BOEKBESPREKING "Nu wonen daar andere mensen". OP REIS NAAR INDONESIË ALS NIEUW TOERIST Het toeval brengt twee boekjes tegelijk op mijn tafel met eenzelfde onderwerp: een reis naar Indonesië. Nooit intussen kreeg ik een tweetal in handen met een zo verschillend karakter! "Op reis naar Indonesië" is een reis verslag van een zeer bekende neder- landse reis-verslaggever: J. Dominicus. Hij heeft er al een vijftiental op zijn naam staan. Het boekje beschrijft de ervaringen, opgedaan op een typische "conducted tour", waarbij de reiziger van het ene naar het andere luxe-hotel wordt geleid en aldus in Indonesië vertoeft zonder eigenlijk veel van het echte Indonesië te zien. Maar, al reizende van Jakarta naar Ban dung, vervolgens naar Yokyakarta, Tretes, Malang, Surabaya en Bali, geeft Dominicus in kort bestek zoveel bij zonderheden over land en volk, steden, monumenten, kunst, cultuur, handwerk en wat niet al, dat dit boekje een va demecum is geworden. Het vormt een in het algemeen zeer betrouwbare on dergrond voor wie voor het eerst zulk een reis onderneemt. Oud-gasten zullen niet in de eerste plaats geïnteresseerd zijn in Domini cus' pennevrucht en misschien zelfs teleurgesteld zijn over bepaalde omis sies inzake de geschiedenis van de plaats, waar zij gevestigd waren. Zij zullen moeten bedenken, dat dit 208 pagina's tellende gidsje, wanneer de auteur naar volledigheid had gestreefd er minstens tienmaal zoveel had moe ten tellen. Maar zeker voor de "echte" toerist, de man of vrouw, die om zich te ont spannen en niet om sentimentele re denen naar Indonesië gaat, is dit een prima reisgids, niet in het minst wegens de merendeels zeer fraaie foto's, waar mede het is versierd. Het tweede boek, dat ik hier wil aan kondigen is zo volstrekt mogelijk de tegenhanger van de objectieve, onge ëmotioneerde reisbeschrijving van Do minicus. Dat is een zakelijk verhaal zonder litteraire pretentie. Het tweede is de zeer subjectieve, sterk bewogen beschrijving van een bezoek aan Java in 1971 van Margare- tha Ferguson onder de titel "Nu wonen daar andere mensen." Zij is op jeugdi ge leeftijd in 1929 op Java gekomen en heeft daar tot en met het Jappenkamp vertoefd. De titel geeft haar reacties weer bij het aanschouwen van de hui zen, waar zij in haar jeugd heeft ge woond. Zij wil die zien, maar niet be treden, want "nu wonen daar andere mensen". Het is een prikkelend boek, dat ik soms geneigd was geërgerd naast mij neer te leggen, maar dat op andere bladzijden zo krachtig getuigde van een subtiel en soms zeer doordringen de visie, dat ik het toch niet laten kon verder te lezen. Wat mij bijzonder irriteerde was de behoefte van de schrijfster te pas en te onpas duidelijk te maken, dat zij mentaal nooit heeft behoord tot de typische nederlandse bovenlaag van de koloniale maatschappij. Haar ver mogen de aanzienlijke nuanceringen, die voorkwamen in die koloniale groep te onderscheiden is blijkbaar nihil. Zij heeft een grote behoefte op politiek gebied in zwart-wit te zien en te schil derenmaar schrijven kan ze! Aan het slot van haar boek geeft ze de uiteindelijke reactie op haar weerzien met Indonesië als volgt weer: 'Ik verlang naar huis. Ik voel me hier beslist geen vreemde, maar ik voel me hier niet thuis. Tegen de mensen, die zo onmetelijk vriendelijk, warm en gastvrij zijn, wil ik niet zeggen, dat ik zoveel kritiek heb op hun huidig re giem"Bovendien hindert het mij, dat Indonesië voor mij niet te vatten is. Ik spreek mezelf voortdurend tegen. Ik zie hier een vrolijkheid en gezellig heid, waar tegenover Holland, met al zijn sociale zekerheden, één zeurig brok sjachrijn is, kil, stijf, onmenselijk, bekrompen. Ik weet met mijn houding niet goed raad. Ik blijf een toerist uit een rijk land, omgeven door rechtsze kerheid. (Meen ik tenminste.) De men sen hier, die persoonlijk honderd keer zo rijk zijn als ik, kan toch ieder mo ment de grond onder de voeten weg zinken. Ik word aan alle kanten bediend en verwend en toegeglimlacht, toch ben ik langzaam, maar zeker doods bang geworden. Ik denk, dat mijn groei ende angst een projectie is van mijn groeiende woede tegenover de macht hebbers. tk voel me geen vreemde, ik voel me niet thuis, ik voel me toch in tensief betrokken." Het is U wel duidelijk, dat mevrouw Ferguson op Java niet logeerde in luxe hotels en ook geen Bali-kluiverij be dreef, maar inderdaad poogde Indone sië te "beleven" en daarvan op haar eigengereide en vooringenomen wijze op vaak boeiende wijze, blijk geeft. Prikkelt haar geschrijf de lezer zo nu en dan, hij zal telkens weer getroffen worden door het vermogen van Me vrouw Ferguson om hem beelden voor te toveren, die hem tot in het hart raken. Vindt U mijn oordeel wat verwarrend, bedenk dan, dat dit boek het óók is! JHR. "Op reis naar Indonesië" van J. Domi nicus (Uitgeverij J. H. Gottmer, Haar lem) is in de Boekhandel Tong Tong verkrijgbaar. Het boek kost 17,90 plus f 2,porto. "Nu wonen daar andere mensen" door Margaretha Ferguson (Uitgeverij Leo pold, 's-Gravenhage) is eveneens bij onze Boekhandel verkrijgbaar ad 19,plus f 2,porto. GIDS VOOR ZUID EN OOST AZIË Wie als toerist of voor zaken naar de andere kant van de wereld gaat zal er goed aan doen, zich het bestaan te herinneren van de Golden Guide for South East Asia, samengesteld door P. H. M. Jones en uitgegeven door The Far Eastern Economie Review Ltd te Hongkong. De zevende en jongste editie (500 blz., prijs 17,is in onze Boekhandel verkrijgbaar. Zij is rijk ge- illustreerd en voorzien van kaarten. In een kort bestek worden zoveel bijzon derheden over de beschreven landen gegeven dat men haast kan spreken van een kleine encyclopedie. Het spreekt vanzelf, dat ook Indonesië een plaats in deze gids inneemt (18 blz.): wij hebben in de door de Gids ver schafte gegevens geen vergissingen van enig belang aangetroffen, wat In donesië betreft. Het spreekt overigens vanzelf dat men de in de Gids ver schafte cijfers van prijzen met de no dige omzichtigheid moet beoordelen. In deze tijd van economische en finan ciële verwarring kan men moeilijk ver wachten dat deze (nog) betrouwbaar zijn. Prijs 19,90 plus porto 2, J.H.R. OUD DEN HAAG Herinnert u zich het werk van de teke naar Ton van Tast nog? Hebt u Bloe men Bertha wel eens ontmoet? Wist u dat de fameuze voetbalverslaggever Han Hollander zijn welbespraaktheid van niemand vreemd had: zijn vader lees verder volgende pag., 1e kolom 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4