HET GELUK VAN HETJAGEN Mijn Jachtervaringen "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" José Ortega Y Gasset. Ik was reeds enige tijd in het voormalige Nederlands-lndië, toen ik van een buurman het aanbod kreeg zijn jachtgeweer, een F.N, gladloop repeteer met vijf schoten (5 schots F.N. Browning semi-automatic? - Red.), over te nemen. Er was tevens de uitnodiging bij om met nog een heer de volgende morgen op tjèlèngs (wilde zwijnen) te gaan jagen. Daar de gevraagde prijs zeer schappelijk was, hapte ik toe en het geweer was mijn eigendom. Bijgevoegd was nog een doos met 200 patronen, volgens zeggen reeds twee jaar oud, reden waarom buurman voor mij er een twintigtal vers gedraaid had. Ik moest deze dus het eerst gebruiken. Ik voelde mij dus jager in de dop. Mijn ervaring op dit gebied beperkte er zich toe, dat ik als jongen van 10 jaar eens met mijn vader mee op eenden- jacht was geweest. Ik had toen met zijn geweer op een hek mogen schieten, waarbij ik door de terugslag bijna ach- terovergevallen was. Nu ik dan zou gaan jagen, achtte ik enige vóóroefeningen wel gewenst. Te gen een boom in onze tuin zette ik een flinke plank en bevestigde hier een schijfje op. Beurtelings met mijn vrouw schoot ik hierop met een Winchester repeteerbuks .22 met Long Rifle-pa- tronen. Zuiver schieten kon ik wel en op de kermissen had ik hiermee al menige prijs in de wacht gesleept. Maar zal de lezer opmerken: Schieten op een schijf is nog heel wat anders dan schieten op zich bewegend wild. Niettemin ging deze regel hier niet op, want na het schieten lagen er, of schoon de schijf geen enkele keer ge mist was, drie kakelaarsters dood in het 30 meter verder gelegen kippen hok. Enfin, de volgende morgen vroeg trokken we de bergen in en stelden we ons op aan de rand van een ravijn. Drijvers met honden en petroleumblik- ken om op te slaan waren reeds op tijd vertrokken en na enige tijd wachten hoorde ik hun hels lawaai reeds nade ren van rechts uit de richting van een kampong. Ineens verhief zich uit dit dorp een geschreeuw van vrouwen en kinderen. Later- bleek dat een grote opgedreven ever tussen het kampongvolkje was te rechtgekomen. Ik schoof toen van mijn geweer de safe-nok om, schouderde het alvast en jawel, daar kwam het grote beest uit het struweel te voor schijn en rende dwars van mij de hel ling op. Ik hield behoorlijk vóór op de hoogte van zijn blad en trok af. Plop! zei het geweer en de lopers rolden vóór mij uit de loop in het gras. Door het wei geren van de lading was ook het re- peteer-mechanisme niet in werking ge komen en alvorens ik de huls uit de loop had gepeuterd en had herladen, was het zwijn al in de dekking ver dwenen. Ik kreeg die morgen geen nieuwe kans en kwam dus platzak thuis. Buurman vond dit voor mij erg sneu en raadde mij aan tegen donker eens aan het strand op krombekken te gaan jagen. Dit waren een soort van wulpen die overdag voedsel zochten op de slikstranden van onbewoonde eilandjes voor de kust en die dan bij het vallen van donker over het strand heenvlogen naar slaapplaatsen binnenlands. Zo begaven mijn vrouw en ik ons dan die avond naar het strand, het geweer nu met hagelpatronen geladen. Toen de schemering inviel tuurden we naar de eilanden in afwachting van de vluchten krombekken. Er verscheen evenwel geen enkele vogels Toch genoten we volop van wat de natuur ons bood. In de poelen tussen de rhizophoren hoorden we het plassen van de slijk- springers (vissen met tot poten ver vormde borstvinnen en de ogen boven op de schedel geplaatst). Uit de kam pong klonken de slagen op de tong- tong, het uur van zessen aangevende, waarop de Mohammedaan in de vas tentijd zijn dagelijks eten kan gaan nut tigen. Achter ons waren de contouren van de kraterrand van de Tengger te gen de hemel te zien. Het was reeds zo donker, dat nog maar net de vloed lijn op het strand oplichtte. En plotse ling zag ik daar langs die vloedlijn een paar krombekken lopen. Met verontachtzaming van alle weide lijkheid, legde ik aan op het troepje vogels en trok af. Een daverende knal deed ze alle van trippelende bewegelijkheid verstarren tot grote zwarte vlekken tussen het schuim van de uitlopende golven. Wij spoedden ons naar onze buit en von deneen viertal grote krabben, die op hoge poten langs het water hadden gescharreld. Dus wederom kwam ik platzak thuis. Een paar dagen later ging mijn vrouw met ons zoontje bij haar ouders elders logeren en toen kwam plotseling van een bergdessa een verzoek om hulp tegen zwijnen, die 's nachts de mais- aanplant verwoestten. Dus kwamen buurman en ik 's avonds bij donker in die dessa aan. Een gids wees ons een alang-alang- veldje, tussen het oerwoud en de mais- velden gelegen. Hier staken volgens hem de zwijnen over. Het gras was te hoog om de beésten te kunnen volgen en daarom installeerde ik mij in een boom, die voldoende uitzicht bood. Buurman posteerde een paar honderd meter verder. In dit bergterrein waren er maar weinig muskieten en een pijp was voldoende als bescherming. Al rokende en luiste rende naar het oorverdovend gesnerp der cicaden wachtte ik af. De volle maan overgoot het veldje met zilver achtig licht. Na reeds een kwartier zag ik aan de bosrand schaduwen verschijnen en zich in mijn richting bewegen. Het was te donker om te kunnen onderscheiden, wat het waren. Het konden ook Indone siërs zijn en dus bleef ik in hoge span ning wachten. Toen de vlekken pal te genover mij op een 40 meter versche nen, hoorde ik geknor en gesnuif en toen durfde ik pas te schieten. Ik had gemikt op de grootste vlek, die meteen na de knal bewegingloos bleef. De an dere ever holde in grote kringen om 't slachtoffer heen en een tweede schot velde ook hem. Ik klom omlaag en in 't licht van mijn Eveready zag ik 'n gro te zeug en een reeds halfwassen jong liggen. Buurman kwam verschrikt toe gelopen want hij had niet verwacht, dat het wild zo gauw al zou verschijnen. Hij dacht dat mijn geweer per ongeluk was afgegaan. Daar na die schoten nog meer wild niet was te verwachten, wer- lees verder pag. 22, 3e kolom, onderaan Reel, aanbieding SCHUURMANS OUDEJAARAVOND VUURWERK. Astronauten mitr. vuurparachutes-fonteinen-knal en kleurpijlen etc. KNAL PAKKET A 775 sch f 19,95. 2 x A 35,75. KNALPAKKET B 950 zware sch f 26,95 2 x B 47,75. GROND en LUCHTWERKPAKKET C 90 st. f 18,95. 2 x C f 34,75. FRAAI LUCHT- WERK KLEUR/KNETTER PAKKET D 40 st. f 23,95. 2 x D f 42,75. PIJLENPAKKET E 48 st. f 21,95. 2 x E f 39,75. PIJLENPAKKET F 24 st. GROTE f 31,95. 2 x F f 57,75. Bel NU om te bestellen 05100-2 51 00 of schrijf ASTOR Antw. nr. 5, Leeuwarden. Katalogus gratis. Verk. 18 jr. 21

Tong Tong | 1974 | | pagina 21