"BIBI KOETIS VOOR ALTIJD" REIS VAN CHRIS (IV) I Jos. van Arcken ZOJUIST VERSCHENEN: BANDUNG LOGEERADRESSEN INDONESIË door Lin Scholte Lin's nieuwste boek handelt over haar Javaanse tante Koetis, die het gezin overal volgde. Wie "Anak Kompenie" gelezen heeft zal dit boek als een onmisbare aanvulling zien. Op haar eigen eerlijke, ongecompli ceerde manier geeft ze de geheimen van het tangsi-leven prijs. Haar leven, het leven van duizenden als wij. Vol humor, warmte, menselijkheid. 30 Nov. komt Lin Scholte in het tv-programma van Koos Postema. Zorg dat U daarvoor het boek gelezen hebt Tot en met 31 december INCLUSIEF PORTO 18,90 Daarna f 2,porto. Profiteer NU! "Anak Kompenie" f 5,25, porto f 1,50 Beide boeken tegelijk besteld GEEN PORTO Na drie dagen in Sarangan te zijn ge weest, ging ik met de trein, naar Ban dung. Door een vertraging kwam ik pas om 21.30 uur te Bandung aan. Ik vroeg aan de stationschef, of ik een hotel mocht bellen, hetwelk werd toe gestaan. Ik belde het Braga-Hotel op en vroeg, of ze een kamer hadden. Er was een kamer vrij en men vroeg mij vanwaar ik kwam. Ik vertelde, dat ik, als toerist, daar was. Met mijn gekke kop charterde ik een deleman. In een betjak had ik al ge reden in Jakarta, maar nog niet in een deleman. In het Braga-Hotel stonden ze mij met vier boys op te wachten. Vol ongeloof staarden zij mij aan, zodat ik tot de oudste van hen zei: "Memang nja mang, batur mah kana taxi, abdi mah numpak delman!" (Inderdaad, ja oom, anderen gaan per taxi, maar ik ga met de deleman!) Waarop hij toen met een grijns antwoordde: "Samuhun, gan! leu teh, sesasi!" (Ja meneer! Dit is een sensatie!) Na aan de nodige formaliteiten te heb ben voldaan, ging ik naar de aloon aloon en veegde saté en gulai kambing. Maar voor de klapa-kopjor moest ik aan de overzijde zijn, restaurant Ja karta. Terwijl ik daar met kleine hapjes en teugjes genoot van de kopjor, hoorde ik iemand met een zachte, toch tame lijk zuivere stem, krontjong zingen. Een straatmuzikant! Ik hoopte zo, dat hij mij niet voorbij zou gaan. En ja hoor, daar kwam ie. Nauwelijks had hij een stap in het restaurant gedaan, of ik zei al: "Stambul II!" En hij zong en speelde, dat ik mijn ogen sloot om mijn ontroering te ver bergen. Daarna vroeg ik hem om voor mij krontjong Morisquo te spelen en ik dacht aan Miss Netty. Na afloop vroeg ik de man, of hij soms iets wilde eten, of drinken, maar hij was te verlegen. Ik gaf Rp. 100,en vier Camel-siga retten en de dag was voor ons beiden goed! Voor ik naar het hotel ging, kocht ik twee kanjeuze durians. En raad eens, wat mijn ontbijt was? Inderdaad, durian op nuchtere maag! Maar ik héb het geweten!!! Chris. GROETEN VAN VERRE VRIENDEN I. Beste Redactie, Iedere nederlander op reis in Indonesia vandaag, ontmoet regelmatig mensen die herinneringen ophalen aan vroeger. Je bent ook nederlander en ze vragen of je die of die niet kent, of je de groeten wilt overbrengen. Vaak is dat erg moeilijk te verwezenlijken omdat de herinneringen zijn vervaagd, men zich de namen niet meer goed weet te herinneren, soms alleen maar de fami lie kan beschrijven. En ook, het is alle maal zo lang geleden, 20 of 30 jaar. Maar wat me steeds weer heeft ge troffen, wat ik meen dat kenmerkend is voor de relatie die nederlanders hebben met indonesiërs, is dat men zo thuis is in zijn herinneringen. Voor mij gelden de bezwaren die ik net noemde: vaagheid in de beschrijving en een grote afstand in tijd. Niet zozeer voor hen die de herinnering levend houden, tot op de dag van heden een deel van hun bestaan ermee vorm geven. Ik besef dat het niet gemakkelijk is om de groet die zij me steeds meegaven ook werkelijk over te brengen, mis schien is dat ook niet direct de bedoe ling, maar ik wil wel uitdrukking geven aan mijn eerbied voor de gevoelens van vriendschap die zo hecht blijken te zijn, zo onberoerd blijven in hun eenvoudige kracht. Daarom één bood schap uit Indonesia, waarvan ik dacht goede gegevens te hebben, en waar over ik het gevoel heb dat de ontvan ger aan deze kant er blij mee is: Tugino en zijn vrouw E'en, wonende in Ciawitali en werkende in de rubber tuinen van Warnasari-Moncolino, groe ten de familie Schram die omstreeks Voor Juwelen en Uurwerken als f van ouds naar t Laan van Meerdervoort 520 I Den Haag - Telef. 33 64 41 I 1958 ook daar in de rubber werkte. Tugino heb ik ontmoet tijdens een korte stop bij de rubberbossen die een gast uit Nederland die met ons reisde nog nooit had gezien. Tugino kwam aanlopen en vertelde ons van alles over de rubber. En hij haalde zijn her inneringen op aan de tijd dat hij met nederlanders werkte. Niet beter of slechter dan vandaag, anders. Ik heb Tugino op 14 augustus ontmoet, al weer enige tijd geleden doch wat deert ons de tijd? IR. B. VAN BRONCKHORST II. Wij, mijn man en ik, hebben o.a. gelo geerd in Yogjakarta bij Mevrouw Soe- mari, jalan Dr. Sutomo 9 Yogjakarta. Mevrouw Soemari, een gewezen parle mentslid, heeft alles voor ons gedaan, om ons verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. Zij is zelfs met ons meege gaan naar een buitenhuis in Kali urang; een hele week zijn wij daar geweest. Mevrouw Soemari beschikt over uit stekende adressen over heel Java, waar men bereid is houseguests op te nemen. Wij zouden ook een ieder, die zoekt naar een prettig onderkomen, willen verwijzen naar Mevrouw Soemari. E- ventueel zijn mijn man en ik ook bereid inlichtingen te geven. Wij hebben vier heerlijke weken achter de rug, en als de omstandigheden het toelaten, gaan we volgend jaar weer. Met vriendelijke groeten, Mevr. H. N. Smit 279 Belgraviastreet Cloverdale W. Australia - 6105 Voor hen die voor hun vacantiereis een uitgebreide planning nodig hebben, kunnen wij U aanbevelen: Indraloka Home Service, Cik Ditiro 14, Yogyakarta, waar Mevrouw Moerdiyo- no U graag terwille zal zijn bij het zoeken van logeergelegenheid in Yogja, Jakarta, Bandung, Surabaya en Malang.

Tong Tong | 1974 | | pagina 4