65 miljoen voor Jakarta's ontwikkeling RUIM F. 2700,-! KERST KRANDJANG 1974 DE DAVERENDE DINGEN DEZER DAGEN was Kokadorus, die men de koning der marktkooplieden in zijn tijd kan noe men. Daar de banden tussen Indië en de Residentie altijd zeer nauw zijn ge weest is er een goede kans dat nog velen onzer zich deze befaamde Haag se figuren zullen herinneren. Zij zullen dan ook met veel genoegen het boekje, dat een niet minder bekende Hagenaar, namelijk Johan Schwencke, het licht heeft doen zien bij Kruseman's uitge versmaatschappij in 's-Gravenhage met bijzonder genoegen lezen. Het heet: Oud Den Haag, over mensen en dingen die voorbijgingen en is opgedragen aan drs. H. J. Wilzen bij gelegenheid van zijn afscheid als wethouder van Den Haag. Maar ook wie geen persoonlijke her inneringen heeft aan de beschreven Haagse dingen en mensen zal, als hij of zij belangstelling heeft voor 't verleden, dit boek met plezier ter hand nemen en zich door de prettig keuvelende histo ricus laten rondleiden langs oude pa den. JHR. Oud Den Haag is verkrijgbaar bij de Boekhandel Tong Tong. Prijs 19,90 plus porto 2, Als U per giro bestelt, stuur de giro dan oningevuld naar Tong- Tong. U krijgt de afrekening bij uw bestelling. Toko en Boekhan del Tong-Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. giro 6685. De Indonesische regering heeft van de Wereldbank een lening aangeboden gekregen, die zal worden gebruikt voor de uitvoering van een stadsontwikke- lingsprojekt in Jakarta. Doel van dit projekt is de verbetering van de woon- en levensomstandighe den van bijna 1 miljoen mensen, of rond 20 procent van de bevolking van de Indonesische hoofdstad. Met behulp van de 25 miljoen dollar (ongeveer 65 miljoen gulden) die door de Wereldbank beschikbaar is gesteld, zal in de achtergebleven stadsgebie den, waaronder kampongs, een aantal basisvoorzieningen worden gereali seerd. Hieronder vallen de aanleg en de bouw van afwateringssystemen, drinkwaterleiding, wegen en voetpaden, scholen en gezondheidscentra. Daar naast wordt een gebied van 130 hec tare ongebruikte grond ontsloten voor wat in Indonesië het eerste projekt op het terrein van de volkswoningbouw kan worden genoemd. Gezinnen met zeer lage inkomens zullen ervoor in aanmerking komen. Stadsontwikkeling is bijzonder hard no dig in Jakarta. Al in 1969 toonde een onderzoek aan dat in deze stad meer dan 900.000 gezinnen in een half mil joen huizen woonden, waarvan de meeste niet aangesloten waren op het electriciteitsnet, de drinkwaterleiding en de riolering. Op grond van de uit komsten van dit onderzoek werd in het Tweede Vijfjarenplan van de Indone sische regering hoge prioriteit gegeven aan verbetering van de levensomstan digheden en huisvesting van de arme stadsbevolking. Hiertoe werd een Na tionale Stadsontwikkelingsmaatschap pij opgericht, die onder de politieke verantwoordelijkheid valt van het Mi nisterie van Openbare Werken. De maatschappij houdt zich bezig met het aankopen en ontwikkelen van land, in het bijzonder ten behoeve van de bouw van goedkope woningen. De lening van de Wereldbank moet door Indonesië in 20 jaar tijd worden terugbetaald tegen een rente van 8 procent. In de eerste vijf jaar behoeven geen aflossingen te worden gedaan, (uit: Internationale Samenwerking, 8 november 1974). heeft onze Kerstkrandjang-actie op gebracht. Dat betekent véééél volle krandjangs voor de arme gezinnen in Indonesië. Behalve aan de GIKI hebben we van de overvloed ook nog kunnen delen aan het bejaar dentehuis "Pniël" in Jakarta en aan Corri Saptodewo voor haar jeugd zorg. Namens allen: HEEL HAR TELIJK BEDANKTEn zelf een krandjang vol Zegen toegewenst en voor straf moet je aan Piet geven twee ijs-lilin en twee boengkoesan katjang- reboes!" Waarom word ik toch niet wijzer!? Elke keer dat ons programmablad iets aan kondigt dat betrekking zou kunnen hebben op Indonesië of Indië, zoals dat gezegende land vroeger heette, snel ik naar de TV en draai de knop om. Vol verwachting klopt mijn hart. Als we de knop wéér omdraaien klopt mijn hart nog, maar nu meestal van verbazing, ergernis, teleurstelling. Wij hebben niet altijd behoefte te getuigen van onze ervaringen. Maar wat de NCRV ons dezer dagen voorschotelde liep toch wel de spuigaten uit. Dat gebeurde nog wel in het raam van de halve-eeuw- feestviering van deze omroep, die toe vallig samenviel met de herdenking van het feit dat eveneens een halve eeuw geleden Jan van der Hoop, Van Weer den Poelman en Van den Broeke de eerste Indië-vlucht maakten. Om de een of andere onnaspeurlijke reden was de centrale figuur in dit on fraaie document juffrouw Pleuni Touw, welbekend uit De Stille Kracht. Haar onmiskenbaar succes in de vertolking van de vrouwelijke hoofdrol in dat stuk heeft haar blijkbaar verheven tot de figuur van Meest Interessante Vrouw op het beeldscherm. Maar zelfs dat kan ons niet bewegen tot enige vorm van waardering voor haar dans in zwie rige gewaden op sawahdijkjes in Bali, om te zwijgen van de toeristische ge neugten aan boord van een cruise schip. De fotografie - zeker die van dorps- scenes op Bali was magnifiek, de rest van een wanbegrip dat ons verstand te boven gaat. Maar ja, wat maakt het uit, of ik dit een onvoorstelbare mis kleun vind? JHR. 5

Tong Tong | 1974 | | pagina 5