HET LAATSTE PARADIJSJE Ergens onder die enorme pompoenbladeren moeten nog kedelee-plantjes zitten <£T>> *31 De enige peer die overbleef Prachtige, stevige bladeren waar je zo nasi petjel in zou willen verpakken! Gouden bloemen die veel beloofden. 18 Het 20 vierkante meter stukje Nederland, dat ik "mijn tuin" mag noemen en dat hier op deze foto's vereeuwigd is, heeft menige bezoeker die deze wildernis aanschouwde, met afkeer doen uitroepen: "Doe er toch in godsnaam wat aan!" En dat terwijl ik er juist "uit Godsnaam" NIETS aan gedaan heb! Gewoon alles laten groeien wat er groeien wilde, helemaal volgens het idee van Louis Leroy (ecoloog, tuinkundige) en mijn eigen afkeer van werken-in-kou-en-regen. Zo is deze noodzakelijke deugd of ondeugdelijke noodzakelijkheid zoals U het noemen wilt, dit paradijs geworden Met als glorieus middelpunt het pereboompje dat Tjalie twee jaar geleden plantte, en dat ook eens op de voorplaat van Tong Tong heeft gestaan. In Maart, toen het boompje wit zag van de bloesems, zei Tjalie: "Zou hij dit jaar vruchten dragen?" Toen alle hoop was weggeregend en gewaaid, bleven er 2 piepkleine groene puntjes aan een steel zitten. "Een peer voor jou, een voor mij," merkte Tjalie blij op. Eind April, vlak na zijn dood was er nog maar één vruchtje. Ik heb er dagelijks mee "gepraat" en die ene peer (foto boven rechts) is gerijpt tot een stevige, zoete peer. Tjalie's peer. Met de kinderen, ieder een stukje opgegeten. Onze dappere kleine pereboom die Tjalie altijd vergeleek met onze Tong- Tong. Tjalie plantte ook de kamperfoelie (links) omdat hij dol was op de geur. Ook stopte hij begin van dit jaar nog een paar zaadjes in een pot. "Waarom komen die dingen nou niet op?" zei hij ongeduldig. Ik legde hem uit dat zaadjes in februari niet op komen, vooral niet als het meloenzaadjes zijn. Volgens Tjalie had hij "blewak" voor mij geplant. We keken niet meer naar het potje om. Toen ik in Mei weer tijd ging maken voor mijn planten, zag ik ineens het potje staan en ik nam me voor dat Tjalie's meloen moest uitkomen. Eind Mei sproten er 4 ferme blaadjes uit de grond, zomaar in één nacht. Je schrikt hoor, als je 's morgens ineens een nieuwe plant ziet die er de vorige avond nog niet was. Ik plantte de "meloen" in Juni in de tuin waar hij in een paar weken tijd als een razende blad schoot, de halve tuin overwoekerde en zelfs in de pereboom kroop. Prachtige gele bloemen die gouden meloenen beloofden! O, ik keek zo graag naar mijn oetan in zakformaat. Kamillen, weegbree smal, breed, extra-breed, drie soorten kruizemunt, basilicum, thijm, bereklauw, digitalis, lelietjes van dalen, dove- netel, brandnetel (in godsnaam: dóé daar wat aan! Neen,

Tong Tong | 1974 | | pagina 18