90046. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang Vissende reigers, een schilderij van de hand van de Balische kunstenaar I Dena. 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11