t> v« WIE en hoeveel jaar geleden? HARRY LIM GEVONDEN in het KURHAUS bracht. Hij antwoorde: "Bapak, (mijn medewerkers noemden mij bapak, of schoon velen niet zo veel jonger waren dan ik. H. is slechts 10 jaar jonger, hij had in de N.l. tijd reeds een eervolle 15-jarige loopbaan bij de Escompto), "U hoeft zich heus geen zorgen over mij te maken, op het ogenblik hebben deze wereldlijke machthebbers U dit aangedaan, maar het is mijn geloof en overtuiging, dat één maal de Gerechtig heid zal zegevieren - Gusti Allah boten sarei (God slaapt niet!) Onze Hoge Beschermer zal niet toelaten, dat wij op deze wijze worden behandeld". In het Javaans zei hij aldus: "Hingkang mo- mong boten bade rila". Het is specifiek Javaans, dat de Almacht wordt aan geduid met "hingkang momong" (let terlijk: de verzorger van kinderen). De wachthebbende opziener, van uiter lijk een "boeaja" uit Bekasi of daar omtrent, bleek voor die nacht onze goede engel te zijn. Zijn Sundanees hart kwam blijkbaar in trilling, toen hij in het Sundaneesch werd aangespro ken door mijn celgenoot, Majoor Abu- bakar. Dadelijk vroeg hij of wij reeds gegeten hadden. Hij bracht ons brood met boter en warme thee. In elk geval werd onze honger voor lopig daarmede gestild. Verder bood hij ons sigaretten aan, welke wij ook dank baar aannamen. Er zijn toch nog altijd goede zielen op aarde. Ondanks zijn beuls-uiterlijk huisde in die Sundanese bewaker toch een hart van goud. Een donkere nacht voor mij, zowel in figuurlijke als letterlijke zin. Juist in dergelijke momenten beluistert je vaak "De stem van de stilte". Dan begin je te delven en te graven in het diepste van je hart. Als een kaleidoscoop doemden jeugdherinneringen in mij op, juist in deze donkere nacht, kwam mij een Nederlands versje voor de geest, dat ik als snotaap van 12 jaar op de lagere school te Banjumas eens voor de klas moest declameren. Ik meende dat het een gedichtje was van J. P. Heye: 't Is schoon als andren hulde en eer U brachten, Maar beter nog, dat gij bij dag en nachten, Het recht hebt om U zelf te achten", (slot volgt) BLADVULLING Populariteit is roem in kopergeld - Victor Hugo Het ergste is, van de levenden te schei den voordat men sterft - Seneca Tegenover anderen zijn wij oprechter dan tegenover onszelf - Nietsche Een Karei Appel aan de wand Maakt het hele interieur tot schand'. Afgaan op de kleding die mensen op een foto dragen om de tijd te bepalen is tegenwoordig lastig. Kijkt U eens naar deze schattige jonge meisjes op de foto. Ze dragen japonnen uit 1974. Maar de mode van nu, vertoont de zelfde snufjes als die van 1938-'40, dus moeten de jongedames nu al veel ou der zijn dan op deze foto. Want dit plaatje zit in een albumpje, dat Jill Stolk 15 jaar geleden op het Kijk- duinse strand vond. Geen echt foto-album, maar een klein smal schrift waarin diverse familie kiekjes waren geplakt. Deze meisjes horen daarin. Jill vergat haar vondst. Toen ze een dezer dagen aan het op ruimen was van haar kast vond ze de foto's weer. Weggooien? Ach niet doen ach, even Tong-Tong vragen maar, mis schien weet die er raad mee. Alles wat wij kunnen doen is vragen: kent U ze? De enige naam die ergens onder een foto stond was de naam Pesik. Als dat een clou mocht zijn? Red. In Tong Tong van 15 februari 1974 werd onder het hoofd "Oproep Roaring Twenties" aan de lezers medewerking verzocht om het adres van Harry Lim in de U.S. op te sporen. Deze oproep leverde niet het verwachte resultaat op, wél reacties van zijn vroegere schoolvrienden die óók kepingin waren op zijn adres. Welnu, het is mij een bizonder genoegen al degenen die weer eens met Harry Lim in contact willen komen, te berichten,- dat ik er uiteindelijk in geslaagd ben hem te vinden en een brief van hem te krijgen. Hij schreef o.m. dat hij sedert enige tijd een eigen platenmaatschappij heeft en intussen al zes Ip's heeft uitgebracht (Famous Door Records). Ook schreef hij dat hij mogelijk volgend jaar voor zaken naar Europa komt. Ook was in teressant dat hij ons liet weten "my uncle Hein now lives in The Hague". Dit is het adres: HARRY LIM PRODUCTIONS 40-08 155th STREET FLUSHING, New York 11354-U.S.A. Allard Möller. "Tjoekoep Japie, geweldig zo". Kerstbal op 21 December georganiseerd door VVV - E.A.C. - T.O.V. Finalisten talentenjacht T.O.V. Toegangsprijs f 7,50 p.p. Kaarten verkrijgbaar div. adres sen, tel. informatie W. Doeve 63 32 29 en L. Jacobs 67 77 15.

Tong Tong | 1974 | | pagina 9