COR RUYS tentoonstelling in het Toneel-Museum VERANTWOORDING VAN CHRIS Geen ARAK maar TOEWAK OPROEP MEMO-PORTEFEUILLE TONEELHERINNERINGEN VAN EEN OUDE DAME In het Toneelmuseum, Herengracht 168 te Amsterdam (te bereiken vanaf Cen traal Station met de tramlijnen 1, 2, 13 en 17 halte Raadhuisstraat) is tot 19 november a.s. een tentoonstelling ge wijd aan de acteur, regisseur en toneel leider Cor Ruys (1889-1952). Daar Cor Ruys zeven tournees door het voormalige Nederlands-lndië heeft gemaakt leek het ons zinvol U hierop te attenderen. De tentoonstelling is niet chronologisch, maar in facetten uit zijn loopbaan samengesteld. Naast o.a. de periode dat Cor Ruys veel samenspeelde met zijn vrouw Tilly Lus, cabaret, de na-oorlogse periode met zijn gezelschap Het Vrije Toneel is er ook aandacht besteed aan Indië. Naast vele foto's (van Indië is er bitter weinig overgebleven, maar hopelijk kunt U toch middels de foto's de sfeer van Tempo Doeloe proeven), affiches, programma's, kostuums etc. is getracht een zo volledig mogelijk beeld op te roepen van deze grote blijspelacteur. Bij de Walburg Pers te Zutphen is i.s.m. het Toneelmuseum een boekje uitge geven met o.a. artikelen van Simon Carmiggelt, Wim lbo, Simon Koster, Brammetje (M. H. du Croo), die her inneringen ophaalt aan een voorstelling van Potasch en Perlemoer in de soos van de suikerfabriek Klampok in het Poerwokerto'sche tijdens de Indië- tournee van 1927. Phonogram bracht i.s.m. Theater Klank Beeld een single uit met o.a. twee liedjes van Brammetje. De prijs van het boekje (rijk geïllus treerd) is f 9,en het grammofoon plaatje 5,75. Respectievelijk te ver krijgen in de boekhandel en grammo foonplatenzaak. Het toneelmuseum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Toegangsprijs f 1, Het Toneelmuseum houdt zich aanbe volen voor eventueel in Uw bezit zijn de materiaal betreffende het toneel in Indië. V.G.R. Saldo per 1-1-'74 183,56 Inkomsten: Mevr. V. D. Smith 20,Mevr. van Mook 25, T. Nardten 15,C. E. v. d. Hoven 10,f 70, f 253,56 Uitgaven: 6 pak. Klaten 108,3 pak Ja karta 54,162, Saldo per 31-7-'74 91,56 Chris vertelde dat hij geweldige hulp kreeg van de familie ten Cate-Munns te De Bilt. Zij zorgden voor de ver zending van bovengenoemde 9 paket- ten. Ook de Heer G. Pesch in Wage- ningen bood hulp aan. Na zijn oproep voor hulp aan Agatha Rosyati meldden zich abonnées die bereid waren iemand of een gezin te adopteren, waardoor tenminste vijf gezinnen werden ge holpen. Voor al deze hulp hartelijk dank! Voor degenen, die de (magere) kas weer wat willen aanvullen, nogmaals het gironummer voor stortingen: Giro no. 817791 v.d. Bondsspaarbank te Nijmegen t.b.v. rekening no. 93.20.37.909 t.n.v. C. Simon Die leuke foto weet U, op pag. 9 van de vorige Tong-Tong? Dat was een toewak-verkoper, geen arak-verkoper zoals Rogier achter op de foto schreef. Het pleit voor hem dat hij het verschil niet weet, maar niet voor ons hier, dat ons onderschrift niet correct was. Dus "toewak-verkoper op zoek naar een klant." En toewak wordt gemaakt uit de arèn-palm, is zoet. Arak is rijst wijn, gestookt. En dan heeft U nog legèn, dat is nog zachter dan toewak. Maar bij alles waar U teveel van drinkt: den engelen spelen op angkloengs! Alle wakkere en nuchtere abonné's, die de fout bemerkten, dank I L. Wie kan de Heer Oei Liong Thay, Rijks straatweg 153, Eist (utr.) kunnen helpen aan het adres van Majoor ten Wolde, van 1947-1950 Hoofd van de Militaire Inlichtingen Dienst op Midden-Java te Semarang en van Jan van Holland, Hoofd Nirom te Semarang. De heer Oei is free lance journalist en is bezig met memoires. Hij was voor zitter van de grote jaarmarkt 1949 te Semarang en organisator van de op voeringen van het orkest te Djajawi- djaja o.l.v. Jos Kleber. Deze leuke portefeuille met potloodje, memoblocje adresboekje en een berg- vakje krijgt U als U abonnee wordt van Tong-Tong GRATIS. Maar U kunt 'm ook kopen voor f 5,met een extra notitiebiocje erbij. Naar aanleiding van twee stukken in Tong Tong van 1 oktober schrijft ons mevrouw B. de Lannoy - Leoni (87 I - "maar ik weet nog zoveel van Indië"), dat zij zich Moeder van der Steen, die in een ver verleden zo'n grote rol speelde in het amusement van de bur gerij op Java, nog zeer goed herinnert. Dit naar aanleiding van de herinnerin gen van de heer Boekholt (pag. 8 en 9), waar onze redacteur Bartman een com mentaar bij schreef. Mevrouw de Lannoy heeft namelijk in twee door Moeder van der Steen ge- regiseerde uitvoeringen een rol, en wel de hoofdrol, gespeeld. Eerst in de kin deroperette "De drie kabouters" van Hendrika van Tussenbroek, later in de "Mikado" van Guilbert O' Sullivan, waarin zij eveneens de hoofdrol speel de; daarin speelde ook haar eerste man. De Mikado was de vroegere di recteur van de KWlll-school, de heer S. Onnen. Niet minder indruk dan als regiseuze had Moeder van der Steen op haar gemaakt als actrice in "Totok en Indo" van Jan Fabricius - de vader van Johan. Mevrouw Lannoy heeft ook nog onder regie van Brondgeest ("het Grond- beest", zoals Wybrandts schreef na de mislukte pogingen van Brondgeest om met een vliegtuigje op te stijgen). Ook in "Mamselle Nitouche" door het door Brondgeest opgerichte toneelgezel schap speelde zij de hoofdrol; Brond geest zelf was Celestin en mevrouw Lannoy's echtgenoot de franse officier. De heer Verbeek van de Sande ver meldde in zijn Herinneringen (TT van 1 okt. p. 16 en 17) deze opvoering reeds, evenals dat van Dirk Verbeek. "Ook Dirk en Jessie Verbeek heb ik heel goed gekend", schrijft onze nu bijna 90-jarige correspondente, die ons ook nog enige foto's van haar succes sen zo rond 1910 beloofde. Bij voorbaat onze dank, mevrouw! 16

Tong Tong | 1974 | | pagina 16