Attentie! Toko en Boekhandel zijn na 21 december (laatste tokodag) gesloten tot 2 januari Het is nooit te vroeg om KERSTCADEAUTJES te kopen MEMO-PORTEFEUILLE AMBOINA B.V. en nog meer. Verderop was een kleine waroeng, die overheerlijke ketan ver kocht. U begrijpt dat we hier niet voor bijgingen zonder iets lekkers gekocht te hebben. Zo'n leuke "boengkoesan", bijeengehouden door een "biting". Langs de weg voor ons huis in het of ficierskampement stonden hoge salam- bomen. Als de vruchtjes rijp waren krioelde het er van de kalongs, die met veel geruis van bladeren en kleine kreetjes door de boomtoppen klauter den, op zoek naar rijpe besjes. De vol gende dag gingen wij dan naarstig de grond afzoeken naar de gevallen rode vruchtjes. De bomen waren ook rijk begroeid met duifjesorchideeën, die in de bloeitijd een heerlijke geur ver spreidden. Ik kan me ook nog herinneren, dat op de galerij die om onze school liep, een grote schedel van een olifant stond. Op het erf een waringinboom met laag hangende takken en veel neerhangen de luchtwortels, waaraan we gingen schommelen. Van de blaadjes maakten we fluitjes. Op Padang had inmiddels een groot evenement plaatsgevonden. Eén der eerste Indiëvliegers was er met zijn vliegtuigje geland op een tournee door Indië. De naam ben ik vergeten. Maar nooit vergeet ik de naam van de Fran se vliegenier, die kort daarna in Fort de Koek landde met zijn tweedekkertje. Het heette CHANTELOUP. Het raceter rein was als landingsplaats gekozen. Natuurlijk ging iedereen er heen en men kon ook een rondvluchtje maken tegen betaling. Ook onze school ging er met de hoogste klassen heen. Mij leek zoiets wel en ik vroeg mijn moeder of ik ook eens meemocht. Mijn moeder had het er niet erg op begre pen en om er van af te zijn zei ze dat het veel te duur was. Maar ik zeurde door en opperde toen dat, als het nou eens niets zou kosten, ik dan wèl mocht. Waarop mijn moeder zei dat zij er dan geen bezwaar tegen zou heb ben. Wist zij veel? Want onze Hoofdonderwijzer ging een tochtje maken en voor de reclame zei de Fransman, dat er een leerling gratis meemocht. Dat zou degene zijn, die het eerst op een daar neergezette tafel zou gaan staan en dan een liedje ging zingen. Vóór ik het zelf eigenlijk goed begreep, geduwd en opgejut door de anderen, stond ik op de tafel. Dodelijk verlegen. En nu maar zingen. Ik wist opeens niets meer en heb toen stamelend een kort Sinterklaasliedje gezongen. Ik moest me toen in een lange, veel ie grote vliegersjas hullen, met kap en bril, want de zitplaatsen waren open, met er voor een windscherm. Voorin twee zitplaatsen en daarachter een zitplaats voor de piloot. Het vliegtuigje was een lichte tweedekker. Tussen de vleugels een wirwar van kabels en tou wen om e.e.a. op zijn plaats te houden. De start verliep vlot, maar boven in de lucht schommelde het ding wat heen en weer en ik had steeds het idee dat we tegen een berg zouden opvliegen. Zo leek het me althans. Vooral toen het scheef ging vliegen bij het draaien voor de terugweg. Ik hield me kramp achtig vast. Voor spreken was het ge raas van de wind veel te hard. Bang was ik helemaal niet. Ik "onderging" alles gewoon maar. Hoogstens vond ik het nogal "eng". Toen we gingen landen, kwam mijn moeder juist het terrein op, om eens een kijkje te nemen. Ze werd enthou siast begroet en men riep haar toe, dat haar dochter daar juist op het veld daalde, na een tochtje gemaakt te hebben. Nadat e.e.a. tot haar doorge drongen was en ze het lichte tweedek kertje een, overigens keurige, landing zag maken, trok ze wit weg van de schrik. In geuren en kleuren kreeg ze het hele verhaal te horen. Ook dat ze zelf gezegd had dat ik mocht vliegen, "als het maar niets kostte". Enfant terrible. Ongeveer twee weken voor de grote uitbarsting van de Merapi en de daar mee gepaard gaande zware aardbe ving, zijn we verhuisd naar Batavia. Heb dus gelukkig niets zelf meege maakt. Wèl heb ik de berg vaak zien roken en vuur uitstoten, waarbij het licht rommelde en gromde. Nog vóór de ramp plaatsvond. Vooral 's avonds een prachtig gezicht. Later kregen we foto's en verhalen er van, van kennissen, die het meege maakt hadden. Heel Padang Pandjang •lag zowat met de grond gelijk. Fort de Koek zelf heeft er niet zo van geleden. Ach, ik zou nog veel meer kunnen ver tellen over Fort de Koek en wat ik daar heb meegemaakt. Een heerlijke, onbe zorgde en wilde jeugd, die ik nooit zal vergeten. E. A. PH. ZIESEL-SCHMIDHAMER Onder de 10 gulden: Handwerk uit Indonesië: opengewerkte zakdoekjes Suma tra, haarknijpers en haarspelden van hoorn en schilpad, bladwij zers van koelit, hoornen brief openers, Japara briefopeners, Wajang lepeltjes, Kenarie-ringen- armbandjes, kettingen. Akar bahar ringen en armbanden, etc. etc. TOKO TONG-TONG Deze leuke portefeuille met potloodje, memoblocje adresboekje en een berg- vakje krijgt U als U abonnee wordt van Tong-Tong GRATIS. Maar U kunt 'm ook kopen voor f 5,met een extra notitieblocje erbij. KWALITEIT EN LAGERE PRIJS ZEGEVIEREN ALTIJD I I Onze ketjap "HET ZWARTE VEULEN" is en blijft Uw terechte keuze. Kwaliteit: er bestaat geen betere. Prijs: 20% lager dan elk ander import merk. Verkrijgbaar in manis, sedeng en asin, 330 cc en 660 cc. Importeur: (voor alle rijsttafelartikelen) Johan van Oldenbarneveltlaan 110 ZEIST. Tel.: 03404- 17649 en 20070 Levering: via de detailhandel. 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17