ALTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Over vogels gesproken: de beo, die je hier bij tientallen hoort roepen heet hier Minja, maar de mensen weten niet dat je ze kunt leren praten. Trouwens, je kunt moeilijk iets kopen op de pasar tamu, d.i. 1 x p. week komen de men sen uit de udik met hun produkten voor de verkoop. Die hebben dan al leen een soort betet. Men leeft hier te goed, want de staat zorgt overal voor: vrije geneeskundige hulp, onder wijs, scholen, schoolkleding, afhaal- en breng dienst met de bus sekola. Dus veel moeite om iets in het oerwoud te vangen doet men niet. Aan de ene kant gelukkig maar, want er wordt he laas genoeg gejaagd op de arme neus hoornvogels. Deze zijn voor de bepaal de dajakstammen HET nationaal sym bool, en die brengen geld op, de veren als tooisel, en de kop wordt opge kocht door Chinezen om in Hongkong de snavel-knobbel te laten uitsnijden. Dan wordt de vogelschedel met be werkte snavel weer verkocht voor ho ge prijzen! Dan is hier overal rondom je de bulbul, ik zeg een neefje van de tjutjarawa uit Sumatra en onze bekende kutilang, maar iets groter en fluiten doet hij niet al te mooi! Het gele spin- nejagertje of honingvogeltje neemt een heerlijk bad in het water dat blijft staan in het okselblad van een of andere bloem in je tuin. En dan maar petsen met de vleugels en poetsen I I In de utan heb je niet veel bloemen. Zeker niet langs de hoge stammen, zoals b.v. in Padang, waar zowat elke boom versierd was met duifjes of kat- testaart-orchideetjes. Die hier zijn klei ner en bescheidener van bloemvorm. Af en toe zie je duifjes, en dat doet me altijd aan een kinderversje denken, dat ik vroeger geleerd heb. Wie kent het nog? De duifjes bloeien overal Nu wil ik toch eens kijken Of alle bloemetjes Toch echt op duifjes lijken. in witte trossen hangen ze daar Te pronken aan de bomen Ze vieren zeker feest vandaag En iedereen mag komen! Levert de utan dus niet veel orchidee ën, de mensen kweken ze hier overal. Het is een verrassing als je hier terug komt en je hele huis staat er vol van als welkomsgroet van je kennissen en vrienden, na zo'n verlof! Er bestaat dan ook een vereniging van orchi deeën-liefhebbers. Meestal Chinezen, die de bloemen ver kopen. Ik ben al jaren lid van zo'n ver eniging. Je komt eens met andere men sen in aanraking buiten de olie-busi- Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, ƒ4,65 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. ness. U wilt het niet geloven maar ik ben het enige "blanke" lid! Mede door dat ik Maleis spreek is het voor mij gemakkelijk te mengen met de mensen, ook al worden de vergaderingen in het Engels gehouden. Daarna is het eten geblazen, en dat is het voornaamste geloof ik! Onder de vergadering krijg je nog soft-drinks. Oer gezellig! Na het eten smeren ze 'm meteen. Maar dat is zo de gewoonte hier! Kijk maar na elk Chinees etentje, of bij een huwelijk, geboorte of iets dergelijks bij de Ma- leise bevolking: weg wezen na het eten, want daarvoor heb je me uitge nodigd zeggen ze, en dat hebben we nu gehad, dus habis pekera! Met een huwelijks-uitnodiging toen we hier pas kwamen zo'n 7 j. terug hebben we wel voor sensatie gezorgd. Mijn man is nl. volbloed totok, maar ik heb hem heel wat Indische gewoonten bij gebracht en hij is gewend aan het eten, en spreekt vloeiend Maleis. Hier in deze regionen zijn ze niet gewend dat een blanke Maleis spreekt. Want de Engelsen zitten hun hele leven hier en spreken nog allerberoerdst Maleis. En fin, om op dat huwelijk terug te komen: De uitnodiging geldt meestal voor het heetst van de dag: om 2 uur!!! In Indië zouden ze je voor gek verklaren! Op bezoek te gaan op dat tijdstip van de dag. Het eten is hier met curry toebereid. En zoals we wel gewoon waren bij zul ke gelegenheden: bokjes bij bokjes en schaapjes bij schaapjes volgens adat. Dus stevende ik regelrecht naar de vrouwenafd., en mijn man naar de man nen. Het eten werd opgediend op lange tafels met de borden erbij, maar lepels en vorken ontbraken. De kobokan (vin gerkom) ging rond en ieder dipte zijn vingers erin en begon op te scheppen. Niemand kwam ook op de gedachte bestek te halen. Maar dat gaf niets, want en mijn man en ik deden alles dapper mee met de vingers, zeer tot verbazing (en misschien verrukking) van gastheer en gasten! Erna ging weer de vingerbowl rond met sirih- bladeren, maar als dessert nam ik die niet. Of dit voorval de mensen voor ons ingenomen heeft weten we niet, maar het gevolg was wel, dat we ont zettend veel uitnodigingen kregen. En aangezien zulke gebeurtenissen meest al op Zondag zijn, moesten we er op een gegeven ogenblik wel mee stop pen, of selecteren. We namen alleen uitnodigingen aan van mensen die on der mijn man werkten of die we ken den, want anders waren we geen en kele Zondag vrij! Enfin, na de maaltijd ging de bruide gom naar het huis v.d. bruid in optocht Zij had haar eigen feest. Maar ik wan delde ook rustig mee tussen de vrou wen, allemaal netjes in badju kurung (de dracht die je ook in Padang ziet) en mannen met zilvergeborduurde len dedoeken om hun zwarte jak. Nou ja, de handelingen allemaal bij zo'n huwelijk zijn je welbekend van vroeger. Dat we dat allemaal wisten vonden ze hier wel het toppunt! En aangezien de bevolking hier vrijwel ge heel in de olie werkt, kent iedereen iedereen. Want het gaat van Vader op zoon en andere familieleden. J. KUYPERS

Tong Tong | 1974 | | pagina 9