KALIBERS Jos. van Arcken Graag wil ik trachten te voldoen aan het verzoek van mijn vriend John Kol- mus en zijn vrienden weidgenoten om iets te vertellen wat nu toch wel de betekenis is van het begrip "Kaliber zoveel",, meer speciaal van de zgn. jachtgeweren met gladde loop. Eerst even een opmerking beste John. Tegen al diegenen die beweren: "Geen kunst om hiermee (d.i. met het glad loop geweer) te raken, omdat je im mers met hagel schiet. Geef mij maar de buks", zou ik willen zeggen: "Het schieten, vooral het raak schieten met de gladloop is iets moeilijker dan met de kogel. Met hagel schiet men nl. AL TIJD op een bewegend, zich met min dere of meerdere snelheid verplaat send doel, met de kogel veelal op een stilstaand." Maar nu dat kaliber. Amerikanen, toonaangevend ook op het gebied van de schietsport, spreken als zij het over een shotgun hebben, niet van "caliber", hoewel zij natuurlijk het woord wel degelijk kennen, maar van "gauge" (spr. uit geidsj). "I have an O/U (Over and Under - de lopen zijn boven elkaar geplaatst - superposé 12 GAUGE. My shotgun is a S/S (Side by Side - de lopen liggen naast elkaar) 16 GAUGE". Gauge peil (stok), ijk, maat, meter, fig. maatstaf, spoor (wijdte) diepgang, kaliber. Caliber calibre kaliber, gehalte, inhoud. En de Engelsen? His Lordship schiet met de dure Purdy dubbelloop 12 BORE in Schotland op gedreven "grouse". Bore boorgat, boorwijdte, kaliber. We hebben dus al twee woorden voor een en hetzelfde begrip, nl. Gauge en Bore. Daar komt nu een derde bij: Kaliber. Wij schoten met een kaliber 12-16-20 etc. Geven die getallen het aantal millime ters of een andere lengtemaat aan? Beslist niet. Wat voor zin heeft het dan te spreken van Kaliber 12 of 12 Gauge, dan wel 12 Bore? M.i. kun je veel beter het woord Nummer gebruiken. Nummer 12-16-20, enz. Men heeft dan ook ge tracht hier verandering in aan te bren gen door het invoeren van in millime ters uitgedrukte standaardmaten, maar dit is op een mislukking uitgelopen. Het woord "kaliber" was te zeer inge burgerd. Ondanks alles wordt het nog steeds door alle wapenfabrikanten ge bruikt. Traditie, gewoonte, zo was het, zo is het en zo zal het altijd wel blijven. Zoek het op in een Nederlands woor denboek en er staat achter: middellijn van geschut, grootte, dikte, gehalte, mal, gleuf. Neen, het is toch niet wat we zoeken. En hoe komt men aan de getallen 10-12-16-20 enz? Het merkwaardige is dat een kaliber 20 KLEINER is dan een 16, die weer KLEINER is dan een 12. Kleiner, dus naarmate de doorsnee van de loop-ziel kleiner is, is het getal dat het kaliber uitdrukt GROTER! Hoe is 20 men aan die schijnbaar vreemde be gripsbepaling gekomen? Daarvoor moeten we teruggaan naar de 18e eeuw, toen er nog met voor- laad geweren werd geschoten en het kaliber vastgesteld werd aan de loop monding. Dit gebeurde met ronde, lo den (soortelijk gewicht 11,35) kogels, die er precies in pasten en waarvan er een zeker aantal in een Engels pond van 453,59 gram gingen. De "choke boring", dwz. een vernauwing van de monding was toen nog niet uitgevon den; de lopen waren allemaal cylin- drisch, dus inwendig recht-toe, recht aan. Als je nu 10 ronde, even grote, loden kogels kon gieten uit datzelfde Engelse pond van 453,59 gram (soorte lijk gewicht 11,35) had zo'n .kogel het kaliber 10 en het geweer met een loop waarin deze kogel zuiver paste en kon verschieten was een kaliber 10! Waren dat er 12, dan sprak men van een kaliber 12, enz. Het is duidelijk dat een kaliber 10-ko- gel een gewicht heeft van 1/10 x 453,59 gram 45,359 gram en een kaliber 16- kogel 1/16 x 453,59 28,35 gram, maw. hoe groter aantal kpgels er in een pond gaan, logischerwijs hoe lichter ze zijn, hoe kleiner, hoe geringer door snede. Ondanks het feit dat de jachtgeweren in de loop der jaren een ontwikkeling doorgemaakt hebben, nl. vuursteenslot wapens, vervolgens met percussie en schoorsteentje, daarna in het jaar 1836 het revolutionaire achterlaad-pinvuur- geweer van de Franse uitvinder Lefan- cheuse, centraalgeweer en thans de "Sunguh-mati, Oom Bert, met één schot ik schiet tjèlèngnja zijn kop d'raf!" moderne Over and Under is de oor spronkelijke kaliber aanduiding ge handhaafd gebleven. Die kalibers zijn: 4-8-10-12-16-20-24-28-32 Het kaliber 14 heeft eens bestaan; het wordt echter niet meer gemaald:, is er bij de Luikse proefbank officieel nog wel. De Amerikaanse 12 heeft als loop- ziel afmeting 0,729 inch 18,5 milli meter. De Engelsen boren hun lopen ruimer, 18,6-18,65 mm. in tegenstelling tot de Duitsers, die ongeveer 18 mm. hebben, alles in kaliber 12. G. H. Bartman Gegevens uit: 1) The Shooter's Bible van Stoeger, 2) Wat de jager eveneens dient te weten van P. E. Visser. ONS LEVENDE BOS Bij gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Staatsbosbeheer is een boekje verschenen onder bovenstaan de titel. Het is zeer fraai uitgegeven en bevat een reeks prachtige foto's. De auteur van het boekje, ir. J. F. Wolter- son, oud-houtvester in ons Indië, zond het ons toe. Met een brief, die wij ons veroorloven hier af te drukken: Bijgaand stuur ik U een exemplaar van het boek dat ik voor het 75-ja- rig jubileum van het Staatsbosbe heer heb geschreven. Ons Bos wezen in Indië, thans Kehutanan in Indonesië, werd een jaar eerder opgericht en dit heb ik een speech bij het aanbieden van dit boek, niet zonder een gevoel van trots, ver meld. Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 Tijdens het schrijven van dit boek heb ik vaak aan Tjalie gedacht, want ik was er van overtuigd dat dit onderwerp zeker zijn belang stelling zou hebben. En ik was ook nieuwsgierig naar wat hij ervan zou zeggen. Maar ja, het boek kwam te laat gereed. Mocht U het boek in Tong Tong willen vermelden, dan kan ik U nog mededelen dat het onder de titel "Leven met Bossen en Bomen" voor 2,50 te koop is bij 's Lands- uitgéverij. Het is namelijk naast deze jubileum uitgave tevens ver schenen, onder deze titel, in een agrarische reeks van het Ministe rie van Landbouw en Visserij. Wij zijn ir. Wolterson dankbaar voor zijn zending, maar wij zijrv nog meer getroffen door het feit, dat bij het schrijven over het nederlandse bos Tjalie in zijn gedachten is geweest. Tjalie was een natuurmens. Nooit is dat duidelijker tot uitdrukking gekomen dan toen hij in Tong Tong de Neder landers toeriep: "Zet één eik op de Dam, één maar. En laat hem 500 jaar oud worden. Laat hem zien dat hij bij jullie hoort en jullie bij hem!" Dank U, ook uit zijn naam, voor uw zending, waarde houtvester! JHR.

Tong Tong | 1974 | | pagina 20