MIJ OPA Attentie! 1W Toko en boekhandel zijn na 21 dec. (laatste tokodag) gesloten tot 2 januari DISCO BOLLAND Het klinkt vreemd in de oren, als ik zeg, dat ik mijn Opa uit Tulungagung (Oost-Java) in Amsterdam heb terug gevonden. Met de Japanse inval op Java en de bezettingstijd, waar ik als krijgsgevan gene in Siam de tijd heb uitgediend en de rest van de familie, mijn moeder, zuster en haar kinderen ergens op Java waren, constateerde ik, toen we weer bij elkaar waren, dat we alle familie foto's hadden verloren. En we hebben er heel wat gehad. De jaren gingen voorbij. Mijn moeder, zuster en haar kinderen gingen naar Holland en ik als Deta-contractant, naar Ned. Nieuw-Guinea. De rimboe trok me meer dan de beschaafde wereld. In 1962 ging ik naar Holland met verlof van 6 maanden. In deze verloftijd kreeg van de foto van mijn grootvader kon krijgen, aangezien wij alle foto's in de Japanse tijd hadden verloren. Ik kreeg als antwoord, dat zij eerst in verbinding zouden treden met hun hoofdkantoor in New York. Enige tijd later kreeg ik bericht, dat die foto's onmogelijk uitge geven konden worden, aangezien deze eigendom waren van de kinderen van Dr. Dubois in Amerika. Maar ik kreeg het adres van de zoon van Dr. Dubois. Deze meneer schreef ik. Er kwam geen antwoord. Enige tijd later schreef ik weer. Prompt kwam het bericht dat ik drie copieën van die foto plus het cli ché toegezonden zou krijgen en dat zij nog een andere foto van Opa hadden, gezeten op een stoel en dat ik daarvan ook drie copieën zou krijgen plus cli ché. Niet lang daarna kreeg ik die De grootvader van de schrijver, Robert Boyd, zittend op de bank met een jonge konings tijger op schoot en een hond ernaast, omringd door bedienden, op zijn koffieonderneming "Wilisea" op de helling van de Wilis, omstreeks 1910. ik bericht, dat ik niet meer terug hoef de te keren, aangezien N.G. overgedra gen werd aan Indonesië. Vanaf 1963 werkte ik bij de A.B.N. te Amsterdam. Op een dag zei een van mijn collega's: "Zeg Boyd, ik heb thuis een boek over de ontwikkeling van de mens en waarin een Dr. Dubois, een Nederlander naar Java ging. Hij was een anatoom, geo loog en paleontoloog en ging naar de "Missing link" zoeken. Er zijn foto's bij en één van die foto's was van ene Boyd, een goede vriend van die Dr. Dubois. Ik had direct aan jou gedacht. Ik zal het boek op een dag wel mee nemen." Tot mijn niet geringe verbazing zag ik op de foto Opa op een bank omringd door bedienden met een jonge Konings tijger op schoot en een hond ernaast. Deze foto behoorde ook tot de familie collectie. Ik schreef de uitgever "Time Life International (Nederland) in Am sterdam en vroeg of ik drie copieën foto's. Prachtig. Ik was blij. Ik wilde een gedeelte uit die brief aanhalen (Vert uit Engels): "Ik wil ook de vermelding aanha len die van Uw grootvader wordt gemaakt in mijn vaders ongepubli ceerde manuscript. Het luidt als volgt: De uitgebluste vulkaan Wilis ver rijst ten Noorden van Tulungagung, waarvan de top die 8.383 voet hoog is, vaak door wolken wordt ver duisterd terwijl koffieplantages een groot deel van de vruchtbare hellingen van de berg bedekken. Een zo'n plantage, Wilisea, werd beheerd door een Schot, die de naam Boyd droeg. Hij en Dubois werden goede vrienden, want bei den hadden dezelfde grote liefde voor de natuur. Als hij de tijd kon vinden, bezocht Dubois de oude heer, waarbij hij vaak het gehele Stationsweg 143 tel. 070-60 17 03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in krontjong en oosterse muziek Binnenkort grote importzending verwacht van L.P.'s, o.a. Mus Mulyadi, Waldjinah en vele anderen. Op ons adres: Stationsweg 143 verkopen wij zalige bumbu's voorge- gorengd en al, direct uit Sidoardjo, tjap: Tjita Rasa. Voor 4 pers. 1,50. U weet, dat wij ook country music L.P.'s direct uit USA importeren? Geweldige keuze. gezin meenam. Dubois maakte de tocht de berg op te paard, terwijl het gezin volgde in draagstoelen op de sterke schouders van Ja vaanse koelies. Het was moeilijk te geloven dat deze eenzame kof fieplantage een deel was van Java, een van de dichtstbevolkte streken ter wereld. Dit was misschien een andere reden waarom Dubois van deze plaats hield, omdat hij nooit hield van grote menigten en bij eenkomsten. Hij wisselde vaak van gedachten met Boyd over de problemen van zijn werk, en de Schot kon hem veel waardevolle inlichtingen ge ven over de streek waar hij zoveel jaren had gewoond. Het land was oud en bijna niet beroerd door de wetenschap. Zeer weinig was er gedaan aan wetenschappelijk onderzoek, in het bijzonder op het gebied van fossielen, waaraan deze streek zo rijk leek. Dubois had Boyd ook verteld van zijn grote ambitie om "het fossiel der fossielen" te vinden, nl. dat van de "missing link". De oude Schot wenste hem suc ces met deze onderneming, maar waarschuwde hem geduld te heb ben, want op Java kon men de zaken niet overhaasten. Dubois was zich, hiervan bewust, want tot dusver was er nog geen spoor te bekennen van de koelies die hem door het Gouvernement waren toegezegd om hem bij zijn veld werk te helpen". Deze geschiedenis speelde zich af om streeks 1910. Adam Boyd 15

Tong Tong | 1974 | | pagina 15