BATIK is altijd ANDERS DAN ANDERS! Ter bevordering van... GLIMLACHJES Hoofddoekjes - damesshirts - he renshirts (korte en lange mouw) - kains (div. prijzen) - tassen - slip pers - kleedjes en kleden - long- dresses - rokken - blouses, etc. etc. TOKO TONG TONG "Die nieuwe center-voor geweldig, pas gekocht van Mangarai voor drie djangkriks en één mangga-golèk Weet u wel, die oude Chinese land bouwer, die zijn paddie-plantjes een eindje uit de modder trok, om ze te helpen bij 't "groter-groeien"? Ik moest ineens aan 't volgende voorval denken, toen ik 't las in één van onze oude Tong-Tongs. Wij, de kinderen en ik, brachten de oorlogsjaren gedeeltelijk door in ons vacantie-huis op Bermé. In afwachting van pappa's thuiskomst uit 't kamp. Alleen de Lieve Heer wist, wélk. Als hulp in de tuin hadden we, mijn klein dochtertje zou tegen zo iemand zeg gen, "een niet-goed-snik'e". Overigens, een "mens van goede wil", onze trou we Endjo. Hij deed 't zwaardere werk. Patjollen, mest aandragen. De kinderen moesten helpen bij 't wieden en schof felen. Wij werkten op een katjang-veldje; katjang-tanah of wel apenootjes. "Kijk", gaf ik de grotere kinderen te vens een lesje in biologie, "de bloem pjes zijn bevrucht. Ze buigen zich naar de grond om zich in te graven. Van deze katjang-soort groeien de vrucht jes in de grond. Er zitten heel wat bloempjes aan; dat wordt een goede oogst, jongens." Non, onze oudste was de enige die er op reageerde; en dan alleen nog maar met een: "Hmmmlekker; katjang- godok." Huib was een dreutel van even drie. Hij werd geboren als "een man van weinig woorden". Eén harde schreeuw gaf hij en toen begon hij tevreden op zijn vuistje te kluiven. En nóg, als hij kan volstaan met één woord, maakt hij er geen twee vuil. Van Huib verwachtte ik helemaal geen belangstelling. Maar hij knoopte mijn woorden wél in zijn kleine oortjes. Toen ik een paar dagen later weer op 't veldje kwam, waren alle bloempjes afgeplukt en half in de grond begraven. "Wie heeft dat gedaan?" jammerde ik. "Ik mam, gaat vlugger." Hij was misschien twee toen ik de kin deren eens met een boodschap naar 't buurland stuurde, een kilometer ver der. Natuurlijk bezwaar. "Hèdie vervelende vent." "Waarom nou een vervelende vent." "Nou jadaarom. Altijd moet hij vragen hoe wij heten. Hebben we al honderd maal gezegd." "Dat kan hem geen klap schelen, daarom vergeet hij 't altijd weer. Schiet nou maar op en neem Huib mee." "Ja, kom maar Huib, en als hij vraagt hoe je heet, zeg je maar: "Hou je bek!" De lieverdjes! 't Werd hem niét gevraagd. Misschien ook nam hij de moeite niet van 't ant woorden, deze keer. Maar de volgende, als je dacht dat hij 't al lang vergeten was. "Zo kleine manenhoe heet je ook weer?" Als een grom, diep uit zijn keel "Hou bak Voor zulke situatie's moest een tover formule een mens onzichtbaar kunnen maken. Plantersvrouw Klein Hollands meisje in de tram. Be studeert aandachtig het gezicht van een oudere Indische dame. Vertrouwelijk legt ze een handje op haar schoot en zegt: "Mijn oma zegt ook altijd "hé-hé"!" (Wat een vermogen om te zien, te herkennen en te plaatsen. Kleine meis jes zijn soms véééél knapper dan af gestudeerde sociologen!) Jong echtpaar, allebei blond, kindje in wandelwagen ook. Ongetwijfeld pur sang totoks. Ze staan bij een grammofoonplaten- handel met bakken vol uitverkoop- L.P.'s. Roept hij ineens: "Kijk Els, voor je vader!" Houdt een krontjong-plaat omhoog. "Hij heeft al," zegt zijn vrouw. Niet: die heeft 'ie al. Ik had ineens een geweldige sympathie voor die twee. En ineens geloofde ik weer aan het Lot dat de juiste mensen bij elkaar brengt, voor een nieuwe, goede generatie. Leverancierster van kroepoek woont niet parterre. Als een klant met volle tas de trappen afdaalt, kijkt de dame haar bezorgd na: "Pas op, voorzichtig hoor. Als U valt, kroepoek wordt véél!" Een waarschuwing die op onnavolg bare wijze plastisch weergeeft wat met kroepoek gebeurt als je er bovenop valt! L.D. Correspondentie kaarten met leuke Indische vignetten In 4 kleuren: grijs - wit - groen - chamois. 10 kaarten met bijbe horende enveloppen 1,50 porto 60 ct. Op 2 stel 1,20 porto. 18

Tong Tong | 1974 | | pagina 18